CHP’li Şıracı’nın Arsa Satış Eleştirisine; Yıldızkaya’dan Atasözlü Yanıt

Bu haber 14 Haziran 2019 saat 10:19 'de eklendi.

Belediye meclisi birinci birleşim ikinci oturumunda meclis gündeminde yer alan zafer mahallesi 140114 ada 13 parsel arsa satışı ile ilgili madde ile ilgili görüş bildirmek üzere kürsüye çıkan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Meclis Üyesi İhsan Şıracı’nın eleştirileri mecliste gerilimi artırdı.

CHP belediye meclis üyesi İhsan Şıracı belediye meclisinin haziran ayı ikinci birleşiminde yer alan zafer mahallesi arsa satışı ile alakalı gündem maddesine dair görüş bildirmek üzere kürsüye çıktı ve satışlara dair eleştirilerini dile getirdi. Konuyla ilgili Belediye başkanı Yıldızkaya eleştirilerin hep aynı konu üzerinden yapıldığına atıfta bulunarak “ Benim oğlan bina okur döner döner bir daha okur” diyerek Şıracı’nın eleştirilerine cevap verdi.

BELEDİYE BAŞKANI MECLİS İRADESİNE TEZAHÜRÜ DEĞİŞTİRMEYE YÖNELİK BİR ÇABA İÇERİSİNDE

Cumhuriyet Halk Partisi belediye meclis üyesi İhsan Şıracı: “ Faaliyet raporunda hatırlarsanız ben siyaset yapıyorum baktım bir gün meclis aritmetiği benim lehime yani iki tane AK Parti belediye meclis üyesi yok demek istiyor, Sümenin altından çıkardım ve arsa satışlarını geçirdim. Yani bir Belediye Başkanı Meclis iradesine tezahürü değiştirmeye yönelik bir çaba içerisinde oldum diyor. Bütçe gelir hesap cetvellerinde Kesin Hesap kesin hesapta da faaliyet raporunda da bütçe gelir hesabı var 6’ya 1. 2015 yılı 27’inci sayfada diyor ki 25 trilyon 849 milyarlık arsa sattı belediye diyor. 2016 yılı yine bütçe gelir hesap cetveli 6’ya 1’de 42’inci sayfada 21 trilyon 609 milyarlık attım diyor Sayın Başkan. 2017 yılı 30’uncu sayfada yine 6’ya 1’de 42 trilyon 130 milyarlık arsa sattım diyor. 2018 yılında yine bütçe gelir hesap cetveli 6’ya 1’de 37 trilyon 293 milyarlık sattım diyor. Onların toplamı 130 trilyon yapıyor. Ben ortalama 130trilyonluk arsa satan belediyeyi 2014’de de en iyi hesapla 20 trilyonluk arsa satıldıysa belediye geçtiğimiz 5 yılda 150 trilyonluk arsa satmış diyorum.”

BU SİZİN ARSA SATIŞ HIZINIZLA ANCA 2019 KARŞILANIR

“ Yine belediyenin faaliyet raporlarında ve kesin hesabında da arazi ve arsalar hesabı var. Oda bilançonun aktifinde değil pasifinde bu da e1, e1′ de 2015’in sonunda 23. Sayfada Belediye elinde 110 trilyonluk arsa var. Aynı e’1in 2018 faaliyet raporu raporunun 34 sayfasında diyor ki belediyenin elinde 28 trilyonluk arsa var. Yani belediyenin arsa stokları 2015’in sonundan 2018’in sonuna doğru gelirken satılan arsalar oranında azalmış. Arsa üretilmemiş sürekli stoktaki arsalar satılmış. Belediye hala arsa satmaya ve borçlanmaya devam ediyor şu an benim gördüğüm belediye 150 trilyonluk arsa satmış 100 trilyon da borcu var topla 250 trilyon çok değil mi 5 sene için. Bu sizin satış hızınızla anca 2019’u karşılar.”

