CHP’Lİ KUŞOĞLU: BİZİM ADAYIMIZI CUMHUR İTTİFAKI BELİRLEYEMEZ!

Bu haber 01 Ekim 2021 saat 5:00 'de eklendi.

HP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, TBMM’deki makamında başta ekonomi, “fahiş fiyat” tartışması, CHP’nin önerileri, Cumhurbaşkanı adayı, Millet İttifakı, HDP’li Sezai Temelli’nin Kürt sorununun çözümü konusunda Milliyet’e açıklamalarda bulundu. Kuşoğlu, şunları söyledi:

FAHİŞ FİYAT TARTIŞMASI

Kuşoğlu “Fahiş fiyat dediği sonuçla ilgili olarak bir şeyler düzeltilecekse onu üretim süreci içerisinde aramak lazım. Yanlışlık burada. Fiyatı düşürmeye çalışıyorlar. Bu son derece yanlış bir iş. Üretim miktarına, arzın ne kadar karşılandığı talep tarafından bunlara bakılmıyor. Fiyat istikrar komiteleriyle, dış müdahalelerle falan hiç yapılabilecek bir şey değil”

ASPİRİN DEĞİL, AMELİYAT

Kuşoğlu “Bu sorunları gördük, hemen bunları giderelim’ öyle bir şey yok. Bu sihirli bir dokunuşla olabilecek bir şey değil. Ameliyat gerektiriyor. Aspirin tedbirlerle yürütülmeyecek kadar önemli bir konu bu. Sonuçta üretim sürecini üretim mimarisini, ekonomik mimariyi değiştirmeyi gerektiriyor. Çünkü finans sisteminden en basit girdi maliyetlerine kadar her şeyi değiştirmenizi, irdelemenizi gerektiriyor. Bu ekonomik bir mimari değişikliği demek. Seçimden önce gerçek anlamda bir ameliyat yapıp yeni bir ekonomi mimarisi inşa edemezsiniz. Sonuçta ameliyat adı üzerinde incitir de. Hastanın bir süre yatırılmasını, ayakta olmamasını gerektirir”

CHP NE YAPACAK?

Kuşoğlu “(Sizin ameliyatınız ne kadar sürer?) En az 3 yıl sürer. Özellikle tarımda, sağlıkta, eğitimde ve enerji konusunda devletlerin devrede olması lazım. Yani üretim sürecinde devletlerin de kamunun da olması gerekiyor. Ayrıca devletler özel sektörün girmediği alanlarda da muhakkak olması lazım. Biz, bu iktidar zamanında bütün kuruluşlarımızı özelleştirdik. Hemen her şeyimizi sattık. En az 3 yıllık bir ekonomik program öngörüyoruz. Devlet yapısı çok fazla tahrip olmuş vaziyette.

HEDEFİMİZ SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEK

Kuşoğlu “Biz parti olarak tabii ki Genel Başkanımızı aday olarak görmek isteriz. Genel Başkanımızın buraya aday olmasını tabii ki isteriz ama bizim öncelikli hedefimiz sistemi değiştirmek. Böyle bir sistem Türk tarihinde yok. 2 bin yıllık Türk tarihinde daima birinci adamın yanında ikinci adam var. Meclisler var daima. Yani padişah, sadrazam; hakan, veziriazam; Cumhurbaşkanı, başbakan muhakkak olmuş.

GENEL BAŞKANIMIZ ADAYIMIZDIR

Kuşoğlu “Genel başkanımızın doğal olarak oraya aday olmasını istiyoruz, ama öncelik biz de sistemin değişmesidir. Millet İttifakı da öncelikle bunu istiyor. Bu sistemi değiştirebilecek güvenilir, devleti bilen, güvenilebilir birisi Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Genel Başkanımız günü geldiğinde ister kendisi olur -tabii ki partinin yetkili kurullarına danışacak partinin adayı ister kendisi olur- ister daha önce olduğu gibi bir başkasını aday gösterir.

ORTAK ADAY OLUR MU?

Kuşoğlu “İttifakın adayı tek bir aday olur mu ilk aşamada sonra mı olur, ortak aday olur mu, herkes kendi adayını mı o ayrı bir konu. Ama bizim partimizin adayı genel başkanımızdır şu an. Bu süreci yürütecek kişi de genel başkanımızdır. Günü geldiğinde de karar verilmesi gereken gün geldiğinde de o kararı O verecektir. Biz şimdiden bir başkasını aday göstersek zaten parti olamayız. Aday belirleme gücünü de elimizde tutamayız. Dikkat ederseniz iktidar hemen her gün televizyonlarda bu konuyu tartıştırıyor. Amacı karşısına çıkacak ittifakın adayını belirlemek. Onlar bizim adayımızı belirlemek istiyor. Biz buna fırsat vermeyiz.

RESMİ BİR İTTİFAK DEĞİL

Kuşoğlu “(Saadet Partisi Genel Başkanı’nın ittifak açıklaması) Şu anda resmi olarak bir ittifak yok, ama bir koalisyon var, bir birliktelik anlayışı var.

İTTİFAK GENİŞLER Mİ?

Kuşoğlu “Şu anda bakarsanız aşağı yukarı genişlemiş vaziyette hatta Cumhur İttifakı’ndaki o iki partinin dışındaki o tarafa yakın görünen partiler bile aslında şu anda Millet İttifakı’na yakın görünüyor. Genişleyeceği kesin” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.