CHP’li Şıracı: bütçede tutarsızlıklar var!

Bu haber 09 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

CHP’li Belediye Meclis AÜyesi ihsan Şıracı, 2020yılı bütçe performansı hakkında kürsüye çıkarak, bütçede tutarsızlıklar olduğunu söyleyerek tartışma perdesini araladı. Şıracı ““Yaşadığımız pandemi süreci tüm dünyayı ülkemizi etkilemesi kadar elbette Polatlı Belediyesini ve icraatlarını etkilemesi kadar normal bir şey olamaz. Bizde gurup olarak performans ve bütçe ile ilgili çalışmalarımızı yaparken elbette Covid’den kaynaklı sapmaları, performans programı, tutarsızlıklarını stratejik plan uyuşmazlığını olgunlukla karşılamak gerektiğini düşünüyoruz. Bir miktar Covid kotası gurubumuzun dikkati üzerine çalışmalarımızı tamamladık. Covid’den kaynaklı talep düşüklüğü nedeni ile ekonomik kriz içerisindeyiz, ekonomik kriz hepimizi etkiliyor tabi belediyemizi de etkiliyor. Gelirken baktım dolar 8 TL’ye ramak kalmış. Biliyorsunuz belediyemiz ciddi kredi kullanıyor, kredi faizleri her geçen gün artıyor, belediyemizin ekstra faiz yükü altına gireceği de. Malumunuz 2020’den başlayarak talep eksikliğinden kaynaklı her gün belediyemiz gayrimenkul satışına kalkışmasına rağmen talep eksikliğinden dolayı gayrimenkul satış gelirlerinin de 2021 de düşeceği aşikar.” dedi.

YARIM KALMIŞ YATIRIMLARI TAMAMLAMAK DOĞRU OLAN BUDUR

Şıracı, “Bu süreçte sanırım belediyemizin ekonomik yapısını olumlu etkileyecek tek durum kısmi çalışma nedeni ile belediye personelimizin, ciddi bir personelimize arkadaşımıza devletimizin maaş ödemesi ile ilgili artı yazacak hanemize sadece durum budur. Bu koşullar içerisinde 2021 yılı performans bütçesine baktığımızda, belediyemizin yeni yatırımlara yönelmek yerine mevcut yarım kalmış yatırımları tamamlamak eğilimi içerisinde olduğunu görüyoruz ki normaldir doğru olanda budur. Söz gelimi belediye hizmet binası 2020 performansında yüzde 30 olarak görülmüş yakında oraya gideniniz oldu, bilmiyorum. Ben orada hiç yüzde 30’luk bir şey görmedim eğer kalan iki ayda yüzde 30’u tamamlayacak bir çalışma içerisinde olunmazsa.” dedi.

20-25 TRİLYON KAYNAK AYRILMIŞ OLMASI GEREKİR

Şıracı, “2021 yılı içerisinde de performans planına belediye binamız ile ilgili yüzde 75’lik hedef konulmuş, yani önümüzde ki yılın sonunda belediye yönetimimiz ve riyaset belediye binamızın dörtte üçünü tamlamayı düşünüyor. Gelirken baktım, kamu ihale kurumunun sayfasında var 2018’de yapılan ihale 32 trilyona çıkılmış, 24 buçuğa bitmiş yüklenici tamamlayamamış görevini belediye. 7 Temmuz günü bu yıl 11 trilyonluk bir ihaleye çıkmış, 8 trilyon 700’e ihale bağlanmış. Su içinde 40 trilyonluk iştir çünkü 2018 de zaten 32 trilyonla çıkılmış. Eğer belediyemiz 2021 da bunun dörtte üçünü tamamlamaya ön görüyorsa; önümüzde ki toplantı da bütçede bunu görüşürüz. Bunun için 20- 25 trilyon kaynak ayrılmış olması gerekir diye düşünüyorum” dedi.

2021 SONU İÇİN YÜZDE 100 HEDEF KONULMUŞ

Şıracı, “Tiyatro ve çok amaçlı tesisin hedefi 2020 de 39 muş 39 gibi görünüyor, doğru 2021 hedefi yüzde 50 konulmuş. Yani o tiyatro çok amaçlı tesiste çok bir çalışma olmayacak önümüzde ki yıl. Kartaltepe konutları için ise performans programında, 2021 sonu için yüzde 100 hedef konulmuş mutlu oluruz. 2017 de başlanılmış bir proje 2021 yıl 4-5 yıl sonra tamamlandığında orada epey mağdur olmuş vatandaşımız var. Zaten 2021 yılında olurda tamamlanırsa bu mağduriyetleri de bu sürecin içerisinde tamlamadığını göreceğiz” dedi

ŞEHİR BÜYÜYOR İHTİYAÇTIR

Şıracı,”2021 için fatih ve Mehmet Akif mahallesinde bir Pazar yeri ön görülmüş yüzde 100 tamamlanacak doğrudur, gerçekçidir, şehir büyüyor ihtiyaçtır. Yassıhöyük 184 oda 1 parsel deki termal tesisi için 2020 sonu için yüzde 100’dü hedef bu 2021 de doğal olarak yok zaten yüzde 100’ü tamamlandıysa Sayın Yıldızkaya’nın bu şehrin belediye başkanı riyaset olarak sorumluluğundadır. iki hastane binası ile birlikte bu yüzde 100 fiziki olan tamamlamış, bu termal tesisin ne yönde kullanılacağı yönünde önümüzde ki yıl sayın belediye başkanım mutlaka bir çalışma içerisinde olması gerekir. Çünkü; 2020 de fiziki olarak yüzde yüzü tamamlanan tesisin maalesef her geçen gün fiziki olarak geriliyor, metruk hale geliyor. Bu konularda da çalışma yapmasını gurubumuz adına diliyorum. 2021 yılı performans planı şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.