ÇİFTÇİLERE DAMLA SULAMA SİSTEMLERİ ANLATILDI

Bu haber 14 Şubat 2020 saat 8:43 'de eklendi.

Polatlı Ziraat Odası en modern ve verimli sulama tekniği olana damlama sulama tekniği hakkında ki yeni gelişmeleri ve gelişen yeni yöntemleri Polatlı çiftçisinin katıldığı bir toplantıyla anlattı. Türkiye’de damlama sulama alanında önde gelen çözüm ortaklarından biri olan Netafim firması bünyesinde çalışan Ziraat Mühendisi Önder Kabadayı tarafından, üreticilere faydalı bilgiler verildi.

DAMLA SULAMA YÜZDE 40 CİVARINDA ENERJİ VE SU TASARRUFU SAĞLIYOR

Diğer sulama tekniklerine oranla yüzde 40 civarında enerji ve su tasarrufunun sağlandığı damlama sulama yönteminde özellikle bölgemizde en çok ekilen bitkisel ürün olan şeker pancarında toprak üstü sulama uygulamalarının yani vahşi sulamanın fayda getirmediği bir gerçek. İşte Polatlı Ziraat Odası tarafından düzenlenen seminer ile şeker pancarında damlama sulama çözümleri ve yeni teknolojiler anlatıldı.

NETAFİM FİRMASINI TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETİ 1995 SENESİNE DAYANIYOR

Polatlı Ziraat Odasında Çiftçilere damla sulama ile ilgili bilgiler veren Netafim firmasının teknik satış mühendisliğini yapan ziraat mühendisi Önder Kabadayı şu açıklamalarda bulundu. Kabadayı, “Netafim firması 1965 sendesinde yurtdışında damla sulamayı icat eden ilk firma. Dünya genelinde 18 tane üretim tesisi bulunan Netafimin 3. Büyük fabrikası Türkiye’de Adana bulunmakta. Bu fabrikada tüm damla sulama sistemlerinin hepsi üretilmekte. Geri kalan bütün ürünler yurtdışından temin edilmekte. Netafim firmasını Türkiye’deki faaliyeti yaklaşık 1995 senesine dayanıyor” dedi.

DAMLA SULAMA SİSTEMİNDE VERİM VE KALİTELİ ARTIŞI SAĞLANIYOR

Kabadayı, “Tarımsal sektörde, peyzaj alanında, seracılık alanında hizmet vermektedir. Sulama sistemi genelde 3 tip sulama sitemi mevcut. Salma sulama, yağmurlama sulama ve damla sulama. Çiftçilerimiz salma sulamayla tarlalarını suladığında vermiş oldukları bu suyun %50 sini bitkiye aktarabiliyor. Vermiş olunan suyun tamamını bitkiye verilemiyor. Yağmurlama sulama sisteminde vermiş olduğunuz suyun %75’ini bitkiye aktarıla biliniyor. Damla sulama sistemi tercih ettiğinizde yaklaşık %95-%100 varan bu suyu etkili bir şekilde bitkilere aktarılıyor. Bununla birlikte diğer sulama sistemlerine baktığınızda damla sulama sisteminde verim ve kaliteli artışı sağlanıyor” dedi.

SULAMA YÖNTEMİ OLARAK İŞ GÜCÜ MALİYETLERİNDE TASARRUF SAĞLIYOR

Kabadayı, “ Damla sulama sistemi istemi bitkilerin kök sitemine suyun etkili bir şekilde verilmesi sağlanıyor. Şeker pancarında damla sulama sistemi kaynakların verimli ve akılcı kullanılmasını sağlıyor. İşçi bulmanın zor olduğu ya da maliyetlerin yüksek olduğu bölgelerde etkili bir sulama yöntemi olarak iş gücü maliyetlerinde tasarruf sağlıyor. Azaltılmış toprak işleme ya da doğrudan ekim yöntemlerinin yapıldığı alanlarda damla sulama sistemi ile zarar görmüyor. Şeker pancarında damla sulama verimi artıran, enerji ve su kullanımında tasarruf sağlayan ve uniform bitki gelişimine olanak sunan bir sulama sistemidir” dedi.

DAMLA SULAMA SİSTEMİ ALTIN BİR SİSTEM

Kabadayı, “ Suyu ne kadar bölerek ve sık sık verirsek bitki o kadar yararlanır. Hangi sulama sitemini kullanırsa kullanın bunu sık sık ve az olarak verilmesi gerekiyor. Damla sulama sistemi tercihe ettiğiniz zaman altınızda altın bir sistem oluyor. Suyu eşit bir şekilde verebildiğiniz için aynı zamanda gübreyi de eşit bir şekilde dağıtma şansınız oluyor. Sulamada nasıl oluyorsa gübre de aynı sistemi kullanmış oluyorsunuz. Neden damla sulama sistemlerinin kullanılması gerekiyor; Damla sulama sistemi verim ve kaliteyi artırıyor, Gübrelemeyi de iyi yaptığınız zaman verim alabilmeniz %10 ulaşıyor” dedi.

TOPRAĞI DEĞİL BİTKİYİ SULAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kabadayı, “Her üründe damla sulama sistemi kullanmak fayda sağlıyor. Diğer sulama siteminde nazaran kullandığınız enerji ve sudan tasarruf sağlanmış olacak. Normalde hangi sulamayı yaparsanız yapın biz toprağı değil bitkiyi sulamaya çalışıyoruz buradaki önemli konuda şu her bitkinin istemiş olduğu ihtiyaç duymuş olduğu su miktarı var. Salma ve yağmurlama sulama sistemiyle sulama yaptığınız zaman bitki bu sudan faydalanmıyor. Bunu en iyi şekilde damla sulama sitemiyle yapabiliriz. Yağmurlama sulama siteminde işçilik fazla oluyor fakat damla sulama sisteminde işçilik fazla olmuyor sadece bir kere Vanaları açma kapama yaptıktan sonra bir işçilik yapmak durumunda kalmıyorsunuz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.