CİRO KAYBI DESTEK ÖDEMELERİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR BELİRLENDİ

Bu haber 08 Şubat 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Yiyecek içecek hizmeti veren işletmelere ciro kaybı desteği Resmi Gazete’de yayınlandı. Yapılan bilgilendirmede, yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere koronavirü salgını nedeniyle verilecek ciro kaybı desteği hakkında karar açıklanarak, “Bu Karar, Koronavirüs (Covid-I9) salgınından faaliyetlerinin kısıtlanması nedeniyle zarar gören yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilecek ciro kaybı destek ödemelerine ilişkin usul ve esasların  belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır” vurgusu yapıldı.

KATMA DEĞER VERGİSİ MÜKELLEFİYETİ OLAN MÜKELLEFLERİ  İFADE EDER

Bu Kararın uygulanmasında;  Bakanlık, Ticaret Bakanlığını,) Ciro İşletmeler tarafından bir takvim yılının ilgili dönemine ilişkin olmak vergi dairelerin verilen katma değer vergisi beyannamelerinin “Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel (aylık)” satırlarında  yer alan tutarların toplanması suretiyle bulunan tutarı  Ciro kaybı 2020 takvim yılına ilişkin cironun 2019 takvim yılındaki ciroya oranla azalmasını,  Ciro kaybı desteği: Bu Karar kapsamında yapılacak karşılıksız desteği,  İşletme: Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan katma değer vergisi mükellefiyeti olan mükellefleri, ifade eder.

CİRO KAYBI DESTEĞİ BAKANLIK BÜTÇESİNE KONULACAK ÖDENEKTEN KARŞILANIR

Ciro kaybı desteği, Bakanlık bütçesine konulacak ödenekten karşılanır. Bu Karar kapsamındaki ciro kaybı desteği, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 441 inci, 446 ncı ve 453 üncü maddelerine göre Bakanlık tarafından hazırlanacak destek programları çerçevesinde verilir. Bu destekten, 2019 takvim yılından önce ya da 2019 takvim yılında başladığı, işine devam eden ve 27/1/2021 tarihi itibarıyla faal mükellefiyeti bulunan, 2019 takvim yılındaki cirosu 3 milyon Türk Lirası ve altında olup söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020 takvim yılındaki cirosu yüzde 50 ve üzerinde bir oranda azalan işletmeler faydalanır. Ciro kaybı desteği, tek seferde ödenmek üzere 2.000 Türk Lirasından az ve 40.000 Türk lirasından fazla olmamak üzere ikinci fıkra kapsamındaki işletmelerin 2020 takvim yılındaki cirolarının 2019 takvim yılındaki cirolarına göre azalan tutan yüzde 3’ü esas alınarak verilir. İşletme ciroları tespitinde 27/1/2021 tarihi itibarıyla 2019 ve 2020 takvim yıllındaki vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak verilen katma değer vergisi beyannameleri esas alınır. Söz konusu tarihten sonra 2019 ve 2020 takvim yılındaki dönemlere ilişkin olarak verilen beyannameler (düzeltme beyannameleri dâhil) ciro hesaplamasında dikkate alınmaz.

CİRO KAYBI DESTEĞİNE İLİŞKİN BAŞVURU SÜRESİ İLE DİĞER USUL VE ESASLAR BAKANLIKÇA BELİRLENİR

Bu Karar kapsamındaki ciro kaybı desteği ile 22/12/2020 tarihli ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla yürürlüğe konuları Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs  Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Kararın 3üncü maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları kapsamında düzenlenen hibe desteğini birlikte hak eden işletmelerin, 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Karan kapsamında hak ettikleri tutar, ciro kaybı desteğinden mahsup edilir ve kalması halinde artan tutar bu işletmelere ciro kaybı desteği olarak verilir.) Fazla veya yersiz ödendiği tespit edilen ciro kaybı desteği ödemeleri, 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri uyarınca vergi daireleri tarafından tahsil edilir. Ciro kaybı desteğine ilişkin başvuru süresi ile diğer usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.