CHP HEYETİ ÇİFTÇİ VE ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİ

Bu haber 17 Temmuz 2020 saat 9:09 'de eklendi.

Ankara il başkanı Ali Hikmet Akıllı ve kurmayları Polatlı Cumhuriyet Halk partisi ilçe teşkilatına gelerek, Polatlı Ticaret Borsası, Polatlı taşıyıcılar ve kamyoncular kooperatifinin yanı sıra nakliyeci esnafı ve çiftçilerle bir araya geldi. Burada esnaflarla ve çiftçilerle sorunları ve talepleri hakkında istişare edildi. Esnaf ve çiftçilerin sorunun dinleyen CHP Ankara il başkanı Ali Hikmet Akıllı ve kurmayları daha sonra Ziraatta odası ve çarşı esnaflarını dolaşarak ziyarette bulundu.

 BORSAMIZI TAKDİR İLE İZLİYORUZ

 Ticaret Borsası’nı ziyaret eden Ali Hikmet Akıllı ve kurmayları, “Türk tarımının sorunlarını konuşmak istiyoruz” diyerek şu açıklamalarda bulundu. Akıllı, “Bu gün buraya dinlemeye geldik. Türk tarımının sorunlarını konuşmak istiyoruz, özellikle Polatlı’nın Polatlı Hububat Borsası’nın sorunlarını, Polatlı’nın tarımın sorunlarının konuşmak istiyoruz. Polatlı’nın bildiğimiz problemler var bu problemlerin çözümüne nasıl katkı verebiliriz bunu Sayın başkanla konuşmak istiyoruz. Borsamızı bizde takdirle izliyoruz, Polatlı borsasının o anlamda bir sorunu görünmüyor genel olarak tarım sonuçta borsadan ibaret değil ”dedi.

TOPLU: FİYATLARIMIZ TÜRKİYE GENELİNİN YÜZDE 15 ÜZERİNDE

 Hasat dönemlerinde Siyasi Partilerin tercihi Polatlı Ticaret Borsası olduğunu söyleyen Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu Şu açıklamalarda bulundu. Toplu, “Biliyorsunuz hasat dönemlerinde Siyasi Partilerin tercihleri bizim borsamız olur. Bizi ziyaret ederler, ziyaretlerin temel amacı sanıyorum ki hububat ticaretinde herhangi bir sıkıntı var mı? Üreticiler açısından bir sıkıntı var mı? Bunları görmek için siyasetçiler geziyorlar bizleri ziyaret ediyorlar. Her sene bizi de ziyaret ediyorlar. Şunu iftiharla söylemek istiyorum; Polatlı çiftçisi şanslı, ben aman aman üreticinin geliri çoktur, o anlamda söylemiyorum Türkiye geneline göre durum iyi şuanda bizim fiyatlarımız Türkiye genelinin yüzde 15 üzerinde, açıklanan taban fiyatı bin 650 TL bizde bin 850 TL ve üretici malını getiriyor, peşin bedelini alıp gidiyor. Arz talep huzurda açık arttırma ile en yüksek fiyatı satılıp gidiyor. Kimse bizim kara kaşımıza kara gözümüze hevesli değil” dedi.

ANADOLUNUN BÖLGE BORSASIYIZ

 Toplu, “Biz sadece Polatlı’nın ürünlerini satmıyoruz, Türkiye’de 17 ilde 121 ilçeden ürün buraya geliyor. Anadolu’nun bölge borsasıdır tabi tarımın sorunları ayrıca tartışılır üretici ile tartışılır üreticinin sorunları var mıdır vardır elbette ama mevcutta Türkiye’nin şartlarında tarım ticaretinde en az sorun yaşayan üreticiler bizim üreticilerimiz diyorum. Tabii ki siyasetçiler yine de gelecekler üreticileri de dinleyecekler kendilerine göre üreticinin bir sorunu varsa, tarımın bir sorunu varsa siyasetçi ona göre politikasını belirleyecektir. Her gelen siyasetçiye kapımız ardına kadar açık” dedi.

TÜCCARIMIZIN SAĞLIĞINI NASIL KORUYACAĞIZ DİYE BİR GAYRET İÇİNDEYİ

Z Toplu, “Pandemi döneminde bizim sıkıntımız üreticinin sağlığını, tüccarımızın sağlığını nasıl koruyacağız diye bir gayret içindeyiz. Aşağıda sosyal mesafeyi korumamız pek mümkün olmuyor tüccar sayımız fazla, herkes mal almak istiyor, salon satışı belli bilgisayar sisteminde yan yana, işin başından beri durumu en ciddiye alan kurum bizdik ateş ölçmeden içeri almadık, hijyen kurallarını devam ettirdik, maskeleri taktırdık. Üreticilerimize de maske takma zorunluluğu getirdik, üreticimizin ürününü satanı sadece içeri aldık bu konuda bugüne kadar başarı sağladık ”dedi. HUBUBAT

TİCARETİNDE HERHANGİ BİR SORUN YOK

 Toplu,“ Sadece bir üyemiz korona virüse yakalandı. İnşallah milletimiz, insanlık bu virüs belasından kurtulur bu çok ciddi bir sorun ekonomi içinde ciddi bir sorun insanlar tam mesai çalışamıyor kendini işine tam veremiyor. Tabi tarımın ayrıca sorunları var. Hububat ticaretimizde herhangi bir sorun yok yıllardır hiç olmadı yıllardır Türkiye ortalamalarının üzerindeydik yıllardır müdahale fiyatının yüzde 10-15 üzerindeyiz” dedi.

