ÇİFTÇİLERİN BAŞI KOYUN SÜRÜLERİYLE DERTTE

Bu haber 19 Nisan 2021 saat 8:01 'de eklendi.

Polatlı’da hububat ekimi yapan çiftçiler; bir yandan tarımsal kuraklık ve ekonomik krizle uğraşırken, diğer yanda da, koyun sürüleri ile başları dertte. Tarla sahipleri; koyunlarını gelişi güzel otlatan yabancı uyruklu çobanların, sürülerini ekili tarlalara sokarak, çiftçilerin bin bir emekle yetiştirdikleri ürünlere zarar verdiğini bildirdiler. Bu hususta yetkililerden yardım bekleyen üreticiler, mera yerine, tarlaları otlatan şahısların en ağır şekilde cezalandırılmasını istediler. Konu hakkında görüşlerini aldığımız, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, benzer şikayetlerin kendilerine de sık sık iletildiğini belirterek, buğdayın serpildiği bu dönemde sürü sahiplerinin daha dikkatli davranması gerektiğini vurguladı.

KOYUN SÜRÜLERİ EKİLİ TARLALARI TEHDİT EDİYOR

Son dönemde gerçekleşen yağışlarla yüzü bir nebzede olsa yüzü gülen çiftçiler, ilçe genelinde  hızla sayısı artan küçükbaş sürüleri ile sorun yaşıyor. Özellikle bilinçsiz ve yabancı uyruklu çobanların koyun sürülerini ekili arazilerde yaydığına dikkat çeken çiftçiler, bu hususta yetkililerden yardım bekliyor. Konu hakkında gazetemize bilgi veren üreticiler, “Bu yıl uzunca bir süre yağmur yağmamış, bu kuraklık nedeniyle, yeşeren hububat ürünlerinde bazı kayıplar yaşadık. Şükürler olsun yağmurlar geldi. Ürünlerimiz yeşerdi serpildi. Şimdi de koyun süreleri ile başımız dertte. Çoğu yabancı uyruklu ve bilinçsiz çobanlar, ekili tarlalarımıza koyun sokarak, tarlalarımızı yayıyor. Malumunuz dünyada kıtlık yaşanıyor. Yetiştirdiğimiz her ürün bizim için önemli. Çobanların ve sürü sahiplerinin ekili arazilerde yaylım yapmamaları konusunda uyarılması lazım. Eğer bu işlerde kasıt varsa da tespit edilerek, sürü sahiplerine ve çobanlarına ceza verilmesini istiyoruz.” diye konuşan çiftçiler, bu hususta bir de öneri getirerek “Mesela hububat açısından önemli olan dönemde ara ara drone uçurularak, arazi kontrol edilmeli. Sürüler yukarıdan takip edilmeli. Böylelikle caydırıcı bir çalışma yapılmış olur.” Diye konuştular.

KÖSEOĞLU: MERADA OT ÇOK

Konu hakkında görüşlerini aldığımız, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, benzer şikayetlerin kendilerine de sık sık iletildiğini belirterek, “Çiftçilerimiz tarlalarının yayılması hususunda özellikle bu dönemde şikayette bulunuyorlar. Polatlı bildiğiniz gibi, tarım ve hayvancılık alanında büyük potansiyeli olan bir ilçe. Bu sebeple, gerek hububat üretimi yapan çiftçilerimiz, gerek hayvancılıkla uğraşan üreticilerimiz bizim için önemli. Ancak dünya olarak hassas bir dönemden geçiyoruz. İnsanların beslenmesi açısından buğday, çok önemli ürün. Gerek küçükbaş, gerek büyükbaş hayvancılık yapan üreticilerimizin buğdayın serpildiği şu dönemde biraz daha hassas ve duyarlı olmasında fayda var. Ekili araziyi yaymak suç. Çok şükür yağışlar iyi gidiyor, meralarda bol miktarda ot var. O yüzden mal sahiplerinin çobanlarını uyarması önemli. Ziraat Odası olarak, Polatlı’da kimsenin kimseyle karşı karşıya gelmesini istemeyiz.” Diyerek sözlerine son verdi.

Öte yandan resmi kaynaklar ise, tarlası yayılan çiftçilerin, mala zarar verilmesinden ötürü Cumhuriyet Savcılığa suç duyurusunda bulunması gerektiğini, ardından jandarma nezaretinde tespitlerin yapılmasıyla birlikte adli sürecin başlayacağını bildirdiler.

Haber/Ali Rıza OVACIK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.