Çiftçi kazanıyor, tiftik keçisi sayısı artıyor!

Bu haber 10 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı marifetiyle Ankara İl Tarım Müdürlüğü uhdesinde 2017 yılında başlayan Ankara tiftik keçisinin varlığını artırmaya yönelik sürdürülebilir üretimle katama değerli ürün hedefine ulaşmak için tiftik keçisinin yetişmesine en uygun ilçelerden olan Polatlı’ya bakanlık tarafından son yıllarda çok ciddi destekler veriliyor verilen bu destekler sayesinde Polatlı’da tiftik keçisi varlığı 8 bin 939’a yükseldi. Bakanlığın yaptığı desteklerle hem Polatlı’da hem de ülke genelinde küçükbaş hayvan varlığında artış görülüyor.

POLATLI’DA 9 KÖY ÇİFTÇİSİNE DESTEK VERİLDİ

Güdül’de düzenlenen Ankara tiftik keçisi yetiştiriciliğini, yetiştirme projesi ve tiftik keçisi dağıtım programında, Polatlı’dan İğciler 1, Basri 2, Çekirdeksiz 2, Özyurt 1, Türkkarsak 1, İnler 1 ve ılıca mahallelerinden 1 çiftçiye omak üzere topamda 9 çiftçiye Teke ve kırkım makinası verildi. Bu anlamda Tiftik keçisi yetiştiren Polatlılı çftçiler, aynı zamanda hayvan başına da 20 liralık destekten faydalanalıyorlar. Polatlı’da tiktif keçisi rakamları ise son 2 yıla oranla giderek artarak 9 binin üzerine çıktı. TİFTİK ÇOK RAĞBET GÖRÜYOR Polatlı da 9 binin üzerinde bulunan tiftik keçisi ve yine benzer rakamlara ulaşan Ankara keçisi piyasada ciddi rağbet görüyor. Bakanlığın üreticilerin emeğinin zayi olmaması ve tiftiğin yaşatılarak hayvan varlığının artırılmasına yönelik çalışmaları çiftçileri tiftik keçisi yetiştirmeye yönlendiriyor. Ankara tiftik keçisinin yetişeceği en önemli coğrafya Polatlı, Güdül, Ayaş, Beypazarı Haymana ve Nallıhan olarak öne çıkıyor. Bu bölgelerde tiftik keçisi popülasyonun artışı aynı zamanda çiftçinin kazanmaya başlaması sebebi ile hayvancılık sektörünün de gelişmesine yön veriyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ GÜDÜLDE Kİ TÖRENE KATILDI

Tarım ve Ormancılık Bakanı Pakdemirli bu yıl Güdül de düzenlenen Ankara tiftik keçisi yetiştiriciliğini, yetiştirme projesi ve tiftik keçisi dağıtım programına katıldı. Törene Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse ve tiftik keçisi desteği sağlanan 9 köyün temsilcisi çiftçiler katıldı. Törende konuşan Bakan Pakdemirli, Bakanlık olarak bu kadim mirası geleceğe taşımak ve daha çok verim almak amacıyla küçükbaş hayvancılıktaki politikalarını “sürdürülebilir üretim ve katma değerli ürün” hedeflerine uygun olarak belirlediklerini dile getirdi. Koyun ve keçinin Anadolu’daki öneminin çok iyi bilindiğini ifade eden Pakdemirli, “Bilhassa Ankara’yı da, burada ayrı bir yere koyuyorum. Çünkü Ankara sadece ülkemizin başkenti değil, tiftiğin de başkentidir. Tiftik keçisi Ankara’ya has bir zenginliğimizdir.” dedi. KÜÇÜKBAŞ SAYISI GİDEREK ARTIYOR Bakan Pakdemirli, 18 yıldır olduğu gibi, bundan

TİFTİKKEÇİSİ YETİŞTİRMEYİ TEŞVİK EEN TARIM BAKANLIĞI, ANKARA GENELİNDEKİ ÇİFTÇİLERE HİBE DESTEKLER VERİYOR. BU KAPSAMDA POLATLI’DA DA 9 ÇİFTÇİYE HİBE DESTEKLER VERİLDİ.

 Çiftçi kazanıyor, tiftik keçisi sayısı artıyor! sonra da, yeni projelerle küçükbaş hayvancılığı desteklemeye devam edeceklerini belirterek, şunları kaydetti: “Küçükbaş sayımız Cumhuriyetin ilk yıllarında 21 Milyon civarındaydı. 80’lerin başına kadar da, artarak 68 Milyona kadar ulaştı. Ancak, 80’lerdeki kalkınma sürecinin etkisiyle; psikolojik, sosyolojik, ekonomik nedenlerle giderek sayısı azalmaya başladı. Tabi güvenlik nedeniyle meraların yeterince kullanılamaması da, bu azalış sürecini hızlandırdı. Kırsaldan kentlere artan göçlerle, insanlar sofralarında küçükbaş et yerine, sığır etini tercih etmeye başladılar. 2002 yılında küçükbaş sayımız yarı yarıya düşerek, 32 Milyon başa kadar geriledi. Ancak, 18 yılda küçükbaşa verdiğimiz destekler ve başlattığımız yeni projelerle bu geri gidişe, dur dedik. 2020 yılında koyun sayımızı %70 artışla, 42,7 milyon başa, keçi sayımızı %82 artışla, 12,4 milyon başa, toplam küçükbaş hayvan sayımızı %72 artışla, 55,1 milyon başa çıkardık. Son 2 yılda ise, yakaladığımız yaklaşık %20 artışla, 9 Milyon küçükbaş hayvanı sürülere kattık.” Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tiftik keçisi yetiştiricilerine bazı müjdeler vermek istediğini belirterek, “Ankara Tiftik keçisine, Anaç Koyun Keçi Desteğine ilave olarak hayvan başına 20 TL destek ödeyeceğiz. Bunun yanında, sözleşmeli üretim kapsamında tiftik üretimi yapan yetiştiricilerimize Tiftik Desteğine ilave olarak kg başına 10 TL destek vereceğiz” dedi.

TİFTİK KEÇİSİ VARLIĞIMIZ SON 11 YILDA YÜZDE 64 ARTIŞLA 241 BİNE ULAŞTI

Türkiye’de tiftik keçisi varlığının son 30 yılda azaldığını belirten Pakdemirli, “1991’de 1,2 milyon baş olan tiftik keçisi, 2009’da 147 bin başa kadar düştü. Ancak son 11 yılda sağladığımız destekler ve projeler sayesinde, bu azalışı durdurduk ve %64 artışla bu sayıyı, 241 bin başa ulaştırdık. İnşallah bu artış bundan sonra da güçlü bir şekilde devam edecek.” dedi. Bakan Pakdemirli, tiftik üretiminin de aynı şekilde giderek artmaya başladığını ve son 10 yılda, 2 kattan fazla artışla 380 tona ulaştığını söyledi. TİFTİK KEÇİSİ VARLIĞININ YÜZDE 75’İ ANKARA’DA Türkiye’deki Tiftik keçisinin %75’i ve üretilen tiftiğin de %77’sinin Ankara’da bulunduğuna dikkati çeken Pakdemirli, “Son 18 yılda, Ankara’da tiftik keçisi sayısı 2 kattan fazla artışla 183 bin başa ulaştı. Bu dönemde verim yaklaşık %20 artışla 1,8 kilograma yükseldi.” diye konuştu. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.