ÇİFTÇİNİN TERCİHİ TMO

Bu haber 21 Temmuz 2022 saat 10:14 'de eklendi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddelerinin deniz yoluyla sevkine ilişkin yapılan bir planın genel prensiplerinde anlaşmaya varıldığını açıklamasının ardından serbest piyasada hububat fiyatlarında yaşanan düşüş çiftçiyi Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) yönlendirdi. Bu durum Polatlı’da da TMO önünde zaman zaman uzun kuyruklar oluşmasına neden oldu. Taban fiyat açıklamasının ardından Polatlı’da yaklaşık 15 bin ton hububat TMO’ya getirildi.

TABAN FİYAT ARTIŞI SONRASI TMO’YA TALEP ARTTI

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 TL, arpada ise 200 TL artırılmasına karar vermişti. TMO’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada, hububat alım primlerinin de Temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verildiği belirtilmişti. Buna göre ekmeklik buğday alım fiyatı 6 bin 50 liradan 6 bin 450 liraya, arpa ise 5 bin 500 liradan 5 bin 700 liraya çıkarıldı. Ürünlerini TMO’ya veren çiftçiler, artırılan yeni alım fiyatlarından yararlanmaya başladı.

ÇİFTÇİ FİYATLARDAN MEMNUN

Borsa’da ürünlerine verilen fiyatı beğenmeyen Polatlı çiftçisi ürününü Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) satıyor. TMO’nun prim fiyatıyla birlikte ürünlerine verilen alım fiyatından memnun olan Polatlı çiftçisi zaman zaman Toprak Mahsulleri Ofisi Polatlı Şube Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. İmkanı olan çiftçiler ise ürünlerini satmayarak ya depolarında tutuyor ya da lisanslı depoculuk aracılığıyla ürünlerini ihtiyacı olduğunda satmak için saklıyor.Taban fiyat açıklamasının ardından Polatlı’da yaklaşık 15 bin ton hububat TMO’ya getirildi.

ÜRÜN TESLİM VE ÖDEME NASIL YAPILIYOR?

Üreticilerin alım noktalarında uzun kuyruklar oluşturarak mağduriyet yaşamaması için 2013 yılından beri TMO randevulu olarak ürün alımı yapıyor. Randevular internet (www.tmo.gov.tr) üzerinden ve TMO işyerlerinden alınabiliyor. Üretici istediği gün içinde randevu alarak ürününü TMO’ya teslim edebiliyor. Üreticilerayrıca TMO ile protokol imzalayan lisanslı depolar üzerinden randevu almadan ürünlerini TMO’ya teslim edebilirler.

ÜRÜN BEDELLERİ 10 GÜN İÇİNDE HESAPLARDA

TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 200 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (yaklaşık 190 nokta) alım faaliyeti gösterecek. Ürün bedeli ödemeleri, ürün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayımlanmakta olup lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler, bu depolar üzerinden ürününü elektronik ürün senedi (ELÜS) ile TMO’ya satabilecekler.

LİSANSLI DEPO KULLANIMINDA BİRÇOK DESTEK VERİLİYOR

Lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, ton başına 25 lira nakliye desteği, araç başına 25 lira analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin yüzde 75’ine kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkanı bulunuyor.

PRİM İÇİN SON TARİH 1 EYLÜL

İşyerleri veya lisanslı depolar üzerinden TMO’ya buğday ve arpa satan üreticilere ton başına buğdayda 1000 lira, arpada ise 500 lira ilave hububat alım primi verilecek. Üreticilerin bu uygulamadan yararlanmaları için ürünlerini 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO’ya satmaları gerekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.