ÇİFTÇİYE 300 MİLYON LİRA HİBE DESTEĞİ!

Bu haber 10 Haziran 2022 saat 9:50 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, modern basınçlı sulama tesisleri projelerine 300 milyon lira hibe desteği verileceğini duyurdu. Tarımsal sulama hibe desteğine yönelik Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Bakanlık tarafından yürütülen ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ kapsamında, ‘Modern Basınçlı Sulama Tesisleri Projeleri’ne 300 milyon TL hibe verileceğini açıkladı. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ kapsamında, ‘Bireysel Modern Basınçlı Sulama Sistemi Projeleri’ne yüzde 50 Hibe desteği sağlanmaktadır. Bu kapsamada çiftçilerimiz, tarla içi damla sulama sistemi, tarla içi yağmurlama sistemi, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi, tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi, lineer ve center pivot sulama sistemi, tamburlu sulama sistemi, güneş enerjili sulama sistemi, tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri, akıllı sulama sistemlerini içeren projeler için hibe desteğinden yararlanılabilmektir” denildi. Açıklamada, ‘Bireysel Modern Basınçlı Sulama Sistemi Projeleri’ kapsamında 2017- 2021 yılları arasında 3,95 milyon dekar alanı kapsayan 42 bin 532 projeye, toplam 901.16 milyon TL hibe sağlandığı, 2022 yılı için ise 300 milyon TL hibe desteğinin verileceği belirtildi.

BAŞVURU ŞARTLARI

Tarımsal sulama hibe desteği başvuruları uygulama rehberinde yer alan başvuru formuna göre yapılacak. Birden fazla parsel için başvuru yapılacaksa her bir parsel için başvuru formu ayrı ayrı düzenlenir tek proje dosyası olarak sunulur. Başvurular süresi içerisinde e-belge üzerinden kayıt altına alınarak yapılır. Başvuru dosyası içerisinde yer alan;

Teslim Alma Belgesi

Hibe başvuru formu,

Proje Keşfi,

Toprak ve Su Analiz Raporları veri tabanına yüklenmelidir.

Sulama Projesi İmzalı olarak veri tabanına yüklenecektir.

Başvuru için su kaynağı çeşidine göre alınması gerekli izin belgeleri ve bu belgelere ilişkin şartlar (Birden fazla parsel için başvuru yapılacaksa her bir parsel için bu şartlar sağlanarak belgelenmelidir); Yerüstü su kaynakları için ilgili kurumdan alınacak “Su Kaynağı Kullanım İzni/Tahsis Belgesi”, Yeraltı su kaynakları için ilgili kurumdan alınacak “Yeraltı Suyu Kullanma Belgesi”, 20/7/1961 tarihli ve 5/1465 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Yeraltı Suları Tüzüğünde yer alan komşu hakkı başlığı kapsamında yeraltı suyu kullanma belgesi alınmış olan kuyular hariç, kişilere ait kuyular için sadece bir başvuru yapılabilir. Kuyu kiralanmasıyla yapılan başvurulara hibe desteği verilmez. Ancak kiralanan arazi içinde arazi sahibi adına yeraltı suyu kullanma belgesi olan kuyu mevcut ise kabul edilir. Satın alınan arazilerde bulunan kuyular için yapılacak başvurularda, arazinin yeni sahibi adına yeraltı suyu
kullanma belgesi alınması gerekir. Sulama birlikleri veya sulama kooperatifleri tarafından işletilen toplu basınçlı sulama sistemlerinde yer alan hidrantların birden fazla çiftçiye tahsis edilmesi durumunda, sulama birliği veya sulama kooperatifinden su kullanım izin belgesi alınması şartıyla aynı hidrant için birden fazla başvuru yapılabilir. Alınacak su kullanım izin belgesinde su tahsisi yapılan parselin, parsel numarası, su alınan hidrantın numarası ve projeye esas tahsis edilecek debi miktarı belirtilmelidir. Ancak, tahsis edilen debilerin toplamı, her bir hidrant için toplu basınçlı sulama sisteminin projesinde belirtilen debinin üzerinde olması durumunda bu belgeler uygun görülmez. (Sulama kooperatifleri ve sulama birliklerine ait açık kanal sulama sistemlerinden su tahsis edilmesi durumunda ise sulama kooperatifi veya sulama birliğinden alınacak su kullanma izin belgesinde su tahsisi yapılan parselin, parsel numarası, söz konusu parselin sulama şebekesinde yer aldığı ve su alınan kanalının numarası, çeşidi (ana kanal, tersiyer, sekonder vb.) ve projeye esas tahsis edilecek debi miktarı belirtilmelidir. Ancak, kanal çeşidine göre bu kanaldan tahsis edilen debilerin toplamı, her bir kanal için toplu sulama sisteminin projesinde belirtilen debinin üzerinde olması durumunda bu belgeler uygun görülmez.

HİBE DESTEĞİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Hibe desteği ödemeleri bütçe serbestliği çerçevesinde yapılacak. Her parsele ait ödemeye ilişkin veriler sisteme ayrı ayrı girilmeli. Hibe ödemesi, yatırımcı gerçek kişi ise T.C. kimlik numarasına, tüzel kişi ise vergi numarasına göre yatırımcı adına Bankadaki hesabına gönderilecek. Hibe ödemeleri, Türk Lirası olarak yapılacak. Ödemeyle birlikte, yatırımcılar tarafından, vergi dairelerinden alınacak veya il müdürlüğü tarafından internet ortamından çıkartılacak vadesi geçmiş vergi borcu olmadığına dair belge ile tüzel kişiliği haiz yatırımcılar tarafından bunlara ilaveten Sosyal Güvenlik Kurumuna vadesi geçmiş prim borcu olmadığına dair belgenin ibraz edilmesi gerekiyor. Maliye Bakanlığı tarafından taksitlendirilmesi gerçekleşenler hariç olmak üzere vadesi geçmiş vergi borcu olan yatırımcılara hibe ödemesi yapılmayacak.

DESTEĞİNDE ARANAN ÖZELLİKLER VE SORUMLULUKLAR

Başvuru sahipleri Bakanlık tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmalıdır. Her İl için tek bir başvuru yapılabilecek olup, bu başvurular birden fazla parsel ve birden fazla yatırım konusunu içerebilir. Birden fazla parsel için yapılacak başvurularda her bir parsel için ayrı ayrı olmak üzere, Tebliğ ve bu Uygulama Rehberinde belirlenen gerekli proje kriterlerini sağlamalı ve su kaynağına ilişkin gerekli izin belgeleri bulunmalıdır. Her parsel için ayrı proje ve keşif hazırlanacak olup, bu keşifler bir icmal ile birleştirilerek başvuru bütçesi oluşturulacaktır. Ancak, sınırları bitişik parseller için, su kaynağı yeterliliği ve diğer koşulları sağlamak şartı ile tek bir proje ve keşif hazırlanabilir. Başvurular, başvuru yapılan parsellerin bulunduğu İldeki Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğüne yapılacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.