KAMULAŞTIRMA SORUNU TBMM’DE

Bu haber 01 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekilleri Tekin Bingöl ve Ali Haydar Hakverdi, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Polatlı’ya gelerek Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, yönetimi ve belediye meclis üyeleriyle birlikte geçtiğimiz haftalarda Şabanözü ve Sarıoba mahallelerini ziyaret ederek muhtar ve mahalle sakinleriyle görüşmüştü. Polatlı Postası gazetesinin takip ettiği ziyaretlerde sorunların meclis gündemine taşınacağı sözü verilmişti. Bu kapsamda CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için soru önergesi verdi.

ÖDENMEYEN KAMULAŞTIRMA BEDELLERİ BÖLGE HAKLINI MAĞDUR ETMİŞTİR

Yasal süreç tamamlanmadan baraj bölgesinde su tutma işlemine başlanması ve ödenmeyen kamulaştırma bedelleri bölge halkını mağdur ettiğini söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekilleri Tekin Bingöl; “Gürsöğüt-1 ve Gürsöğüt-2 barajları Sakarya Nehri üzerinde ve Ankara ili Beypazarı ilçesinin güneyinde yer almaktadır. Gürsöğüt-1 Barajı ve HES, silindirle sıkıştırılmış beton baraj tipinde 207 bin metreküp gövde dolgusu olup 86 metre yüksekliğindedir. Gürsöğüt-2 Barajı ve HES, silindirle sıkıştırılmış beton baraj tipinde 262 bin metreküp gövde dolgusu olup 49 metre yüksekliğindedir. Bu barajlar için 2017 tarihinde Albedo BS Elektrik Üretim A.Ş ‘ne Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat gereği üretim lisansı verilmiştir. Baraj inşaatlarının tamamlanmasının ardından bölgede 2019’da acele kamulaştırma kararları alındığı belirtilmiş ancak 2021’de hala devam eden yasal süreç tamamlanmadan baraj bölgesinde su tutma işlemine başlanması ve ödenmeyen kamulaştırma bedelleri bölge halkını mağdur etmiştir.” dedi.

SUS TUTMA İŞLEMİNE BAŞLANMASININ YASAL DAYANAĞI NEDİR?

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekilleri Tekin Bingöl, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu sorular yer aldı; Gürsöğüt-1 ve Gürsöğüt-2 barajları ile çevresinde acele kamulaştırma yapılan arazilerin bedellerinin hak sahiplerine ödenmemesinin nedeni nedir? Bölgedeki planlanan toplam kamulaştırma bedeli ne kadardır? Gürsöğüt-1 ve Gürsöğüt -2 barajları için kamulaştırma işlemi tamamlanmadan 2020 Eylül ayında sus tutma işlemine başlanmasının yasal dayanağı nedir? Bu hukuksuzluk karşısında bakanlığımızın bir inceleme, denetim veya tespiti olmuş mudur?”

HAK SAHİPLERİNE YÖNELİK BİR ÇÖZÜM ÇALIŞMASI VAR MI?

“Ankara’nın Polatlı ilçesi Sarıoba, Yeniköseler, Karacaahmet mahallelerinde Ankara Çayı kenarında kalan tarlaların sus altında kalmasının ardından mağdur edilen çiftçilere yönelik bakanlığımızın bir çalışması var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir? Gürsöğüt-1 ve Gürsöğüt-2 barajları bölgesinde arazisi kamulaştırılarak sular altından bırakılmasına karşın ilgili şirket tarafından herhangi bir kamulaştırma bedeli ödenmeyen hak sahiplerine yönelik bir çözüm çalışmanız var mıdır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.