CHP ÇİFTÇİNİN NABZINI TUTUYOR!

Bu haber 24 Mayıs 2021 saat 8:01 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekilleri Tekin Bingöl ve Ali Haydar Hakverdi, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Polatlı’ya gelerek Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, yönetimi ve belediye meclis üyeleriyle birlikte Şabanözü ve Sarıoba mahallelerini ziyaret ederek muhtar ve mahalle sakinleriyle görüştü. Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Binasında toplanan heyet ilk olarak Şabanözü Mahallesine gitti. Mahalle muhtarı ve çiftçilerle görüşerek sorunlarını dinleyen heyetin bir sonraki durağı Sarıoba Mahallesi oldu. Sarıoba Mahallesinde ilk olarak Hatay Reyhanlı’da hayatını kaybeden Uzman Çavuş Fedalet Çankaya’nın evine taziye ziyaretinde bulunuldu. Daha sonra mahalle muhtarlığına giden heyet burada muhtar ve çiftçilerle buluştu.

AKILLI: SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Binasında ziyaretler öncesi açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı; “Uzun süredir kırsal kesim ile temaslarımız devam ediyor. Bugünde köylerimize giderek sorunları yerinde dinleyeceğiz. Ziyaretlerden sonra milletvekillerimiz sorunları parlamentoya taşıyacak. Biz basına ve kamuoyuna taşıyacağız. Hep birlikte sorunların çözümü için takipçisi olacağız.” dedi.

BİNGÖL: GÜBRE MAZOT FİYATLARI ALDI BAŞINI GİTTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Şabanözü ve Sarıoba Mahallesi ziyaretlerinde bir açıklama gerçekleştirdi. Sorunların yıllarca birikerek bu duruma geldiğini belirten Bingöl; “Buraya gelerek çiftçilerimizin sorunlarını yerinde dinledik. Bu sorunlar ülke sorunlarının büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bunlar bu yıla özgü sorunlar değildir. AK Parti iktidarıyla ortaya çıkan, çiftçilerimizi görmezden gelen anlayışla tarım politikalarını bu ülkeye uygulatmayla başlayan sorunlar yumağı haline geldi. Gübre fiyatları, ilaç, zirai aletler, traktör, biçerdöver hele ki mazot fiyatları almış başını gitmiş durumda. Benim çiftçim kanaatkardır, bıçak kemiğe dayanmadıkça sıkıntısını açığa vurmaz, kıt kanaat geçinse bile yüreğine taş basar sorunları kendi içinde halletmeye çalışırdı. Ama artık bu sorunların kendiliğinden çözülecek hali kalmadı. Bir eliyle verdiklerini diğer elle alıyorlar. Mazot fiyatına yapılan zam çiftçiyle alay etmektir. 8-9 yıl önce ciddi bir kuraklık vardı. Çiftçi tarlasına gübre atmadan ilaçlama yapmadan ekmek zorunda kalmıştı. Şu an bundan daha kötü bir durumdayız.” dedi.

ÇİFTÇİLERİN ÇOK CİDDİ SORUNLARI VAR

İktidar olduklarında 6 ay içerisinde sorunların yarısının çözeceklerinin sözünü veren Bingöl; “Biz muhalefet partisiyiz bunları parlamentoda dile getiriyoruz. Biz seçim çalışması için gelmedik, seçime daha çok var. Derdinizle dertlenmeye geldik. Böyle giderse yarın daha kötü olacak. Biz bunların hepsini kürsüde dile getiriyoruz, soru önergesi veriyoruz. Önceden tek adam rejimi yoktu bakanlar parlamentoya gelmek zorundaydı. Biz bu sorunları onların yüzüne karşı soruyorduk. Bakana hesap soruyorduk, kürsüye çıkartıyorduk. Saraydan atanıyorlar, oraya hizmet ederiz diyorlar. Fiyatlar bu sene artmadı, her sene artıyor. Çiftçi 19 yıldır çiftçinin iki yakası bir araya gelmedi. Mutlu bir sezon geçirmedi. Biz notlarımızı aldık çiftçilerimizin takip etmesini istiyoruz, dile getireceğiz. İktidar olduğumuzda 6 ay içerisinde en azından bu sorunların yarısını çözceğiz. Seçimlerden sonra buraya geldiğimizde bu sorunların birçoğu çözülmüş olacak, bize başka şeyler söyleyeceksiniz. Çiftçilerin çok ciddi sorunları var. Tarımla uğraşanların bugün ki borcu 140 milyar lira. Bu borcu çiftçi nasıl ödeyecek. Bu borç her ay katlanıyor. 5488 sayılı tarım yasası var. Bu yasada gübre destekleri bütçedeki milli gelirin yüzde1’inden az olamaz maddesi var. Sadece gübre fiyatlarındaki artış yüzde 300’den fazla. Aynı oranda üretilenlerden gelir elde edilmiyor. Döviz fiyatları böyle gittikçe ithal mallarda bir düşüş olabilir mi? Katlanarak artıyor. Çiftçinin derdi bu iktidarla çözülecek dert değil. Biz bunları bıkmadan usanmadan anlatırız. Anahtar sizin elinizde.” dedi.

GÜNGÖR: ÇİFTÇİ BİTİK DURUMDA

Ziyarette sorunları dile getiren Sarıoba Mahalle Muhtarı Hakan Güngör; “10 binlik enerji tüketiyoruz, 20 bin lira fatura geliyor. Böyle bir düzen yok. Desteklenmesi gereken şeyler desteklenmiyor.mazot gübre desteği veriliyor sonra mazota zam yapılıyor. Bana ÖTV’siz, KDV’siz mazot ver, gübre ver. Birebir çiftçilik yapılan kişilere verilsin. Buğday satmaya gidiyoruz kantardan bir başlıyoruz çıkana kadar bizim üstümüzde. Destekleme elimize geçmeden bitiyor. Derdimiz çok.” dedi. Haber/ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.