CHP KADIN KOLLARI MAHSA AMİNİ PROTESTOLARINA DESTEK VERDİ

Bu haber 01 Ekim 2022 saat 10:32 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz, yönetim kurulu üyeleri, CHP İlçe Kadın Kolları Yöneticileri,  29 Ekim Kadınlar Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği, İki Temmuz Derneği ve Aydos Dernekler Federasyonu Kadın Komisyonu üyesi kadınlar, İran’da başörtüsünden saçı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alınan Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından darp edildikten sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesi üzerine gerçekleştirilen protestolara destek vermek için Sakarya Caddesi’nde ortak basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ve yönetim kurulu üyeleri de basın açıklamasına katılarak protestolara destek verdi.

AYAZ: KADIN UYANDI MI BİR KERE ÜLKE UYANIR VE AYDINLANIR

Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından dövülerek öldürülmesi üzerine İran’da sokaklara dökülen hemcinslerine Sakarya Caddesi’nde yaptıkları eylemle destek verdi. CHP Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz, “Hiçbir karanlık sonsuza kadar sürmez, İran’da da sürmeyecek. Mahsa’da ölümü kadınları ayağa kaldırdı. Kadın uyandı mı bir kere, ülke uyanır. Tek kişilik ve tek cinsiyetçi bakış kaybedecek. İnsanca yaşam hakkını, hukuku, vicdanı, herkes için adaleti savunan bizler kazanacağız” dedi.

KUŞ: TÜM DÜNYA ÜLKELERİNDEKİ KADINLARIN YANINDAYIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Kadın Kolları Başkanı Devlet Kuş da yaptığı açıklamada, “İnsan hakları mücadelesi ülkenin demokratikleşmesi adına önemli bir mücadeledir. Kadın hakları mücadelesi, Atatürk’ün bizlere verdiği hakların haklı savunmasıdır. Bizler ırk, cinsiyet, inanç ayrımına karşıyız. Her tür ayrıma karşı bütünleştirici ve birleştirici bir anlayışın temsilcileriyiz. Kadına şiddet, topluma ihanettir. Demokrasiye ve insan haklarına gönülden bağlı tüm kadınları örgütlü mücadeleye çağırıyoruz. Bu anlamda direnen tüm kadınların, tüm ülkelerdeki kadınların yanındayız. İran’da kadınlar seslerini duyuramıyor, dünyaya ulaşımları kapalı. Bilsinler ki biz onların yanındayız. Onların sesini Türkiye’den yükseltmeye devam edeceğiz.”  ifadelerinde bulundu.

AYAZ: HİÇBİR KARANLIK SONSUZA KADAR SÜRMEZ, İRAN’DA DA SÜRMEYECEK

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz, basın açıklamasında, “Günümüzde insan yaşamının, kadın yaşamının bu kadar ucuz olması, çağını yaşayan insanların kanını donduruyor. 22 yaşında genç bir kadın, Tahran’da saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alınıp darp ediliyor. Aldığı darp ve gördüğü işkence nedeniyle hastaneye kaldırılan Mahsa, tedavisinin üçüncü gününde yaşamını yitiriyor. ‘Ahlakın polisi de mi olur’ demeyiniz, kıymetli arkadaşlarım. Ahlakı sadece kadının ne giydiğine, ne düşündüğüne, neyi yaşadığına bağlayan demokrasiyi ve medeniyeti özümseyememiş toplumlarda örneklerini görüyoruz. Günlerdir takip ettiğimiz üzere, tepkiler çeşitli şekillerde dile getirildi. Ahlak polisliğinin kaldırılması, İran’daki şeriat yönetimine son verilmesi yönünde çağrılar yapıldı. Gördük ki siyasal İslam’ın kadına, özgürlüğe ve demokrasiye bakışı değişmiyor. Olayı haberleştiren kadın muhabirlerin de gözaltına alındığı haberlerini takip ediyoruz.Türkiye’de yaşayan İranlılar, protestoları Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün anıtı bulunan meydanlarda toplandılar. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bir vatanı var edenler, Atatürk ve CHP, kadını da toplumsal yaşamın içinde var etmiştir. Genel Başkan’ımızın tüm Türkiye ile paylaştığı Aile Destekleri Sigortası’nın merkezinde kadın vardır. Sonuna kadar desteklediğimiz İstanbul Sözleşmesi de kadının hayat sigortasıdır. Kadın uyandı mı bir kere, ülke uyanır. Tek kişilik ve tek cinsiyetçi bakış kaybedecek. İnsanca yaşam hakkını, hukuku, vicdanı herkes için adaleti savunan bizler kazanacağız.” ifadelerinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.