ÇKS’DE SON GÜN BUGÜN!

Bu haber 30 Haziran 2020 saat 8:58 'de eklendi.

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının bugün son günü. Üreticiler 2020 yılı Tarımsal Desteklerinden faydalanabilmeleri için 2020 üretim sezonunda daha önce kayıtlı olan üretimini yapacakları ürünleri Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) güncellemeleri, kaydı olmayanların ise yeni kayıt yaptırmaları için son gün bugün.

 EVRAKINI GETİREMEYENLER DESTEKTEN FAYDALANAMAYACAK

 Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları için son güne gelindi. Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilgili son günün 30 Haziran olduğu bildirilmişti. Üreticiler 2020 yılı Tarımsal Desteklerinden faydalanabilmeleri için 2020 üretim sezonunda daha önce kayıtlı olan üretimini yapacakları ürünleri Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) güncellemeleri, kaydı olmayanların ise yeni kayıt yaptırmaları gerekiyor. Bunun için bugün işlemlerini halletmeleri lazım. Ancak Polatlılı çiftçilerin yanlış algıladığı bir konuda İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri hem çiftçileri uyardı hem de gazetemiz yoluyla konuyu kamuoyuyla paylaştı. E-devlet üzerinden ÇKS başvurusunu yapan çiftçiler, İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından getirilmesi zorunlu olan evrakları müdürlüğe getirmeleri gerekiyor. Aksi takdirde sistem yada e-devlet üzerinden yaptıkları başvurular kabul edilmeyecek ve ÇKS kayıtlarının olmaması sebebiyle de tarımsal desteklerden faydalanamayacaklar. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) son günü hakkında bilgilendirmede bulundu. Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu bu konu hakkında 2020 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi Kayıtları için son günün bugün olduğunu belirtti.

 BUGÜN SON GÜN

Çiftçi Kayıt Sistemi Kayıtları için son günün bugün olduğunu ifade eden Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu; “2020 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları ÇKS Yönetmeliği ve Genelgesinde belirtildiği üzere 01 Eylül 2019 tarihinde başlamış ve bugün mesai bitiminde sona erecektir” diyerek vatandaşa bilgilendirmede bulundu.

“ÇKS’YE KAYITLI OLMA ZORUNLULUĞU BULUNMAKTADIR”

 Konuya ilişkin açıklamalarına devam eden Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu; “Uygulamada olan Mazot ve Gübre Desteği, Sertifikalı Tohum Kullanımı Desteği, Sertifikalı Tohum Üretimi Desteği, Sertifikalı Fidan/Fide Kullanımı Desteği, İyi Tarım Uygulamaları Desteği, Organik Tarım Desteği, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Yağlı Tohumlu Bitkiler ve HububatBaklagiller Fark Ödemesi Desteği, Küçük Aile İşletmesi desteği, Yem Bitkileri Desteği, Katı Organik –Organa mineral Gübre Desteği, Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Desteğinden faydalanabilmeleri için ÇKS’ye kayıtlı olma zorunluluğu bulunmaktadır.”

İLÇE TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜKLERİ KAYITLAR YAPILACAK

 Başkan Köseoğlu, gerekli işlemlerin yapılmasına ilişkin açıklamasına devam ederek; “2020 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıt ve güncellemesi için başvuruda bulunmayan üreticilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları ve bahsedilen desteklemelere müracaat edebilmeleri için bugün mesai bitimine kadar gerekli işlemleri yaparak bağlı bulundukları İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize kayıtlara esas evraklar ile müracaatta bulunmaları önem arz etmektedir.”

 BUGÜN MESAİ BİTİMİNE KADAR EVRAKLAR TESLİM EDİLECEK

 Açıklamasına devam eden Köseoğlu; “Bugün mesai saati bitene kadar başvuruda bulunmayan üreticilerimiz Bakanlığımızca uygulamada olan ve Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinden yürütülen desteklemelerden faydalanamayacaktır” sözlerini belirtti.  Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.