ÇİFTÇİLERE KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ ANLATILDI

Bu haber 10 Kasım 2021 saat 11:53 'de eklendi.

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıyla çiftçi ve yatırımcılara Polatlı Ziraat Odası Toplantı Salonunda kırsal kalkınma destekleri kapsamında ekonomik yatırımlar ve altyapı yatırımları desteklerinin başvuru şartları ve desteklerin detayları anlatıldı. Toplantıya Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Ve Örgütlenme Şube Müdürü Ersin Akın, çiftçi ve yatırımcılar katıldı. Sunumu Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Belgin Büyükbaş yaptı. Kırsal Kalkına Destekleri kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi 2021- 2022 Başvuru Dönemi Uygulama Rehberi yayımlanarak yürürlüğe girdi. Edindiğimiz bilgilere göre “Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Destek başvuruları 31 Ekim tarihinde başladı ve 17 Aralık 2021 tarihinde sona erecek.” Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi 2021-2022 Başvuru Dönemi ise 31 Ekim tarihinde başladı ve 21 Ocak 2022 tarihi saat 23.59’da sona erecek.

BAŞVURULAR ONLİNE YAPILABİLİYOR

Program ile ilgilenen gerçek ve tüzel kişiler, başvurularını www.tarimorman.gov.tr adresinden internet ortamında yapabilirler. Ayrıca Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Başvuru sahiplerine, başvuruların hazırlanması konusunda ihtiyaç duyulduğunda gerekli bilgilendirmeyi yapıyor.

TELEP EDİLEBİLECEK MAKİNE VE EKİPMANLAR

A iş planı kapsamında talep edilebilecek makine ekipman listesinde şu makine ve ekipmanlar bulunuyor; “Anıza ekim makinesi (mibzer), arıcılık makine ve ekipmanları, atomizör, balya makinesi (haşbaylı/ haşbaysız), biçer /biçer bağlar, büyükbaş-küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik ekipmanlar, buzağı besleme robotu, buzağı mama makinesi, buzlama makinesi (su ürünleri için), ekim,dikim ve söküm makineleri, goblediskaro / diskaro, gübre dağıtma makineleri/römorku/tankeri (katı-sıvı-kimyevi), gübre seperatörü/gübre sıyırıcı/gübre karıştırıcı/gübre pompası, gübre sıyırma robotu, güneş paneli / kollektör ( 3kw’ya kadar), hasat-harman makineleri, hayvan kaşıma fırçası, koyun ve keçi kırkma makinesi, kültivatör, lazerli tesviye makinesi, mibzer (pnömatik/üniversal), motorlu çapa makinesi (5,5-12hp arasi marşlı-marşsız-benzinli-dizel-manuel olabilir.), motorlu-şarjlı, testere/tırpan, oran kontrollü ilaçlama makinesi, oran kontrollü sıvı gübre dağıtma makinesi, pulluk, pülverizatör, rotovatör ve rotatiller, sap parçalama makinesi, sap toplamalı saman makinesi, silaj makineleri, sıra arası çapa makinesi, sürü yönetim programı, süt analiz cihazları, süt krema makinesi, süt soğutma tankı (mobil/sabit, en fazla 2000 litre kapasiteli), tahıl kurutma makinesi (mobil), tambur filtre (su ürünleri için), tarım römorku (3-10 tona kadar taşima kapasiteli, yandan devirmeli), tarımsal iz takip sistemi / otomatik dümenleme sistemi, taş kırma makinesi, taş toplama makinesi, toprak burgusu, toprak merdanesi, traktör ön yükleyici kepçesi, yem dağıtma robotu, yem dağıtma/ezme/karma/kırma makinesi, yem itme robotu”

YATIRIM TUTARI VE DESTEKLEME ORANI

Yeni tesis olan başvurularda 3 milyon 500 bin Türk Lirası, Yatırım niteliği kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması olan  2 milyon 500 bin Türk Lirası, Yatırım niteliği kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 2 milyon Türk Lirası üst limitini geçemez. Hibeye esas proje tutarı alt limiti 250 bin Türk Lirasıdır. Bu limitin altındaki başvurular kabul edilmez. Hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilir. Kalan yüzde 50’lik tutarı başvuru sahipleri temin etmekle yükümlüdür. Proje bütçesi KDV (Katma Değer Vergisi) hariç hazırlanır.

YATIRIM KONULARI

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin İşlenmesi, Paketlenmesi ve Depolanması, Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi, Kurutulması, Dondurulması, Paketlenmesi ve Depolanması, Hayvansal Ürünlerin İşlenmesi, Kurutulması, Dondurulması, Paketlenmesi ve Depolanması, Çelik Silo ve Soğuk Hava Deposu, Modern Yeni Seralar, Büyükbaş Hayvancılık için Sabit Yatırımlar, Küçükbaş Hayvancılık İçin Sabit Yatırımlar, Kanatlı Yetiştiriciliği İçin Sabit Yatırımlar, Kültür Mantarı Üretimine Yönelik Sabit Yatırımlar, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Kesimhaneleri, Kanatlı Kesimhaneleri, Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi, Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Hayvansal Orijinli Gübre Üretimi, Bitkisel Orijinli Gübre Üretimi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.