CİHANGERİ: RAMAZAN AYI TAKVA VE ŞÜKÜR VAKTİDİR

Bu haber 13 Nisan 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri, Ramazan ayında Müftülük faaliyetlerini duyurduğu bir yazı yayımladı. Bu yıl Ramazan ayının koronavirüs salgının gölgesinde geçeceğini belirten Müftü Cihangeri 2021 yılı fitre miktarını açıkladı. Buna göre 2021 yılı Fitre miktarı asgari 28 TL olarak açıklandı. ŞİFA AYI RAMAZAN Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri yaptığı yazılı açıklamada, “Diyanet İşleri Başkanlığımız; dua, rahmet ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayında her yıl bireysel ve sosyal hayatımıza ışık tutan önemli bir temayı kamuoyunun gündemine taşıyarak toplumsal bir duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda 2021 yılı Ramazan ayı teması ‘Şifa Ayı Ramazan’ olarak belirlenmiştir. Müminler için rahmet, bereket, sıhhat ve şifa membaı olan Ramazan, hayata istikamet kazandıran anlamı ve insanı Allah’ın rızasına ulaştıran ibadetleriyle bizler için eşsiz bir imkândır. İbadetlerle bugünün imarı ve takva ile istikbalin inşası için bahşedilmiş bir fırsattır. Ramazan ayı Müminin anlam dünyasını adalet, merhamet, muhabbet, tefekkür, ihsan, ikram, sabır, metanet, şükür ve tövbe gibi ulvi değerlerle donatır. Ruhsal iyilik ve esenliğin, en az bedensel sağlık kadar önemli olduğunu hatırlatır. Oruçla birlikte inananların gönül dünyasında kibir, enaniyet, hırs gibi menfi duyguların yerini tevazu, samimiyet ve kanaat gibi erdemler alır. İyi olmayı ve iyilik yapmayı müminin karakterine nakşeder. Müminin hayır ve hasenatla mahzun ve mahrum gönüllere yaklaşma çabası, hakikatte onu kalbindeki güzelliklere ve Rabbine yaklaştırır” dedi.

RABBİMİZİN İZNİYLE RAMAZAN AYI COVİD-19’DAN KURTULUŞUMUZA VESİLE OLACAKTIR

Bu yıl Ramazan ayının pandemi sürecinin glögesinde geçeceğini ifade eden Müftü Cihangeri; “Covid-19 salgınından kişinin kendisini, ailesini, yakınlarını ve çevresindekileri koruması ve tedbirlere uyması dini sorumluluğun gereğidir. Bu yıl Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkemiz genelinde teravih namazları evlerimizde kılınacak. Küresel boyutta etkili olan Covid-19 salgınından insanın kendisini, ailesini, yakınlarını ve çevresindekileri korumak, onların zarar görmemesi için önlem almak, tedbirlere uymak da aynı şekilde dini sorumluluğun gereğidir. Müminin sorumluluklarını yeniden hatırlaması bakımından Ramazan-ı şerif eşsiz bir fırsattır. Ramazan, Kur’an ve tefekkür, oruç ve sabır ayıdır. Bu haliyle Ramazan, dünyamızı huzura, ahiretimizi cennete çevirecek bir bilinçlenme ve şifa ayıdır. Rabbimizin izniyle Ramazan ayı Covid-19’dan kurtuluşumuza vesile olacaktır” dedi.

FİTRE MİKTARI ASGARİ 28 TL OLARAK BELİRLENDİ

Fitre miktarını açıklayan Hayri Cihangeri; “2021 yılı için Diyanet İşleri Başkanlığınca asgari fitre miktarı 28 TL olarak belirlenmiştir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere Polatlı Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde vatandaşlarımızdan fitre ve zekatları kabul edilecektir. Vatandaşlarımız zekat, fitre ve bağışlarını Polatlı Müftülüğüne yapabilirler.” dedi.

MÜFTÜLÜK HİZMETLERİ RAMAZAN’DA SÜRECEK

Ramazan ayı boyunca müftülük faaliyetlerinin süreceğini belirten Cihangeri; “Vatandaşlarımız tarafından yazılı ve Müftülüğümüze bizzat gelerek veya telefonla (Alo 190) yöneltilen sorular Müftülüğümüzce cevaplandırılacaktır. Covid-19 tedbirlerine uygun olarak bütün camilerimizde cami görevlileri ve Kur’an kursu öğreticilerimiz tarafından erkek ve kadın cemaatimize mukabele okunacaktır. Mukabele programından sonra okunan cüzlerin özet olarak manaları verilecektir. Öğle namazından önce Çarşı Camii’nde vaaz-irşat programı düzenlenecektir. Tüm camilerimizde de merkezi sistem üzerinden aynı program dinlenilebilecektir. Ayrıca merkez camilerimizde vaizlerimiz tarafından yüz yüze vaazirşat programları icra edilecektir. Covid-19 ile ilgili alınan önlemler göz önünde bulundurularak cami ve mescitlerde itikâfa girmek isteyenler için daha sonra bilgilendirme yapılacaktır. Ramazan ayı boyunca Diyanet TV’de; Sahur Programından sonra, ayrıca 15:00 ve 24:00 saatlerinde mukabele okunacaktır. Yerel durum ve özel şartlar dikkate alınarak manevi danışmanlık ve dini rehberlik hizmetleri sosyal medya imkânları kullanılarak sürdürülecektir. Covid-19 ile mücadele kapsamında kaymakamlığımızın koordinasyonunda oluşturulan “Vefa Sosyal Destek” gruplarında verilen hizmetlere devam edilecektir. Bu vesile ile aziz milletimizin ve İslam âleminin Ramazan ayını tebrik eder, bu ayın bütün insanlığın sağlık, sıhhat ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah’tan dilerim” şeklinde konuştu. Haber/ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.