CHP İLÇE HEYETİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Bu haber 09 Aralık 2021 saat 10:53 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, yönetimi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık ve Polatlı Belediye Meclis Üyeleriyle birlikte yerel ve ülke gündemine yönelik görüşlerini paylaşmak amacıyla Polatlı’daki yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi.

ENFLASYON RAKAMLARINI AŞAĞI ÇEKEREK, MİLYONLARIN AHINI ALIYORSUNUZ

TÜİK rakamlarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Avcı, “3 Aralık sabahı TÜİK’in enflasyon oranlarını açıklaması üzerine Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, halk adına bilgi edinme hakkını kullanmak için TÜİK merkez binasına gitti. Kapı duvar. TÜİK’in resmi web sayfasında bilgi erişimi bölümünde merkez teşkilatımıza gelebilirsiniz yazıyor mu? Evet. Bu olayla sadece Ana Muhalefet Partisi’nin değil halkın bizatihi kendisinin bilgi erişimine engel konulmuştur. Aylık enflasyonu yüzde 3,51 olarak mı hissediyorsunuz? Yani Kasım ayı başında 100 liraya aldığı bir ürünü, Aralık ayı başında 103 liraya alan var mı? TÜİK Yıllık Enflasyonu, yüzde 21,31 olarak açıklıyor. Geçen yıl 100 liraya aldığı bir ürünü bu yıl 121 liraya alabilen var mı? Anket sonuçları, AKP’ye oy veren yurttaşlarımızın da TÜİK’in enflasyon oranlarına inanmadığını ortaya koymaktadır. Tek adam yönetimi içinde 4 Merkez Bankası Başkanı, 3 Hazine ve Maliye Bakanı değişikliği yaşandı. Fakat 4,7 den alınan dolar bugün itibarıyla 13-14 TL arasında gidip geliyor. Akaryakıta, elektriğe, doğalgaza, iğneden ipliğe her şeye peş peşe zam geliyor. Fakat aylık enflasyon yüzde 3.51. Enflasyon rakamlarını aşağı çekerek, milyonların ahını alıyorsunuz. Milyonların rızkını çalıyorsunuz. Milyonların sofrasına, cebine, mutfağına elinizi sokuyorsunuz. asgari ücretin belirlenmesinde TÜİK oranları başrol oyuncusu. Oranların yaşanılanın çok altında kalışına bir de bu gözle bakın. Enflasyon oranları neyse reel olarak bunu açıklayın. TÜİK’in enflasyon oranındaki ürünlerin tamamını her ay takip eden akademisyenlerden kurulu, ENAG enflasyon oranını; Aylık yüzde 9.91 yıllık yüzde 58,65 olarak açıkladı.” dedi.

EKONOMİ SAVAŞINI YURTTAŞ VERİYOR

Vatandaşın ekonomik kurtuluş savaşı verdiğini ifade eden Avcı, “Ekonomi savaşını yurttaş veriyor. Kombiyi yakarken, elektrik düğmesine basarken, markette etiketlere bakarken, çiftçi gübreyi alırken, esnaf sattığı ürünün yerine yenisini koyamazken o ekonomik kurtuluş savaşını vatandaş veriyor. Kömür 3500-4000 TL, Çeyrek Altın 1,276 TL, Mazot 10 lirayı aştı, Dolar 13-14 TL, Gübre 15 bin TL oldu. Temel gıdada da durum aynı. Yılbaşından itibaren de vergi ve harçlarda yüzde 36.20 zam kapıda. Yani yeni yılda Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezaları, ehliyet ve pasaport harçları, yurt dışından getirilen telefonlara uygulanan harçlar yüzde 36.20 oranında zamlanacak. Bu zamlara karşı, açlık sınırının altındaki asgari ücretli, 1600 TL maaş bağlanan emekli ve dar gelirli yurttaşlarımız nasıl geçimini sağlayacaklar? Kendileri ve yandaşları huzur hakkı adı altında beş yerden maaş alanlar, vatandaşlarımızın halinden anlamazlar.” dedi.

SOĞAN ÜRETİCİLERİ MALİYETİN ALTINDA SOĞANLARINI SATMAYA ÇALIŞIYOR

Soğan üreticilerini terörist ilan eden iktidara seslenen Avcı, “Soğan üreticisini terörist ilan eden siyasi iktidar, bu yıl soğan üreticileri maliyetin altında soğanlarını satmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin soğan ihtiyacının yüzde 35’i Polatlı’dan karşılanıyor. Tarımsal elektrik fiyatları almış başını gidiyor, elektrik borcunu ödeyemeyen çiftçilerimizin elektriği kesiliyor ve icralık oluyor. Hayvancılık kan ağlıyor. Yem fiyatlarına gelen fahiş zamlardan sonra besiciliği de bitirme noktasına getirdiler.” dedi.

HÜKÜMET KENDİ ÇİFTÇİSİNİ YOKLUĞA MAHKUM ETMİŞTİR

Gümrük vergilerinin sıfırlanmasıyla çiftçinin yokluğa mahkum edildiğini belirten Avcı, “Tahılda gümrük vergilerini sıfırlayan hükümet yabancıyı zengin edip kendi çiftçisini yokluğa mahkum etmiştir. Borçlanarak da olsa tarlanızı ekin diyen bir hükümet var. Tarım Bakanı çıkıp zarar eden hiç bir çiftçimiz yok diyor. Ülkeyi, tahıl ürünlerini ithal eder duruma getirdiler.” dedi.

