Bütçede karartma yapıldı şefaflık yok!

Bu haber 12 Ekim 2020 saat 8:01 'de eklendi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yeni yasama yılında, AKP’li vekillerin imzası ile hazırlanarak kabul edilen ilk teklif, bütçe hazırlanırken projelerle ilgili ayrıntıların gizlenmesini öngörüyor. Gelecek hafta Genel Kurul gündemine alınması beklenen teklif, eğer kabul edilirse yasalaşacak. Teklife karşı çıkan CHP’li üye Bülent Kuşoğlu, düzenleme yasalaşırsa mali şeffaflığın ortadan kaldırılacağına, idarenin neye harcama yaptığının bilinemeyeceğini söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yeni yasama yılında, AKP’li vekillerin imzası ile hazırlanarak kabul edilen ilk teklif, bütçe hazırlanırken projelerle ilgili ayrıntıların gizlenmesini öngörüyor. Gelecek hafta Genel Kurul gündemine alınması beklenen teklif, eğer kabul edilirse yasalaşacak. Teklife karşı çıkan CHP’li Kuşoğlu, düzenleme yasalaşırsa mali şeffaflığın ortadan kaldırılacağına, idarenin neye harcama yaptığının bilinemeyeceğini söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, değişiklik ile 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim ve Denetim Kanunu’nda önemli değişiklikler yapıldığına ve bütçenin bu kanuna göre yapıldığına dikkat çekti. Yapılmak istenen değişiklikle kanundan ‘fonksiyonel sınıflandırma’nın kaldırıldığının, bu sınıflandırmanın çok önemli olduğunun altını çizen Kuşoğlu, “Fonksiyonel sınıflandırma yoksa harcamalarınızın nereye yapıldığını, ne kadar verimli olduğunu kıyaslayamazsınız, anlayamazsınız. Biz bu sınıflandırma nedeniyle örneğin şehir hastanelerine ne kadar garanti verildiğini, garanti ödemelerinin ne kadar şehir hastanesine yapıldığını görebiliyoruz. Yol köprü geçişlerine ne kadar garanti verildiğini ve harcama yapıldığını yine yıl bazında görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

KAFALARINDAKİ DEĞİŞİKLİĞE UYGUN DÜZENLEME YAPMIŞLAR

Ekim ayı içerisinde meclise sunulması beklenen bütçe öncesinde bunun hazırlanmış olması gerektiğine dikkat çeken Kuşoğlu, “Ama bir kanun değişikliği geliyor, sanki o kanun değişikliği yüzde yüz meclisten geçecekmiş gibi, meclisin de iradesini yok sayarak, kafalarındaki değişikliğe uygun bir şekilde düzenleme yapmışlar. Sanki iyi bir şey getiriyor gibi ‘performans esaslı program-bütçe’ diye de literatürde dahi olmayan bir bütçe çeşidi uydurarak fonksiyonel sınıflandırmayı ortadan kaldırıyorlar” diye konuştu.

VERİLEN PARALARI GÖREMEYECEĞİZ, DENETLEYEMEYECEĞİZ

 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, komisyonda yaptığı değerlendirmede, “Fonksiyonel bütçe çıkarılmış. Yani mali saydamlık ortadan kaldırılıyor. Bundan sonra şehir hastanelerine, köprülere verilen paraları göremeyeceğiz, denetlemeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

BORÇLANMA LİMİTİ 300 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNE ÇIKTI

Borç kullanımı tutarı iki katına çıktı AKP milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye sunulan Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklife son dakikada AKP milletvekillerinin önergesiyle yeni madde eklendi. Eklenen geçici maddeye göre, net borç kullanımı tutarı 2020 yılı için 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanı ve Cumhurbaşkanı tarafından artırılan net borç kullanım tutarının iki katı olarak uygulanacak.

HÜKÜMET BORÇLANMA LİMİTİNİ AŞTI

Bu şu anlama geliyor: Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Yasa’ya göre, genel bütçeli idareler için net borçlanma sınırı 2020 bütçesinde 140.1 milyar lira olarak öngörülmüştü. Bu limit Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yüzde 5 ve Cumhurbaşkanı kararı ile de yüzde 5 oranında artırılabiliyor. Buna göre limit ilk yüzde 5 ile 147.1 milyar liraya çıkarıldı. Cumhurbaşkanı kararı ile de bir yüzde 5’lik daha artırım yapılarak 154.5 milyar liraya yükseldi. Ancak hükümet yasa ile konulan bu limiti çoktan aşarak 211.7 milyar lira net borçlanma yaptı. Yasaya aykırı olarak limit 57.2 milyar lira aşıldı. Hükümet borçlanma limitinde yasal sınırlar içinde kalmak ya da ek bütçe yaparak bu limiti artırmak yerine, önce limiti yasaya aykırı olarak aştı, yasa değişikliğini ise sonradan yapıyor. Böylece yasaya aykırı olarak aşılan borçlanma limiti yeniden yasal hale getirilmiş olacak. Komisyonda teklife eklenen madde ile borçlanma limiti yaklaşık 309 milyar liraya çıkarılmış oldu. Tabii bunun yasa haline gelmesi için önce TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesi, ardında da Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması gerekiyor.

BUNUN BÖYLE BİR YASA MADDESİ İLE GEÇİŞTİRİLMESİ DEMOKRASİYE KARŞI SAYGISIZLIKTIR

Plan ve Bütçe Komisyonu CHP Sözcüsü, CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, bütçede bütün dengelerin değiştiğine işaret ederek “Bu durum ek bütçe yapmayı gerektirir. Eğer demokrasiye, millet iradesine inanıyorsanız ek bütçe yapıp Meclis’e bilgi vermeyi gerektirir. Bunun böyle bir yasa maddesi ile geçiştirilmesi demokrasiye karşı saygısızlıktır” dedi. Kuşoğlu, bu durumun bütçe açığının, borçlanmanın “rekor kırdığı” anlamına geldiğini vurguladı. Bu arada hükümet bu yıl için bütçe açığını 138.9 milyar lira olarak öngörmüş, ancak son açıklanan yeni ekonomi programında (YEP) bunu 239.2 milyar liraya çıkarmıştı. Borçlanma yetkisinin son YEP’teki açık tahminin de üzerine çıkarılması açığın 300 milyarı da geçeceğini gösteriyor. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.