ÇİFTÇİ BORÇLARI, BORÇ YAPILANDIRMA PAKETİNDE YOK!

Bu haber 26 Ekim 2020 saat 9:04 'de eklendi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifini açıkladı. Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip bir vergi yapılandırması olacağını bildirdi. Ancak açıklanan pakette çiftçi borçları yer almadı. Söz konusu kanun teklifi çalışmasında çiftçi borlarının da yapılandırmaya dahil edileceğine yönelik beklentiler vardı. AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş’un açıkladığı kanun teklifine göre, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacakları yapılandırma kapsamında olacak. Geçtiğimiz hafta, söz konusu borçların yapılandırılmasıyla ilgili pakette çiftçi borçlarının da yer alacağına yönelik beklentiler vardı. Ancak açıklanan pakette çiftçi borçlarıyla ilgili bir çalışmanın olmadığı görüldü. AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, TBMM’ye sunulan borçların yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifinin vergi, SGK, KYK, trafik, köprü borcu ve cezalarını kapsadığını açıkladı. Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip bir vergi yapılandırması olacağını bildirdi.

KYK BORCU DA KAPSAMDA

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Muş, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacaklarının borç yapılandırması kapsamında olacağını bildirdi.

18 TAKSİT YAPILACAK

 Muş ”Peşin ödeme yapılırsa faizler silinecek. Yıl sonuna kadar müracaat etmek gerekecek. 18 taksit imkanı getirilecek” dedi. İLK TAKSİT ŞUBATTA Muş şöyle konuştu: ”Sosyal güvenlik primleri idari cezaları gecikme cezaları ve faiz zamları yapılandırma kapsamında. Burada da yine yıl sonuna kadar müracaat yapılacak. 18 eşit taksite bölünüyor. İlk taksitin Şubat 2020 tarihinden ödenmesi öngörülüyor. Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, su, temizlik vergisi, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları muhtelif ücretlerden alacaklı kurum alacaklarıyla zam ve faizler yapılandırmaya alınan borç alanları.”

BİRLİK AİDATLARI DA YAPILANDIRMA KAPSAMINDA

Muş’un verdiği bilgiye göte TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerini aidat ödemeleri yapılandırma kapsamında. KOSGEB tarafından kullandırılan desteklerden kaynaklarından alacaklar da bu yapılandırma kapsamında yer alacak.

OSB KREDİ BORÇLARI YAPILANDIRILACAK

OSB kredi borçları bu kanun kapsamında yapılandırılıyor. Vakıflar genel müdürlüğü ve muhafaza vakıfların kiralanması ile kira alacakları, TSE hizmet bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.