ÇİFTÇİYE NOHUT VE MERCİMEK YETİŞTİRİCİLİĞİ ANLATILDI

Bu haber 02 Mart 2022 saat 9:21 'de eklendi.

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Polatlı Ziraat Odası Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda çiftçilere nohut ve mercimek yetiştiriciliği anlatıldı. Anlatımını Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Yemeklik Tane Baklagil Islah Birimi Başkanı Dr. Abdulkadir Aydoğan’ın gerçekleştirdiği toplantıya Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse ve çiftçiler katıldı.

SÜTÇÜ: POLATLI’DA ÜRETİMİ ÇEŞİTLENDİRMEK İSTİYORUZ

Polatlı’da üretimi çeşitlendirmek istediklerini ifade eden Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, “Toplantımıza katılan tüm çiftçilerimize hoşgeldiniz diyorum. Özellikle buğday ve arpadan sonra kuru alanlarda nadasa bırakmadan nohut ve mercimek ekimini teşvik etmek için Bakanlığımız tarafından desteklenen bu projenin başarıya ulaşması için Tarla bitkileri merkez Araştırma Enstitüsünden Konu Uzmanı olan Abdülkadir Beyi ve arkadaşlarını davet ettik. Polatlı’da üretimi çeşitlendirmek istiyoruz. Bu amaçla eğitim ve toplantı da bu açıdan oldukça önemli.” dedi.

NOHUTTA YER SEÇİMİ

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Yemeklik Tane Baklagil Islah Birimi Başkanı Dr. Abdulkadir Aydoğan anlatımında şu ifadelere yer verdi; “Nohut en iyi toprak p H: 6-9 arasında olan yerlerde yetişir. Asidik (ağır p H < 4.6)  topraklarlarda mikro elementin (Fe,Zn, Se…) kullanımı sınırlıdır. Böyle topraklarda bitki için toksiteye neden olduğu gibi nodül sayısını da düşürerek verimi de sınırlar. Asidik topraklar Fusarium zararının artmasına da yol açar. Alkali (p H >10) ve tuzlu topraklarda verimi önemli derecede etkiler. Taban suyu yüksek yerlerde yetiştirilen nohut geç olgunlaştığı gibi hasat sırasında olgunlaşmamış tane oranının artmasına neden olurlar. Yeşil aksamın olması hasat ta tane kalitesini düşürür. Bu alanlarda yetiştirilen nohutlarda dal sayısı da artar. Taban suyu çok derinde olan ve kuru topraklarda yapılacak olan bir nohut tarımında ise bitki az dallı, hatta tek dallı olur ve boyu kısalır. Erken çiçeklenme ve olgunlaşma yüzünden  verim düşer.”

NOHUTTA TOPRAK HAZIRLIĞI

“Nohut tarlalarında toprak işleme; Toprak besin maddesinin ve rutubetinin korunması, Erozyonun önlenmesi, Sıkışan toprağın gevşetilip havalandırılması, Yabancı ot kontrolü ve tohum yatağı hazırlamak amacıyla yapılır. Toprak hazırlığı;  yetiştirme sistemi (münavebe sistemi, nadas, yazlık, kışlık ekim vs.), amaca ve toprak tipine bağlı olarak değişir. Kışlık Baklagiller İçin Toprak Hazırlığı; Sonbaharda gelen ilk yağışlardan sonra toprak soklu pulluk ile 15-20 cm derinlikte sürülür. Ekim öncesi yapılan ikinci sürümün derinliği ise daha azdır. İkinci sürüm,  kazayağı ve tırmık takımı ile 8–10 cm derinlikte işlenerek tohum yatağı hazırlanır. Bu dönemde yapılacak işlemin sayısı, zamanı ve kullanılacak aletler, tarlaya girebilme zamanı, kesek ve yabancı ot durumu, gibi faktörler dikkate alınarak belirlenir.”

NOHUTTA EKİM ZAMANI

“Ekim, bölgelere göre değişmekle birlikte Kasım ayı ortasından Mayıs ayı ortalarına kadar yapılmaktadır. Ülkemizde nohut, en fazla üretiminin yapıldığı iç ve iç-geçit bölgelerinde genellikle Nisan ayında ekilmektedir. Ekimin erken yapılması verimi arttırmaktadır. Ancak erken ekim yapılması için ekilecek çeşidin nohut yanıklık hastalığına dayanıklı olması gerekmektedir.”

NOHUTTA YABANCI OTLAR İLE MÜCADELE

“Tarla seçimi iyi yapılmalıdır. Öncelikle temiz bir tohum kullanılmalıdır. Ekim araçları temiz olmalıdır. Eğer sulama yapılacaksa sulama suyunun da temiz olması gerekmektedir. Yabancı otlarla rekabetçi çeşitler kullanılmalıdır (Hızlı ve toprak yüzeyini örtecek şekilde gelişen). Toprak işleme ve ekim zamanını yabancı ot gelişimine göre düzenlenmelidir. Ekim nöbetinde farklı gelişme periyoduna sahip bitkiler rotasyona sokulmalıdır. Çıkıştan sonra sıra aralarına traktörle (çapa makinesi ile) sürülmelidir (mekanik kontrol).”

