CHP 30 AĞUSTOS’U DUA TEPE’DE KUTLADI

Bu haber 01 Eylül 2020 saat 8:00 'de eklendi.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98.’inci yıl dönümü, Duatepe’de Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl ve İlçe örgütleri ve bölge milletvekillerinin katılımıyla coşkuyla kutlandı. 30 Ağustos Pazar günü saat 12.30’ da Duatepe Şehitlik Anıtı’nın ziyaretiyle başlayan kutlama ve anma töreni sonrasında’ Zafer Yürüyüşü ‘’gerçekleştirildi. Cumhuriyet Halk Partisin Ankara İl Başkanlığınca ve Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı ev sahipliğinde düzenlenen törene Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Gamze Şengel Taşçıer, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

EN ÖNEMLİ ADIMLARDAN BİRİDİR

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98.’inci yıl dönümünde Duatepe’de düzenlenen törene ve Zafer Yürüyüşüne katılan Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer tören sonrası gerçekleştirdiği açıklamada, Sakarya Zaferi ile başlayan varoluş destanının, 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz ve 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da eşsiz bir zaferle taçlandırıldığını belirterek şunları söyledi. “Kudretli Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’ Ya İstiklal ya ölüm’ emri, milletimizin genlerinde bulunan özgürlük ve bağımsızlık aşkı ile bütünleşerek, esaret zincirlerini söküp attı. 30Ağustos’u yalnız ‘askeri bir zafer’ olarak tanımlamak mümkün değildir. 30 Ağustos aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlik yıllarından itibaren kurduğu ‘milletin egemenliği’ düşü için atılmış en önemli adımlardan biridir. Hiç kimse aradan geçen 98 yıla aldanmasın, Sakarya’da, Dumlupınar’da yakılan ışık hala yolumuzu, geleceğimizi aydınlatmaktadır” dedi.

MİLLET EGEMENLİĞİNE AYNI İNANÇ İLE GÖNÜLDEN BAĞLIYIZ

Taşçıer, “ Bizler, dün olduğu gibi bugün de hem özgürlük ve bağımsızlığımıza hem de millet egemenliğine aynı inanç ile gönülden bağlıyız. 30 Ağustos bizim Zafer Bayramı’mızdır, 83 milyonun ortak değeridir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları bizlere yaşanacak bir ülke ve Cumhuriyeti armağan etti, buna sonuna kadar sahipçıkacağız.” dedi.

CUMHURİYET’İN KURULUŞUNUN ÖNEMLİ AŞAMALARINDAN BİRİDİR

Törene katılan Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök,” Bağımsızlığımıza el uzatanlara gereken cevabı vermişlerdir” diyerek şu ifadelerde bulundu. ‘’Tarihin akışını değiştirmek, az olanakla büyük mucizeler gerçekleştirmek büyük liderliklerin işidir. 26 Ağustos’ta başlayıp Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlandırdığı Meydan Muharebesi Cumhuriyet’in kuruluşunun en önemli aşamalarından biridir. O gün dil, din, ırk, mezhep ayrımı yapmadan bir araya gelen Anadolu’nun kahraman evlatları işgal kuvvetlerini ve işbirlikçilerini vatan topraklarından atmış ve bağımsızlığımıza el uzatanlara gereken cevabı vermişlerdir Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihin tanık olduğu tartışmasız en büyük liderlerden. Zaferin mimarı Atatürk ve yol arkadaşlarının ruhları şad olsun. Zafer bayramımız kutlu olsun “ dedi.

BİR ULUSUN TARİH SAHNESİNDE VAR OLMA SAVAŞIDIR

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı,” Duatepe’de 30 Ağustos coşkusunu paylaşmaktan onur duyuyoruz“ diyerek şu ifadeleri aktardı. Akıllı, “Cumhuriyet Halk Partimizin İl ve İlçe örgütlerimizle birlikte bugün Duatepe’de 30 Ağustos coşkusunu paylaşmaktan onur duyuyoruz. Sakarya, Dumlupınar bütünüyle Kurtuluş Savaşı, tam bağımsızlığın bedelinin kanla ödendiği, Anadolu halkının emperyalizme tarihin en büyükdirenişi gösterdiği, 30Ağustos Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, bir ulusun tarihsahnesinde var olma savaşıdır. Esaretten bağımsızlığa, karanlıktan aydınlığa modern Türkiye Cumhuriyeti’ne açılan kapıdır. Cesaretimiz ve adalete olan inancımızla Ebedi Başkomutanımızın açtığı yolda yürümeye devam edeceğiz. Bu vesile ile Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Milli Mücadele kahramanlarımızı, saygı, minnet ve şükranla anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum” dedi.

VAROLUŞ DESTANIMIZIN YAZILDIĞI YERDEYİZ

Duatepe’de gerçekleştirilen 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama ve Zafer Yürüyüşü tören programına ev sahipliği yapan Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı program sonrası gerçekleştirdiği açıklamasında şunları söyledi. ’13 Eylül ve 30 Ağustos, bu günlerimizin ve Cumhuriyet aydınlığındaki geleceğimizin teminatıdır. Bugün Ankara İl Başkanlığımızca düzenlenen, kıymetli Parti Meclisi Üyesi ve Milletvekillerimizin, değerli İl ve İlçe Örgütlerimizin, Cumhuriyetimize ve Cumhuriyet Halk Partimize gönül verenlerin katılımlarıyla Duatepe’de, varoluşdestanımızın yazıldığı yerdeyiz. Bugün pandemi kurallarına uyarak, belli kısıtlamalarla buradayız”dedi.

MİRASA SORUMLULUĞUNA SAHİP ÇIKACAĞIZ Avcı, “Milli Bayramlarımızın alanlarda coşkuyla kutlanacağı günler uzak değildir. Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine, devraldığımız onurlu mirasın sorumluluğuyla sonuna kadar sahip çıkacağız. 30 Ağustos Zaferi Bayramımızı kutluyorum. ‘’dedi. Haber/BERKANT ERGİN  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.