CHP HEYETİ ESNAFIN NABZINI TUTTU

Bu haber 01 Aralık 2021 saat 10:16 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, yönetim kurulu üyeleri ve CHP Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık ile birlikte Bıyıktay Caddesindeki esnafları ziyaret etti. Avcı, zam fırtınasının tüketicileri olduğu kadar esnafı da olumsuz etkilediğini vurgulan Avacı, “Haftalık, günlük, saatlik zamlar, esnafın da tüketicinin de belini büküyor. İktidarı, esnafın sesine sadece kulak değil, yürek kabartmaya da davet ediyoruz.” dedi.

AVCI: ZAMLAR ESNAFIN VE TÜKETİCİNİN BELİNİ BÜKÜYOR

Bıyıktay caddesindeki esnaf ziyaretleri esnasında, esnafın sorunlarını paylaşan Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Covid-19 salgını sürecinden olumsuz etkilenen, kapanma ve yasaklardan sonra iş yapmaya başlayan esnafın, döviz kuru başta olmak üzere akaryakıt, elektrik, doğalgaz ve girdi maliyetlerindeki yükselişin vurduğunu belirterek, “Gelen zamları tüketiciye yansıtmamak gayretindeki esnaf, her gün artan zararla yüz yüze kalıyor. Özellikle  döviz kurunun yükselmesi esnafı oldukça olumsuz yönde etkilerken, satılan malzemenin yerine ürün koyamayan esnaf elindeki sermayeyi de eritiyor. Her geçen gün derinleşen ekonomik kriz, yapılan zamlar, esnafın belini bükerken, esnaf artık zamlara yetişememekten yakınıyor.” dedi.

HEM ESNAF HEM DE HALK OLUMSUZ ETKİLENDİ

Maliyetlerin artmasından dolayı hem esnafın hem de vatandaşın olumsuz etkilediğini belirten Avcı, “Gelen zamların karşısında direnen halkımızın alım gücünü de göz önüne alarak fiyat tarifelerini dahi güncelleyemeyen küçük esnafımız, zararı göze alırken zamların ve piyasalardaki dalgalanmaların sorumlusu görülmemelidir. Esnaf ve sanatkarın en önemli maliyet kalemleri olan kira, elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamların hem esnafı hem de halkı olumsuz etkiledi. Bu dönemde doğalgaza, elektriğe zam değil indirim yapılmalıdır. Tedarik sektörünün taşıma noktasında akaryakıt fiyatının artması doğal olarak imalat ve üretim sektöründe ve akabinde diğer tüm temel tüketim mallarında da fiyat artışı olarak yansımaktadır. Bu durumun enflasyonu da doğrudan olumsuz etkilediği unutulmamalıdır.” dedi.

OVACIK: ESNAF ÜRÜNÜNÜ YERİNE İSTEDİĞİNDE ZAM ÜSTÜNE ZAM GELMİŞ OLUYOR

Bıyıktay caddesi esnaf ziyaretlerinde, esnafın sorunlarını dinleyen CHP Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, “Piyasadaki birçok ürünün ya kendisi ya da ham maddesinin dolarla alınması nedeniyle kur farkının etkisini çok derinden hisseden esnaf, bazı günler hiç satış yapmadan işyerini kapatıyor. Esnaf ürününü satıp tekrar almak istediğinde fiyat artmış oluyor, çünkü gelen ithal bir mal. Ayrıca akaryakıt fiyatları, taşıma kargo fiyatları gibi kalemlerin artmış olması muhakkak ki alınan ürünün fiyatına ekleniyor. Alım gücü zayıf olan yurttaşlarımız, ürünleri almakta güçlük çekiyor. Dolayısıyla bu durum hem esnafı hem de yurttaşlarımızı zor durumda bırakıyor.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.