HASTALIK VE ZARARLILARLA MÜCADELE

“Nohut hastalılarının başında Ascochyta rabiei’nin yol açtığı nohut yanıklığı (Antraknoz) gelmektedir. Hastalıktan dolayı olan kayıp bazen yüzde 100 olmaktadır. Bu hastalığa çiftçi “Bulut Çaldı” ve “Ülker” gibi simler de vermektedir.”

MERCİMEK TOPRAK HAZIRLIĞI

“Ülkemizde küçük taneli mercimekler kışlık, iri taneliler ise yazlık olarak yetiştirilmektedir.  Bu yüzden kışlık ve yazlık ekim için toprak hazırlığı farklı yapılmaktadır. 1983-89 yıllarında TARM (Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü) da yapılan çalışmalar değerlendirildiğinde altı farklı toprak işleme tekniğinden en uygun olanı: kışlık ekim için buğday hasadından sonra (gölge tavında) soklu pullukla sürülmesi, daha sonar baklagil ekim öncesi kazayağı+tırmık geçirilip mibzerle ekimdir. Ya da yağış sonrası soklu pulluk ve ekim öncesi kazayağı tırmık takımı geçirip mibzerle ekim yapılması çalışmalarda en yüksek verim alınmıştır. Yazlık baklagil-buğday ekim nöbetinde ise (Daha çok İç Anadolu Bölgesinde uygulanmaktadır) buğday verimi açısından sonbaharda soklu pulluk (ya da gölge tavında) ilkbaharda ise kazayağı +tırmık takımı ile sürümden sonra mercimeğin mibzerle ekim tavsiye edilmektedir (Meyveci ve ark, 2001).”

MERCİMEK EKİM ZAMANI

“Mercimeğin kışa dayanımı iyi olması nedeniyle toprak sıcaklığı +5 dereceye ulaştığında ekim yapmak mümkündür. Yapılan çalışmalarda; İç anadolu ve Geçit Bölgelerinde kışlık ekim için en uygun zaman Ekim ayıdır. Yazlık ekim için ise tarlaya girilebildiği Mart sonu Nisan ayı mercimek ekimi için uygundur.”

MERCİMEK TOHUM MİKTARI

“Tohum miktarı çeşide (tane iriliği ve kışa dayanımına), ekim zamanına (yazlık-kışlık) ve çevre koşullarına (toprak verimlilik ve yağış miktarı) göre değişir. Küçük tanelilerde ( microsperma) kışlık ekimde m2’de 250-300 bitki gelecek şekilde 8-10 kg/da, Yazlık ekimde ise genelde iri taneli (macrosperma) çeşitler kullanıldığı için m2’ye 200-250 bitki olacak şekilde 12-15 kg/da tohum atılmalıdır. Tohumluk üretiminde kullanılan tohumluk miktarı üretim amaçlı yetiştiriciliğe göre daha azdır. Kaliteli bir tohumluk için sıra arası ve sıra üstü mesafe arttırılarak daha az tohumluk kullanmakta fayda vardır. Ayrıca gelişmiş ekicilerin (havalı ve uydulu sistemlerin birliket kullanımı ile) tarımda kullanımı ile tohum zaiyatı azalmuş ve ekimde kullanılan tohumluk miktarı düşmüştür. Ekim derinliği için 4-5 cm, sıra arası mesafe ise 20-25 cm olmalıdır.”

GÜBRELEME

“Ortalama mercimeğin fikse ettiği azot miktarı 8 kg/da dır. Mercimekte tane verimi ve optimum büyüme için kritik bitki besin maddesi fosfordur. Toprak  analizine göre 10-12 kg/da DAP yeterlidir.”

YABANCI OTLA MÜCADELE

“Mercimekte bakım denilince ilk akla gelen yabancı ot sorunu ve mücadelesidir. Çünkü mercimeğin ilk gelişme döneminde yabancı otlara olan rekabeti azdır. Yabancı otların genellikle % 60 oranında verim kaybına yol açmakta ve yüksek yoğunluklarda ise bu verim kaybı % 100 lere ulaşabilmektedir. Koruyucu   (tohum ve ekici makine temizliği vs),  kültürel, Mekanik, Mercimekte yabancı otlar ile olan mücadelede bu yöntemlerden bazen teki bazen de birkaçı ile birlikte uygulanmaktadır.”

HASAT

“Mercimek hasadı 3 şekilde yapılabilir. Elle yolarak, Çayır biçme makinesi Biçerdöver. İlk iki yöntemde harman iki aşamada yapılır. İlk önce hasat yapılır ve bitki yaklaşık bir hafta tarlada kurumaya terkedilir. Daha sonra harmanlama işlemi gerçekleştirilir. İki yöntemde de bitki tam hasat olgunluğuna gelmemiştir ve nem içeriği yüksektir. Hasat esnasında bitkinin alt baklaları kurumuş üst baklaları ise sararmıştır. Bu iki yöntemde hasat maliyeti yüksek olmasına karşın hasat ve harman kaybı azdır. Biçerdöver hasadında ise bitkinin tamamen kurumuş ve hasat olgunluğuna gelmiş olması gerekmektedir. Biçerdöver ile hasatta tane nem içeriği yüzde 12 civarında olmalıdır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.