CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'ndaki genel başkanlık seçiminde yaşanılan iki olay, CHP'nin tarihine geçti. Özgür Özel'in CHP genel başkanlığına seçildiği 38. Olağan Kurultayı'na adeta Kemal Kılıçdaroğlu damgasını vurdu. Üst üste aldığı seçim yenilgilerine rağmen koltuğundan vazgeçmemekte ısrar eden Kılıçdaroğlu, kongrede kaybeden ilk genel başkan olarak tarihe geçti ve kongrede ikinci tura kalarak bir ilke imza attı.

İYİ Parti İttifakı Reddetti: Eski İl Başkanı İYİ Parti'den İstifa Etti İYİ Parti İttifakı Reddetti: Eski İl Başkanı İYİ Parti'den İstifa Etti

Kurultayda kaybeden ilk genel başkan olarak tarihe geçti

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'ndaki genel başkanlık seçimini kaybetti. Seçimlerin ardından yapılan 'değişim' ve 'istifa' çağrılarına kulak tıkayıp yeniden göreve gelmenin hayalini kuran Kılıçdaroğlu, kurultay salonundan hüsranla ayrıldı. Kılıçdaroğlu böylece CHP tarihinde kurultayda kaybeden ilk genel başkan olarak tarihe geçti.

Tarihte ilk kez kurultay ikinci tura kaldı

Kurultayda parti tarihine geçen bir olay daha yaşandı. İlk turda salt çoğunluk sağlanamadığı için oylama tarihte ilk kez ikinci tura kaldı. Saat 00.30 itibarıyla başlayan ikinci tur seçiminde oy kullanma işlemi saat 02.30'da tamamlandı.

Oy sayımının ardından şu sonuçlar elde edildi:

  • Özgür Özel'in 812 oy alarak CHP'nin yeni genel başkanı olduğu açıklandı
  • Kemal Kılıçdaroğlu ise 536 oy aldı