CİHANGERİ, KURBAN BAYRAMI VE İBADETİ HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ

Bu haber 08 Temmuz 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri Kurban Bayramı öncesi Kurban Bayramı ve Kurban İbadeti ile ilgili bir yazı paylaştı. Müftü Cihangeri yazısında şu ifadeleri kullandı; “Müslümanlar olarak coşku ve sevinçle kutladığımız mübarek günlerimizin başında dini bayramlarımız gelir. Bunlardan birisi de inancımıza göre Hazreti İbrahim’in oğlu İsmail’i Allah için kurban etmek istemesi ve Allah’ın da onun bu samimiyetine binaen gönderdiği Koç’un kurban edilmesi ile ortaya çıkan ve hac ibadeti ile bir arada ifa edilen ve kutlanan Kurban Bayramıdır. Hac ibadeti hicretin dokuzuncu yılında farz kılınmakla birlikte kurban kesilmesi ve Kurban Bayramı namazı hicretin ikinci yılında teşrii kılınmıştır. Kurban Bayramı’nda namazdan sonra ayrıca şartlarına sahip olan kimseler tarafından kurban kesilir. Müslümanlar bu günlerde birbirini ziyaret eder, bayramlaşır, yer, içer ve meşru bir şekilde eğlenerek günlerini neşe ile geçirmeye çalışırlar. Hazreti Peygamber: “Arefe günü, kurban günü ve teşrik günleri biz Müslümanların bayramıdır. Bu günler yeme içme günleridir.” buyurmuştur. Bu sebeple Ramazan Bayramı’nın ilk günü ve Kurban Bayramı’nda dört gün oruç tutmak Hanefilere göre tahrimen mekruh, Şafii ve Hambelilere göre haram kabul edilmiştir.”

BAYRAMLARDA KIRGINLIKLARIMIZI UNUTMALIYIZ

“Bayramlara önceden hazırlanılması, bugünlerde temiz ve güzel elbiselerin giyilmesi, gusül edilmesi, dişlerin fırçalanması, güzel kokular sürülmesi, güler yüzlü olunması menduptur. Kurban Bayramı’nda farz namazlardan sonra teşrik tekbirleri getirilmesi Hanefilere göre vacip, Hanbeli ve Şafilere göre sünnet, Malikilere göre ise menduptur. Bayram günlerinde İslami ölçüler içinde eğlenilmesi ve bazı oyunların oynanması caizdir. Bayram namazı; güneşin doğması ve bir miktar yükselip kerahat vaktinin çıkmasından sonra cemaatle kılınan ve zeval vaktinin girmesine kadar eda edilir. Ezan okunmadan ve kamet getirilmeden kılınan bayram namazı cuma namazı gibi iki rekâttır. Fakat diğer namazlardan daha fazla tek- birleri vardır. Bu tekbirlerin yeri ve sayısı mezheplere göre değişmektedir. Hanefilere göre ilk rekâtta Sübhaneke’den sonra ikinci rekâtta rukua varmadan önce üçer defa namaza başlarken olduğu gibi eller kaldırılarak tekbir alınır. Bayramlarda kırgınlıklarımızı unutup birbirimizle görüştükten sonra yeni kırgınlıklara yol açmamaya çalışmamız gerekir. Yine bayramlarda kimsesizlerin de gönüllerini almalı ve onların gönüllerini hoş tutmaya çalışmalıyız. Müslümanlar olarak bizlerin kendimize yabancılaşmamız için bayramlarımız başta olmak üzere tüm değerlerimize,  geleneklerimize sahip çıkıp yaşatmalıyız. Tüm kardeşlerimin mübarek Kurban bayramını tebrik eder,  birlik beraberliğimize ve kardeşliğimize vesile olmasını  Yüce Allahtan niyaz ederim. Yeryüzünün kalbi Kabeden dua ve selamlarımla hayırlı bayramlar dilerim.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.