Çiftçi yine sahipsiz kaldı

Bu haber 17 Ağustos 2019 saat 10:26 'de eklendi.

2007 yılından bu yana Sakarya Nehri’nde kuraklık baş gösteriyor. Geldiğimiz noktada yıl 2019 sezonu ve ilk kuraklığın ardından tam 12 yıl geçmiş. Ancak bu 12 yıl boyunca arpa boyu yol alamadığımız gibi, Gökpınar Barajı, su salınımı gibi pek çok avutucu açıklamalar yada projelerle
oyalanıyoruz.

ALINAN SULAMA KARARLARINA KİMSE UYMUYOR!

Kurban Bayramı öncesinde Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer başkanlığında ve DSİ 3. Bölge Müdürü Murat Gül beraberinde Polatlı’nın tarımsal yetkililerinin olduğu toplantı düzenlendi. Burada çiftçilerle buluşmadan önce yöneticiler bazı idari kararlar aldı ve bu kararlar daha sonrasında köy muhtarlarına iletildi. Üzerinden neredeyse 20 gün geçmesine karşın, su sulama kararlarına uyan var nede sulama kararlarını uygulayan! ana fikir tüm köylerin Sakarya üzerindeki sulamalarını 5 gün süreyle durdurmaları ve böylece tüm söylerse su gelmesiydi ancak bu karar askıda kaldı.

OTORİTE BOŞLUĞU SEBEBİYLE ÇİFTÇİ YİNE ORTADA KALDI!

Polatlı’nın uzun yıllardır karşılaştığı bu kuraklık sorunu bu döneme kadar
çiftçileri hiç bu kadar çaresiz bırakmamıştı. Çünkü gerek devleti eliyle ve gerekse şehir yöneticilerinin bir araya gelerek köylüler ve muhtarlarla uyum içinde çalışmasıyla çözülebiliyordu. Ancak şu anda alınan hiç bir tavsiye kararına kimse uymuyor, uymadığı gibi aşağı köyler susuzluktan perişan durumda. Pek çok çiftçi ürünlerini sadece 1 kez sulayabilmişken, otoritedeki boşluk sebebiyle Sakarya Nehri üzerinde halen haksız sulama devam ediyor.Devlet eliyle alınan hiçbir karara uyulmuyor ve bu kararlarda bir türlü uygulatılamıyor.

DSİ SÜREKLİ TOPU TACA ATIYOR!

Sakarya Nehri’nde bilinçsiz sulamaların geçmişten bu yana geldiği ve düzensizliklerin bir türlü çözüle Polatlı’nın garip bir şanssızlığı söz konusu. İdari azıdan DSİ 5. Bölgeye, su konusunda da DSİ 3. bölgeye bağlı olan şehrimiz, bürokratik bir karmaşanın esiri olmuş durumda. DSİ, Sakarya Nehri üzerinde verdiği sulama izinleri mutlaka yeniden ele alınmalı.

SULAMA İZİNLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Sakarya nehrinde etkisi bulunan devlet kuruluşu olan DSİ 3. Bölge Müdürlüğü, gerek sürekli idarecilerin değişmesi gerekse geçmişten bu yana verilen su izinlerinin neredeyse artık bir karmaşıklık içinde olması sebebiyle çiftçiler perişanlık yaşıyor. DSİ yetkililerinin, siyasilerin ve ilçe yöneticilerinin sürekli yaptıkları toplantıların ardından hiçbir karar uygulanmamasına rağmen, bunun içinde bir çözüm yolu bulunmuyor.
DSİ’nin mutlak suretle önce Sakarya üzerinde verdiği sulama izinlerini yeniden gözden geçirmesi gerekiyor. 10 kw’lğk sulama izni alarak 100 kw’lık sulama yapan çiftçilerin önüne geçilmediği, izinlerin yeniden yapılandırılmadığı takdirde Polatlı bu sorunla boğuşmaya devam edecek.

YÖNTEM YANLIŞLARI İŞİ ÇÖZMÜYOR!

Polatlı Kaymakamlığı başkanlığında toplanan ve DSi bürokratlarının da katıldığı toplantılarda sürekli olarak suya sayaç ve sensör takılması gerektiği vurgulanıyor. Ancak bu yapılırken, sayaç yada sensörleri DSİ vatandaşla tarafından yapılmasını söylüyor. Bu işte vatandaşın işine geliyor ve çiftçiler hali hazırda ne sayaç nede sensörle ilgili istenilen seviyede ve çözüm sağlayacak bir düzeye gelmedi DSİ’nin devlet eliyle bu sayaç ve sensörleri kendi sinin takması, tüm bu sulama giderlerinin tamamın elektrik faturalarına yansıtması gibi Türkiye genelinde pek çok örnek
mevcut. Yine Türkiye’nin değişik bölgelerinde uygulanan ve ne ektilsen o kadar sulalı’da uygulanabilir hale getirilmeli. Ancak tarımda yaşanan uyumsuzluk, sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlar arasındaki ağ kopukluğu, mülki idarenin sorunları çözmek adına ilçedeki tüm kurum, kuruluş, sivil toplum, tarım kuruluşları gazeteciler gibi unsurları bir araya getirmemesi de bu uyumsuzluğun sürmesine ve yine çiftçilerin sıkıntı yaşamasına engel olan önemli sebeplerden.

ESKİ YATAKLAR NEDEN DEPO GİBİ KULLANILMIYOR!

1990’yı yıllarda yapılan ve Sakarya’yı eski yatağından kopararak dümdüz bir hale getiren çalışmanın ardından uzun yıllar geçti ve artık doğal yaşamda Sakarya’da nadir görülen bir yapıda. DSİ ve Polatlılı yöneticiler kıvrımlı ve su tutabilme özelliğine sahip Sakarya Nehri’nin eski yataklarını neden açmıyor? Eski yataklarda çok ciddi oranlarda su depolanabilir, bu su sulamadan doğal yaşama kadar pek çok değişik yöntemde kullanılabilir. Biraz maliyetli olan ancak su sorununa Gökpıhnar Baraöı’nın ardından çözüm getirecek en iyi yöntem olarak görülen eski yatakların açılmasını gerekliliği artık su götürmez bir gerçek.

Polatlı Postası
Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.