ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU POLATLI’DA

Bu haber 12 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu önderliğinde, Metin Nurullah Sazak, İbrahim Yurdunuseven ve Mahmut Tanal Polatlı’ya gelerek Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak ve Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’yı ziyaret etti. Polatlı’daki mevsimlik işçilerin ve özellikle çocuklarının eğitimden ve sosyal hayta geri kalmaması için yapılan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Heyet daha sonra Kaymakam Bulacak ve Başkan Yıldızkaya ile birlikte proje bölgesi olarak belirlenen ve bu konuda Türkiye’nin ilk çadır kentinin kurulduğu Sarıoba Mahallesine giderek mevsimlik işçilerin durumunu yerinde gözlemledi.

BULACAK: MEVSİMLİK İŞÇİLERİN DURUMUNU DEĞERLENDİRDİK

Ziyarete dair açıklama yapan Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, mevsimlik tarım işçilerinin durumu hakkında konuştuklarını söyledi. Bulacak; “Meclisimizin İnsan Hakları Komisyonu Alt Komisyonu Çocuk Hakları bugün Polatlımızı ziyaret ettiler. Özellikle mevsimlik tarım işçilerimizin bulunduğu alanları ziyaret edip oradaki tespitleri, gördüklerini not alacaklar. Özellikle Sarıoba bir proje olarak yapıldı. Oraları ziyaret edeceğiz. Oradaki çocuklarımızla arkadaşlarımızla bir araya geleceğiz.” dedi.

KATIRCIOĞLU: ÇOCUKLARIN EĞİTİMDEN VE SOSYAL YAŞAMDAN GERİ KALMAMALI

Mevsimlik tarım işçileri için insani yaşamı oluşturmayı özellikle çocukların eğitimden ve sosyal yaşamdan geri kalmamalarını amaçladıklarını belirten Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu; “Mevsimlik tarımda iş arzı oluşuyor. O yörede yaşayanlar yetmiyor ve bir ihtiyaç oluşuyor. Buradaki ince husus insani yaşama şartlarını oluşturmak. Özellikle çocukların da eğitimden ve sosyal yaşamdan geri kalmamaları gerekiyor. Meslek öğrenmeleri gerekiyor, hayata atılmaları konusunda sorumluluk sahibi olmaları gerekiyor. Çocuk işçi ile usta çırak ilişkisi gibi yardım şeklinde olan çalışmaların ayrımını yapmak gerekiyor. Bu ayrımı yaparak çalışmalarımızı yürüyoruz. İşte bu yüzden yerelde belediyelerinde bu konularda çalışmalarını görüyoruz. Sadece kanun yaparak bunu değiştiremeyiz. Herkes bu konuda gerçekçi bir duruş segilemeli. İnşallah çocuklarımızın sorunlarını siyasete alet etmeden yürütürsek çok hızlı çözüm alacağız.” dedi.

YILDIZKAYA: KRİTER BELİRLENMELİ

Polatlı Belediyesi olarak konu hakkında çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktaran Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, bu durumun standardı ve kriteri olması gerektiğini belirtti. Yıldızkaya; “Polatlı’da çok büyük bir tarım arazisi var. Özellikle belli dönemlerde tarımsal ürünlerin toplanması ve işlenmesiyle ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Son yıllarda sulu tarımın artması insan gücünü buraya çekiyor. Şu an Polatlı’da Ankaralılar dışında en çok güney ve güney doğu anadoludan gelen vatandaşlar bulunuyor. Zaman zaman bizde çocuklarımızı tarlada görünce üzülüyoruz. İki dönemdir belediye başkanıyım ve çalışmalar yapıldığını görüyorum. En azından bu duruma bir standart ve kriter getirilirse iyi olur. Sadece çocuklar için değil aileleri içinde bu durum önemli. Bizde belediye olarak çalışmalar yapıyoruz. Mevsimlik işçilerin çavuşlarıyla ilişkilerimiz çok güçlü.” dedi.

BÖLGEDE İNCELEMELER YAPILDI

Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, Metin Nurullah Sazak, İbrahim Yurdunuseven ve Mahmut Tanal ziyaretlerden sonra Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak ve Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ile birlikte proje bölgesi olarak belirlenen ve bu konuda Türkiye’nin ilk çadır kentinin kurulduğu Sarıoba Mahallesine giderek mevsimlik işçilerin durumunu yerinde gözlemledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.