ÇİFTÇİNİN BEKLEDİĞİ DESTEĞİN DETAYLARI AÇIKLANDI

Bu haber 02 Eylül 2021 saat 9:02 'de eklendi.

Bu yıl yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle Polatlı çiftçisi zor bir hasat sezonu geçirdi. Yaşanan büyük rekolte kayıpları nedeniyle birçok çiftçi zarar etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuraklıktan etkilenen çiftçilere destek verilecek açıklaması sonrası ümitlenen çiftçilerin beklediği ve Polatlı Postası gazetesi tarafından da haber yapılarak ses getiren karar yayımandı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

KURAKLIKTAN ETKİLENEN ÇİFTÇİYE DESTEK

Kuraklıktan dolayı verim kaybı yaşayan çiftçiye, verim kaybı oranında dekar başına 100 liraya kadar destek verilecek. Söz konusu karar; 2021 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olarak kuru şartlarda hububat ve baklagil üretimi yapan ve iklimsel fakörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle Bakanıkça belirlenen tarım havzalarında yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere, bir deaya mahsus olmak üzere desekleme ödemesi yapılması amacıyla, uygulanacak desteğe lişkin usul ve esasları kapsıyor.

DESTEKLEME MİKTARI KAÇ LİRA OLACAK

2021 yılında iklimsel faktörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle Bakanlıkça belirlenen tarım havzalarındaki köylerde-mahallelerde Karar kapsamındaki yetiştirdikleri ürünlerinde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı gören ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere (kamu tüzel kişileri hariç), ÇKS’de kayıtlı üretim alanları dikkate alınarak zarar oranlarına karşılık gelen, miktarlarda doğrudan gelir desteği olarak destekleme ödemesi yapılacak. Verim kayıplarının belirlenmesinde ilgili tarım havzasının yağış durumuna ilişkin meteorolojik veriler ile TARSİM ve il/ilçe hasar tespit komisyonları dikkate alınarak il/ilçe tahkim komisyonları tarafından belirlenen oranlar esas alınacak. Verim Kaybı oranına göre yüzde 30-39 arası zarar tespit edilen bölgelerde dekar başı 30 lira, yüzde 40-49 olanlara 40 lira, yüzde 50-59 olanlara 50 lira, yüzde 60-69 olanlara 60 lira, yüzde 70-79 olanlara 70 lira, yüzde 80-89 olanlara 80 lira, yüzde 90-99 olanlara 90 lira ve yüzde yüz hasar olan bölgelerde 100 lira destek ödemesi yapılacak.

ÖDEMELER BANKA ARACILIĞIYLA YAPILACAK

Destekleme ödemeleri, Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerince ÇKS’ye göre oluşturulacak icmaller esas alınarak banka aracılığıyla yapılacak. Ödemeler, Bakanlık bütçesine konulacak ödenekten kaynak aktarılmasını müteakiben banka aracılığıyla yapılacak. Bu kararın uygulanmasıyla ilgili olarak çiftçiye yapılan nakdi ödeme tutarının yüzde 0,2’si oranında bankaya hizmet komisyonu ödenecek.

DESTEKTEN FAYDALANAMAYACAK OLANLAR

Bu karar kapsamındaki desteklemeden, kamu kurum ve kuruluşları yararlanamıyor. Haklarında beş yıl süreyle hiçbir destek programından yararlan dırılmamaları yönünde karar verilenler, bu karar kapsamındaki destekleme ödemesinden faydalanamayacak.

HAKSIZ ÖDEME ALANLAR CEZALANDIRILACAK

Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, ödeme tarihinden itibaren 21/07/1953 tarihli ve 6183 sayılı amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanununun 51. Maddesinde belirtilen gecikme zammı oranları dikkate alınarak hesaplanan kanuni faizi ile birlikte anılan kanun hükümlerine göre geri alınacak. Haksız ödemenin yapılmasında ödemeyi sağlayan, belge veya belgeleri düzenleyen gerçek ve tüzel kişiler, geri alınacak tutarların tahsilinde müşterek sorumlu tutulacak. Bu karar ile belirlenen destekleme ödemelerinden, idari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç haksız yere yararlandığı tespit edilen üreticiler, beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlanamayacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.