ÇİFTÇİ UMUDUNU SÜRDÜRÜYOR

Bu haber 07 Mayıs 2022 saat 13:19 'de eklendi.

Geçtiğimiz yıl yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle Türkiye’nin hububat ambarı Polatlı’da çiftçiler oldukça zor bir dönem geçirdi. Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan 7 aylık dönemde Polatlı’ya kar hariç metrekareye 259.0 mm yağış düştü. 2021 yılının aynı 7 aylık döneminde bu rakam metrekareye 150.80 mm’de kalmıştı. Bu yıl yağış miktarının fazla olması geçtiğimiz yıl tarımsal kuraklık nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Polatlı çiftçisini umutlandırdı. Ramazan Bayramıyla birlikte gerçekleşen yağışlar nedeniyle çiftçi umudunu sürdürdü. Uzmanlar Mayıs ayı ortasında mutlaka 20-25 mm yağış gerektiğini ifade ediyor. Bayramda gerçekleşen yağışlar ile birlikte Sakarya Nehrindeki su miktarı da arttı. Sakarya Nehrine yakın köylerde çiftçiler sulama gerçekleştirebiliyor.

YAĞIŞ MİKTARINDA ARTIŞ

Yıl boyu gerçekleştirdikleri emeğin boşa gitmesinden korkan çiftçiler Eylül ayından bu yana gerçekleşen yağışlar ile rahat bir nefes aldı. Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan 7 aylık dönemde kar hariç gerçekleşen yağış miktarı geçtiğimiz yılı geride bıraktı. Polatlı’da metrekareye Eylül ayında 45.5, Ekim ayında 8.4, Kasım ayında 54.0, Aralık ayında 49,0, Ocak ayında 31.6, Şubat ayında 45.0 ve Mart ayında 25.2 mm olmak üzere kar hariç toplamda 259.00 mm yağış düştü. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde Polatlı’da metrekareye Eylül ayında 1.2, Ekim ayında 8.4, Kasım ayında 2.0, Aralık ayında 17,6, Ocak ayında 55.0, Şubat ayında 5.4 ve Mart ayında 61.2 mm olmak üzere kar hariç toplamda 150.80 mm yağış düşmüştü. Geçtiğimiz yıl tarımsal kuraklık nedeniyle zarar gören ve tedirgin olan Polatlı çiftçisi yağışlarla beraber rahatlamış durumda.

ÜRÜNLER İSTEDİĞİ DÖNEMDE İSTEDİĞİ YAĞIŞI ALDI

Polatlı’nın tarım temsilcileri Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan 7 aylık dönemde gerçekleşen yağışların umut verici olduğunu ifade ediyor. Ürünler istediği dönemde istediği yağışı aldı. Yüzde 96’sı su olan bitkinin topraktan beslenmesi için su olmazsa olmaz olarak görülüyor. Mayıs ayının ortasında en az 20-25 mm yağış gerçekleşmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar bu yağışlarında çiseleyerek olacağını ifade ederek bu şekilde gerçekleşen yağışta suyun üstte birikmek yerine toprağın içine işleyerek bitkinin topraktan alması gereken besinleri almalarını sağladığını belirtiyor. Son yılların en kurak dönemlerinden geçerken özellikle bu ay içerisinde gerçekleşecek yağışlar ile çimlenmesi oldukça iyi olan ürünlerin iyi ve verimli olmasını sağlayacak.

SAKARYA NEHRİNDE SU MİKTARI ARTTI

Ramazan Bayramında artan yağış miktarı sonrası sulama yapan çiftçiler içinde sevindirici haber geldi. Yağışlar Sakarya Nehrinde su miktarının artmasını sağladı. Sakarya Nehri çevresindeki köylerde çiftçiler tarlalarını şu an sulayabiliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.