CHP’Lİ OVACIK’TAN SAYAÇ ALIMI TARTIŞMASINA GÖNDERME

Bu haber 09 Temmuz 2021 saat 9:56 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sayaç alım ihalesi ile ilgili kamuoyunda yapılan açıklamaların ardından Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığı ile ilgili bir açıklamada bulundu. Yeni alınan sayaçların fiyatının geçmiş dönemlere göre daha uygun olduğunu ve daha üstün ölçme niteliklerine sahip olduğunu belirten Ovacık 2003 yılında, o zamanın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığınca alınan sayaçların fiyatları 142 dolarken, bu dönem alınan sayaçlar hem daha nitelikli hem de 42 dolara alınmışken, iktidar temsilcileri tarafından yapılan açıklamaları vicdan ve mantık dışı bulduğumuzu ifade etmek istediğini belirtti. Ovacık açıklamasında, ’’ 2003 yılında kendi dönemlerinde alınan kartlı sayaç fiyatı 134 dolarken, bugün alınan kartlı sayacın fiyatının 42 dolar olduğunu söyleyemiyorlar. Bu fiyat farkına rağmen yeni alınan sayaçların sağlık, maliyet ve ölçüm yapma becerisi olarak çok daha üstün teknik özelliklere sahip olduğu gerçeğini kamuoyundan gizliyorlar. Sayaçlara ait yazılımların da artık ASKİ tarafından alınmakta ve saha müdahale çalışmalarının da idare personelleri eliyle yapılmakta, ihale edilmemekte olduğunu biliyorlar fakat bu gerçeği de dile getiremiyorlar. Kendi dönemlerinde bir de ihale ettikleri firmaya abone başına 66 dolar montaj ücreti ödendiğini, bu maliyetin de yurttaşlarımızın faturasına yansıtıldığını, her aboneden sayaç bedeli olarak 150 dolar, montaj bedeli olarak 75 dolar olmak üzere 225 dolar alındığını da biliyorlar fakat söyleyemiyorlar. Kendi dönemlerinde ASKİ’ye 1.5 liralık karaçam fidanının 15 TL’ye fatura edilmesi iddiasına cevap veremeyenlerin siyasi manipülasyonlarına halkımız tevessül etmeyecektir.’’ dedi.

İKTİDAR TEMSİLCİLERİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMALAR VİCDAN VE MANTIK DIŞI

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık,  2003 yılında alınan sayaçların fiyatı Mansur Yavaş yönetiminde alınan sayaçların fiyatını belirterek iktidar temsilcileri tarafından yapılan açıklamaların vicdan ve mantık dışı olduğunu ifade etti. Ovacık, ‘’ 10 yıldır Gökpınar Barajı bitirilememiş, TBMM’nde verilen soru önergelerine verilen gelecek zamanlı cevaplarla Polatlı tarımının geleceği karartılmış, Sakarya Nehrinin her yılki durumu ortada, sel mağduru köylerimiz DSİ’nin çalışmalarına başlamasını bekliyor, 2003 yılında, o zamanın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığınca alınan sayaçların fiyatları 142 dolarken, bu dönem alınan sayaçlar hem daha nitelikli hem de 42 dolara alınmışken, iktidar temsilcileri tarafından yapılan açıklamaları vicdan ve mantık dışı bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. ‘’ dedi.