POLATLI BELEDİYESİ SATIŞ YAPMAZSA, BORÇLANMAZSA NASIL İŞ YAPACAK

CHP’li Şıracı’nın eleştirilerine cevaben açıklamalarda bulunan Başkan Yıldızkaya :  “ Eskilerin kullandığı bir söz vardır ‘benim oğlum bina okur döner döner yine okur’ diye. Polatlı belediyesi satış yapmazsa, borçlanmazsa nasıl iş yapacak? Devletin verdiği 2,5 – 3 milyon ile hizmet yapılabilir mi?  Sanki zamanlarında kendi iktidar dönemlerinde hiç satmamışlar gibi konuşuyorlar. Satmadan borçlanmadan bir başka kaynak üretme şekliniz varsa lütfen çıkın sunun. Her seferinde aynı şeyleri tekrar tekrar söylemenin bir anlamı yok. Polatlı Belediyesi israfçı değil. Kamuoyuna yansıyan makam arabaları ile ilgili konuları biz 5 senede bitirmişiz zaten. Hani şuan CHP’li belediyeler bunu açıkça yapıyor ya. 10 tane makam arabasını çekti tasarruf etti. Biz bunu 5 yıldır zaten yapıyoruz. Bir yöntem söyle onu yapacağım. Yok yöntem söylemeyiz biz buna karşı çıkarız. Toplu satış kararı almak suç mu? Yasal değil mi? Meclis üye sayısı tam olduğunda karar verince oluyor da 2 – 3 üye olmayınca alınan karar olmuyor mu? Yasal olmayan taraf var mı? Yani meclis eksik olunca alınan kararların tamamı meclise saygısızlık mı oluyor? Politika üretin, öneri sunun, proje getirin. Her şeye isyan ediyorsunuz böyle siyaset anlayışı olmaz.  Sizin döneminizde de var satmışsınız işte.  Merkezdeki arsa satışları Yakup Bey ve Sami Bey dönemindeki metre kare bazında satışı daha az. Bu suçmuş gibi çok kötüymüş gibi arsa üretme arsa satmak belediyelerin görevidir. Her türlü mevzuatı okuyorsun da onu okumuyor musun ihsan bey? Bu nasıl iştir anlamadım. Karşı olabilirsin söylersin ama sen daha önce hiç olmamış gibi anlatıyorsun.”

KÖYDEKİ TAŞINMAZ EV YERLERİNİ SATMAYIP TURŞU MU KURACAĞIZ?

“ 6360 sayılı yasa çıktıktan sonra Polatlı Belediyesi yüzde 40’ını büyükşehire verdik. Su gibi çok önemli bir kaynağı da yasa gereği devrettik. Şehrin bir ucundan öteki ucuna 130 km burayı temizlemek bile bir maliyet o köydeki taşınmaz ev yerlerini satmayıp turşu mu kuracağız ne yapacağız? Halk istiyor. Köyün ihtiyacı için yeni planlar yapıyoruz. Hem köyün işlerini düzenliyoruz hem de yeni alanlar açıyoruz. Bunları yasalar çerçevesinde Büyükşehirin ve meclisin onayı ile yapıyoruz. Çok istiyorsanız gidin büyükşehir’den engelleyin köylüye hesap verin.  Korkmayın, Polatlı belediyesinin gücü çok fazla birçok arsamız var. Bu konuyu sürekli dönüp dolaşıp gündeme taşımayı doğru bulmuyorum. Yasal olmayan bir durum yok. Polatlı Belediyesinin her şeyi sayfa sayfa inceleniyor rapor tutuluyor. Biz tüm ihalelerimizi kamuya açık mevzuata uygun şekilde gerçekleştiriyoruz. Bunun bilinmesini isterim.”

ARTIK ELEMAN ALMAYALIM

CHP Belediye Meclis Üyesi İhsan Şıracı : “ Ben size asıl tasarruf kalemini söyleyeyim. Gelirlerle birlikte yüzde 40’lık gelirleri oluşturan birimin personellerini de büyükşehire devrettiniz. Yüzde 40 personel büyükşehire devrettiğiniz halde şuan hala söylemiyorsunuz Polatlı belediyesinde kaç kişi çalıştığını. Asıl tasarruf kalemi o dur. Personelleri çıkaralım demiyorum ama en azından artık almayalım. Sizden ricam köylerle ilgili arsa satışlarını açtınız. Ben sizin yerinizde olsam 82 tane köyümüz var alfabetik sırayla hangi köyden ne kadar köy arazisi Polatlı’ya devir oldu? Ne kadarı satıldı ne kadarı kaldı? Satış karşılığı o köyde ne gibi hizmetler yapıldı. Açık şeffaf olan bunu yapar.”

İŞÇİ ÇIKARMAK BİZİM ZİHNİYETİMİZDE YOK

Başkan Yıldızkaya : “ İşçi çıkarmak bizim zihniyetimizde yok, biz alırız siz çıkartırsınız. Aramızdaki fark o. Arsa satışı yapmadığımız köylere hizmet götürmeyelim mi?   Sen yaptığımız hizmetleri gömüyor olabilirsin ama halk görüyor. Zamanında yapmadınız biz zor şartlarda bile devasa hizmetler yaptık. Halkta bunu görüyor bu yüzden bizi seçti.”

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.