 ÜCRETLER MALİYETİN ALTINDA KALMIŞ

 Ticaret Borsası’ndan Polatlı taşıyıcılar ve kamyoncular kooperatifini n yanı sıra nakliyeci esnafı ve çiftçilerle bir araya gelen Ankara il başkanı Ali Hikmet Akıllı ve kurbayları vatandaşların dertlerini dinleyerek. “Kooperatife yer lazım. Belli ki ücretler maliyetin altında kalmış Polatlı’da bu sorunların takipçisi olacağız” dedi.

AKILLI’DAN ZİRAAT ODASINA ZİYARET GERÇEKLEŞTİ

 Ankara il başkanı Ali Hikmet Akıllı ve kurbayları Tarımın genel anlamda sorunlarını öğrenmek için Ziraat Odası’na ziyarette bulundu. Gerçekleşen ziyarette Ali Hikmet Akıllı şu açıklamalarda bulundu. Akıllı, “Genel olarak Polatlı tarımını, genel olarak da ülke tarımının sorunları ile ilgili sohbet etmek varsa sorunlarla ilgili çözümlere yapabileceğimiz katkının ne olduğunu anlamak, Büyükşehir düzeyinde çözülebilecek problemlerin ne olduğunu öğrenmek için Ziraat Odası’nı da ziyaret gerçekleştirdik” dedi.

 KÖSEOĞLU: ÇİFTÇİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

 CHP heyetinin ziyaretinden dolayı teşekkürlerini sunan, Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu şu ifadelerde bulundu. Köseoğlu, “ Allah’ıma bizlere vermiş olduğu bol bol nimetler karşısında şükrederek çiftçilerimize de bu nimetlerin yetiştirilmesine vesile oldukları için tüm zorluklara rağmen çalışıp, üretip bizleri ülkemiz insanını doyurdukları için teşekkür ederek sözlerime devam etmek istiyorum. İnsanoğlu tezat duyguları davranışları hareketleri yaşam boyunca sezdiriyor. 2 genç balık suda yüzerlerken yaşlı bir balık ile karşılaşırlar. Yaşlı balık genç balıklara sorar su nasıl çocuklar diye ayrıldıktan sonra genç balıklardan birisi sorar su ne demektir diye bizler insanoğlu bir şeyin varlığında bolluğunda kıymetini bilmeyiz vereni de üreteni de unuturuz” dedi.

DEPOLAMA İMKANIMIZ VAR

 Köseoğlu, “ Polatlı’mız ülkemiz soğan üretiminin yüzde 25’ini üretiyor ama çiftçimiz para kazanamıyor. Üretim maliyetleri çok yüksek Polatlı’mızda soğan ekilen 85 bin dekar alanın üretim maliyeti 255 milyar bu maliyeti 150-170 milyara düşürme imkanımız var. Adana soğanı ve Hatay soğanı da depoda bekleme imkanı yok. Hasat edildiği zaman piyasaya sürülmesi gerekiyor. Polatlı o yönden biraz avantajlı bizim depolama imkanımız var” dedi.

ÇİFTÇİMİZ ÜRETİMİNİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ FAİZLE KARŞILIYOR

 Köseoğlu, “ Bizim ürettiğimiz kışlık soğan depo koşullarına uygun. Kimyonda da ülkemiz üretiminin yüzde 40’ını Ankara çiftçisi büyük bir bölümünü de Polatlı çiftçisi üretiyor. Ama ürününü ederin de satamıyor. Bu da gösteriyor ki çiftçimiz üretiminin büyük bir bölümünü faizle karşılıyor. Sayın İl Başkanım, İlçe Başkanım odamızı ziyaret ettiğiniz için çiftçimizin sıkıntılarını dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

AKILLI: ESNAFLARIMIZ BİZİM HER ZAMAN AKLIMIZDA

 CHP Heyeti Ziraat Odası ziyaretinden sonra çarşıda bulunan esnafı ziyaret ederek,“ Esnaf kardeşlerimiz; Bizleri her zaman seçim öncesi dolaşıyorsunuz, ancak o zamanlar hatırlıyorsunuz diyorsunuz, sizler normal günlerde de bizim aklımızdasınız. Hep aklımızda olmaya devam edeceksiniz diyerek” Esnaf vatandaşların sorunlarını dinledi. Haber/ DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.