ÇİFTÇİ BORÇLARININ FAİZLERİ SİLİNECEK

CHP iktidarıyla sorunların çözüme kavuşacağını ifade eden Avcı, “İcralık dosya sayısı 23 Milyonu aşmış durumda. Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı iktidarında çiftçi borçlarının faizleri silinecektir. Ana para borçlarını da taksitlendirecektir. Çiftçilerimize mazotta ÖTV’yi makul seviyeye indireceğiz. Esnaflarımızı yüksek vergi yükünden kurtarıp iyileştirme yapacağız. Esnaf Bakanlığı kuracağız. Taşeron kadrosuna kavuştu. Emekli İki bayram ikramiyesini aldı. Elektrik Faturalarında TRT payı kaldırıldı, Tüm bu sorunlar Cumhuriyet Halk Partisi önerisiyle ve kanun teklifleriyle hayata geçiyor. Hemen hemen her evde bir işsiz var. İşsizler ordusu kurdunuz. Üretim yok, istihdam yok. Genç işsiz sayısı almış başını gitmiş, insanlar geçinemiyorlar, çözüm bulamıyorlar.” dedi.

MİLLETİN SESİNİ İKTİDAR YAPACAĞIZ

Avcı, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ekonomik duruma yönelik tespitleri, eleştirileri ve çözüm önerilerine cevabı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu veriyor. Çünkü ne Maliye ve Hazine Bakanı ne de Merkez Bankası Başkanından açıklama olmayınca sanıyoruz ki durumdan vazife çıkarıyor. Hoş Maliye bakanı da cevap verecek zamanı bulamıyor. Bakınız 3 Bakan 4 Merkez Bankası Başkanı değişmiş. Aynı İçişleri Bakanının, metruk binalarla ilgili muhtarlarımıza çağrı yaparak, binaları yıkın, adalet arkadan gelir söylemine karşılık Adalet Bakanından jet hızıyla yanıt gelmişti. Ne demişti; “Adalet önde gider” Mafyadan aylık 10 Bin Dolar maaş alan Milletvekili kim? Sorusuna aynı İçişleri Bakanı sus pus kaldı. Madem döviz kuru serbest bırakılacaktı, 6,5 – 7’lerde tutmak için 128 Milyar dolar neden hiç edildi? 69. TİGEM Hasat Bayramında şaşalı biçimde tanıtılan ve 2020 yılı sonunda seri üretime geçeceği söylenen Yerli Elektrikli Traktör nerede? Otoyol, köprü, havaalanı, ve hastaneler, Yap-İşlet-Devret modeliyle yüksek maliyetlerle yandaşlara peşkeş çekiliyor, yolcu ve hasta garantisi verip, yıllarca vatandaşlarımızdan toplanan vergilerle, hazineden karşılanmasına dün de, bugün de karşı çıkıyoruz, vatandaşlarımızın menfaatine sahip çıkıyoruz. Bizim sesimiz, milletin sesidir ve milletin sesini iktidar yapacağız.” dedi.

KİMSENİN YARINI İÇİN ENDİŞE DUYMADIĞI BİR ÜLKE İNŞA ETMEYE GELİYORUZ

Polatlı için verilen sözlerin tutulmadığını söyleyen Bilal Haşim Avcı, “Bildiğiniz üzere, Polatlımızın atıl binalarla ilgili bekleyişi devam ediyor. A ve B blok olmak üzere iki eski hastane binamızdan bahsediyorum. Yaklaşık 300 Yataklı kapasiteye sahipti ve yeni binalardı. 2015 yılından bu zamana kadar maalesef kaderine terk edilmiş durumdadır. Sizler gündeme getiriyorsunuz, iktidar temsilcileri şöyle olacak, böyle olacak şeklinde açıklamalar yapıyor, sonuç? Polatlı’ya şeker fabrikasını kuracağız dediler, var olan fabrikaları sattılar. Geçtiğimiz aylarda gazetelerde çıkan haberlere göre Polatlı’da Meslek Lisesi Tarım Bölümü açılacak dediler, Bilim ve sanat okulu BİLSEN açılacağını, Millet Bahçesi yapılacağı, Tarım Üniversitesi kurulacağıyla ilgili haberleri hepimiz okuduk. Bunların da takipçisiyiz Ayrıca Polatlı Belediye Başkanı 2019 Seçim Bildirgesinde, Polatlı’yı huzur ve güven şehri Yapacağız, demişti, beton şehrine çevirdiler. Bu mu huzur? bu mu güven?. Polatlı sokakları çöpten geçilmiyor. Yassıhöyük’te yapılan termal otel atıl vaziyette duruyor. Yüzyılın projesi denilen Kartaltepe AVM’de kaç marka kaldı? Üçpınar sorunlarla boğuşmakta. oralarda neler oluyor? Süreçler halka anlatılmıyor. Sayın Özalp son meclis oturumunda CHP’li belediye meclis üyelerimize yönelik yakışıksız ve hadsiz bir ithamda bulunmuştur. Bu ithamı yapanlar Üçpınar’la ilgili 2016 yılından bu yana devam devam eden süreci Polatlı halkına doğru anlatmalıdır. Endişeniz olmasın. Kimsenin yarını için endişe duymadığı bir ülke inşa etmeye geliyoruz. Beşli çetenin değil, herkesin paylaştığı bir Türkiye inşa edeceğiz. Milletin Sesi’ni iktidar yapacağız. Hukuk, Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Dış Politika mevcut iktidarın sıra dağlar haline getiridiği sorunları, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığında ve Millet ittifakı ile beraber tüm bu sorunları çözüme kavuşacaktır.” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.