BU İKİ SAYACIN FİYATLARININ KIYASLANMASI BİLGİSİZLİKTİR

İddialarda Manisa ve Aydın örneklemelerinin bilgi eksikliğinden kaynaklı yanlış mukayeseler olduğuna dikkat çeken Ovacık, ‘’ Manisa Belediyesi 169 TL’ye alırken, ASKİ 380 TL’ye almış gibi sunulmuştur. Manisa Belediyesinin aldığı sayaçlar mekanik; ASKİ’nin aldığı sayaçlar ise kartlı, ön ödemeli sayaçtır. Ayrıca ASKİ tarafından yapılan alımda montaj, işin fiyatına dâhildir. Manisa’nın yaptığı ihalede tesisata montaj için gereken rakor yokken Ankara’da fiyata dâhildir. Bu iki sayacın fiyatlarının kıyaslanması bilgisizliktir. Aynı şekilde Aydın’da 85.7 TL’ye alınan sayacın, Ankara ASKİ’de 125 TL’ye alındığı iddia edilmiştir. Aydın’da alınan hız esaslı, çok huzmeli mekanik sayaçtır. Buna karşılık Ankara’da alınan hacim esaslı (volümetrik), uzaktan okumaya uyumlu mekanik (Ölçme sistemi diğer sayaçlara göre tamamen farklı) bir sayaçtır. Aydın’da alınan, dar gövde olarak bilinen yaklaşık 700 gr’lık bir sayaçtır. Buna karşılık Ankara’da alınan, iri gövde %30 daha ağır yaklaşık 1.000 gr’lık bir sayaçtır. Aydın’da alınan sayaçta klasik mekanik sayaç numaratörü kullanılırken, Ankara’da alınan sayaçta uzaktan okumaya göre özel tasarlanmış, pulse ibreli numaratör kullanılmaktadır.”

BİR TANE İHALE CANLI YAYINLANMIŞ MI? HAYIR…

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Şeffaflık ilkesi doğrultusunda bütün ihaleleri canlı olarak birçok platformdan vatandaş ile paylaştığını ifade eden CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık, ‘’ Kendi dönemlerinde şeffaflık ilkesi, hesap verilebilirlik ilkesi göz önünde tutularak bir tane ihale canlı yayınlanmış mı? Hayır… Nasıl ki seçim sathı mahallinde ‘’ çamur at izi kalsın ‘’ türünden iddiaların gerçek dışılığı, haksızlığı ortaya çıktı. Seçim sathı mahallindeki siyasi manipülasyonların devamı olarak gördüğümüz iddiaların gerçek dışılığı da ortadadır. ‘’ dedi.

BU ÇALIŞMA 30 YILDIR İHMAL EDİLEN BİR ÇALIŞMADIR

Ovacık, ‘’ Yüzükbaşı Mevkii’nden Polatlı’ya içme suyu sağlayan ana iletim hattında yaklaşık 30 yıldır ihmal edilen imalat çalışmaları 60 noktada gerçekleştirildi. Ana iletim hattı ve Polatlı merkez mahallelerinde asbestli boruların değişimi yapıldı. İnsanı, insan sağlığını ve geleceğimizi önceleyen bu çalışma 30 yıldır ihmal edilen bir çalışmadır.  İvedik-Temelli-Polatlı Arası İçme Suyu İletim Hattı, Depo, Terfi İstasyonları ve Tesislerin Yapım İşi” projesi başladı. 1 yıl gecikmesinin sebepleri de kamuoyunun malumudur. Yerel basınımızın gayretleri, kamuoyu baskısı, ‘’ Suyun Siyaseti Olmaz ‘’ duruşumuz ve sayın Mansur Yavaş Başkanımızın Polatlı ve Polatlılı’dan yana iradesiyle proje başladı. Pandemi sürecinde de açıkça görüldüğü üzere, iktidar temsilcilerinin iddialarının aksine Sosyal Yardımlar artarak devam etti. Türkiye’ye örnek olacak projeler hayata geçti. Kırsal Kalkınma noktasındaki projeler hemşerilerimizin takdirini kazandı. Sel felaketi yaşayan mahallelerimize ABB’nin ASKİ, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı birimlerince destek olundu. ABB tüm birimleriyle, ‘’ Önce İnsan ‘’ şiarı, Şeffaf ve Hesap Verilebilirlik ilkeleri ile yurttaşlarımızın özlediği Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışının  Türkiye’ye örnek hizmetlerini sunmaya devam edecektir. Yurttaşlarımız, seçim sathı mahallinden bugüne ortaya atılan siyasi manipülasyonlara tevessül etmemiştir ve etmeyecektir. ‘’ dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.