ÇKS İÇİN SON GÜN 30 HAZİRAN

Bu haber 23 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Çiftçilerin destek, tarım sigortası, düşük faizli kredilerden ve bunun gibi bir çok imkandan yararlanabilmesi için çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı olmaları gerekiyor. Çiftçilerin bu gibi durumlarda mağdur olamamaları için ÇKS kayıtlarını yaptırmaları büyük önem arz ediyor. Son zamanlarda çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptıran çiftçi sayısında ciddi bir azalma yaşanırken yetkililer çiftçilerin kayıtlarını yaptırmaları için sürekli olarak duyurularını yineliyor. ÇKS’ye kayıtlı olan tarım arazilerinde her geçen yıl azalma yaşanırken 2003-2020 yıllarında bu azalma yüzde 10 olarak açıklandı. Türkiye’de ÇKS kaydı yaptırabilecek 23 Milyon hektar tarım alanı mevcutken bu alanlardan 2020 yılında sadece15 milyon hektar  alanı ÇKS sistemine kayıt yaptırdı. Polatlılı çiftçi bu konuda hassas davranarak ÇKS kayıtlarını yaptırmaya devam ederken son başvuru tarihi olan 30 Haziran tarihine kadar ÇKS Kaydı olmayan çiftçilerinde bir çok imkandan faydalana bilmesi için kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.

ÇKS’YE KAYITLI OLMAYAN ÇİFTÇİLER DESTEKTEN YARARLANAMAYACAK

ÇKS kaydı yaptıramayan çiftçiler yıl içerisinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri ve prim uygulamaları gibi desteklemelerden yararlanamamakta, düşük faizli kredi kullanamamakta, TMO gibi kurumlara ürün verememekte, devlet destekli tarım sigortasına başvuramıyor. Çiftçiler herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelen zarar doğrultusunda kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden faydalanamamakta. Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine de verim kayıplarına göre dekar başına 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacak. ÇKS’ye kayıtlı olmayan çiftçilerin bu destekten yararlanamayacaklar. Çiftçilerin son haftada yaşanabilecek yoğunluk da göz önünde bulundurulmalı. ÇKS başvurularının Ziraat Odalarından alınan çiftçi belgeleri ve diğer istenen belgelerle İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüklerine yapılabilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.