ÇİFTÇİLER İÇİN HAYVANCILIK YEM DESTEĞİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE MÜZAKERE EDİLDİ

Bu haber 16 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, seçimler öncesinde “en büyük projem” dediği yerli kırsal kalkınma kapsamında birçok projeye imza atılarak Ankara çiftçisine destek olmaya ve bu doğrultuda projeler üretmeye devam ediyor.Kırsal kalkınmaya destek kapsamında, Ankara’da tarım ve hayvancılığı geliştirmek, iyileştirmek, üreticiyi desteklemek ve üretimin arttırılması için küçük büyükbaş hayvan yemi temin edilmesine ilişkin başkanlık yazısı Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşüldü. Konuya ilişkin müzakeresinin ardından Başkanlık yazının komisyona sevki oy çokluğu ile kabul edildi. Partili vekilleri ve komisyon başkanı tarafından söz alınarak müzakere edilen konu hakkında açıklama yapan, Yaşar Neslihanoğlu, “Dün bu konun başkanlık teklifinde arkadaşlarımızın haklı eleştirileri oldu, eksiklikler vardı. Açıklayıcı bir başkanlık teklifi değildi. Ben bu konuda bütün gruplara ilgili daire başkanlığımız bilgilendirme yazısı gönderdi.” dedi.

BÜTÜN İLÇELER YEM DESTEĞİNDEN YARARLANACAK

Neslihanoğlu, “Destekleme hangi ilçelere yapılacak, bütün ilçelere yapılacak Ankara’nın tüm ilçelerine destekleme yapılacak kişiler nasıl belirlenecek, bunlar ilçe tarım müdürlükleri ile işbirliği yapılarak tespit edilecek. Büyükşehir belediyesi bunu kendi başına tespit etmeyecek tespit edildikten sonra başvuruda kriterlere uyan kişileri talebine göre ne kadar kişi kritere uydu onların hepsi ilçe tarım müdürlükleri tarafından tespit edilecek. Ona göre yem alımı yapılacak bununda alındıktan sonra yüzde 25’i üreticiden alınacak yüzde 75’i de destek şeklinde olacak bunların hayvan sayısı neye göre belirlenecek, büyükbaş hayvan sayısı neye göre belirlenecek büyükbaş hayvan varsa 10 adet büyükbaş hayvanı olana kadar onun üzerine verilmeyecek. Küçükbaşlarda 100 adet küçükbaş hayvanın üzerine verilmeyecek. Büyükbaş hayvan için 250 kilo küçükbaş hayvan için 25 kilo her sene alınan kararlarlar da var bunların hepsi bu şekilde alınmış ama vatandaşın işi çok gecikmesin diye bu detayları da ekleyip oylanması burada yaparsak en azından kışta geliyor hızlı bir süreçte bunları sonuçlandırırız diye düşünüyorum.” dedi.

KOMİSYONDA GÜZELCE İRDELEYELİM ÇALIŞALIM

Tarım Ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Harun Olmuş, konunun ayrıntılı bir şekilde görüşülmesini isteyerek” 10 adet büyükbaş hayvan ve dişi hayvan başına 250 kilo 100 adet küçükbaş hayvan başına 25 kilo. Ben kendim veteriner hekimim konuya vakıfım ve konuya ilişkin bizim bilgilerimize başvurulması gerektiğini düşünüyorum. Komisyonda bunu irdeleyip üreticilerimize daha güzel daha konforlu sunalım. Benim burada anladığım küçük işletmelere destek verilmek isteniyor. 10 adet belki 5’e düşürebilir 5 adet hayvanı olanın suçu ne burada 10 adet sınırlaması var dişi hayvan var biz diyoruz ki bunu komisyonda güzelce irdeleyelim çalışalım, daha güzel bir sonuç çıkartalım.” dedi.

BU KONUYU BİZDE DESTEKLİYORUZ

Konuyu desteklediklerini dile getiren murat Köse, “Bizim meclis grubu arkadaşlarımız daha ayrıntılı olarak konuşulamasın ve en doğru şekilde çıkması noktasında bir düşüncesi var bu konuyu bizde destekliyoruz ve verilen bilgilerin yeterli olmadığını daha ayrıntılı bir şekilde konuşulmasını istiyor.” dedi. Haber/İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.