Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili olarak Mecliste söz alan Ayhan Barut, acı deprem gerçeğine vurgu yaparak önemli değerlendirmelerde bulundu. 

GÜVENLİ KENT VURGUSU

TBMM Genel Kurulu'nda söz alan CHP Milletvekili Ayhan Barut, ülkenin ve halkın sorunlarına dikkat çekerek, "Ülkemizde yaşanabilir bir çevre için sağlıklı yapı üretimi kaçınılmazdır. Türkiye'nin deprem riski olan bir ülke olması nedeniyle, iktidarın en önemli görevlerinden biri sağlam, güvenli ve yaşanabilir kentler oluşturmaktır. Ancak AK Parti iktidarı, plansız kentleşme ve çarpık yapılaşmaya karşı hiçbir somut adım atmamıştır. Son depremlerden sonra ise afet ve risk gerekçesiyle kabul edilemez uygulamalara başvurmuştur" ifadelerini kullandı.

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin ardından büyük bir yıkıma yol açan çürük bina sorunu ve kentsel dönüşüme dair çağrılarda bulunan Barut, AK Parti iktidarının rant anlayışıyla kentsel yenileme ve dönüşüm projelerine engel olduğunu belirtti. 

Barut, barınma hakkının önemine vurgu yaparak, "Rant anlayışını eleştiriyoruz ve kentsel yenileme projelerinde bilimsel, sosyal ve bütünlükçü bir yaklaşımın gerekliliğini savunuyoruz" şeklinde konuştu. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karasu, Keçiören’de Sivaslılarla buluştu CHP Genel Başkan Yardımcısı Karasu, Keçiören’de Sivaslılarla buluştu