Anayasa Mahkemesi, Gezi Parkı Davası’nda mahkum olmasının ardından 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay hakkında hak ihlali kararı vermişti. Atalay’ın serbest bırakılması beklenirken Yargıtay 3. Ceza Dairesi Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkında aldığı “hak ihlali” kararına uymama kararı aldı ve Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Bu gelişmeler gündeme bomba gibi düşerken çok sayıda hukukçu bu kararın “Anayasa’ya aykırı” olduğunu belirtti. Bu kapsamda Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı, resmi sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamada, “Bu açık darbe girişimine karşı tüm halkımız ve örgütümüzle direneceğimizi bildiririz” denildi.

chp-polatli-ilce-baskanligi-darbe-girisimine-karsi-direnecegiz

“ANAYASAL DÜZEYDE BİR KRİZ YARATMIŞTIR”

Alper Taşdelen, Çankaya Belediye Başkanlığı İçin Başvurdu: “Rant için değil halk için çalışırız” Alper Taşdelen, Çankaya Belediye Başkanlığı İçin Başvurdu: “Rant için değil halk için çalışırız”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı, resmi sosyal medya hesabından konuyla alakalı paylaşımda bulundu. Paylaşımda, “Yargıtay 3. Ceza Dairesi, TİP Hatay milletvekili Can ATALAY hakkında vermiş olduğu kararla, daha önceden hak ihlali olduğu yönünde tespit yapan Anayasa Mahkemesi kararına uyulmaması yönünde bir karar almakla kalmamış, bir de kararda imzası olan mahkeme üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmak gibi bir cüret göstererek anayasal düzeyde bir kriz yaratmıştır. İlgili ceza dairesi esasen bu kararıyla, kendisini Anayasa'dan ve Anayasa Mahkemesi'nden üst bir konumda gördüğünü de ifade etmektedir. Hiç kimse ya da hiçbir kurumun Anayasamızdan üstün olmadığını kendilerine hatırlatır, bu açık darbe girişimine karşı tüm halkımız ve örgütümüzle direneceğimizi bildiririz” ifadelerine yer verildi.

HABER: KADİR BUĞRA TOPKAYA