ÇEVİKOĞLU, 65 YAŞ ÜSTÜ TİCARİ ARAÇ KULLANIMI İÇİN İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Bu haber 05 Ekim 2021 saat 9:08 'de eklendi.

Geçtiğimiz haftalarda ticari araç kullanan şoförlere yönelik 65 yaş sınırına ayar yapıldı. 69 yaşından gün almamış olmak yatıyla yapılacak başvuru sayesinde 65 yaşından 69 yaş aralığına sahip ticari araç sürücüleri artık ticari araçları kullanabilecek. Danışman Selçuk Çevikoğlu, açıklanan 65 yas üstü ticari araç kullanımı isteyen sürücülerin işlemlerini tamamlıyor. Çevikoğlu, Polatlı’da 65 yaş üstü ticari araç kullanmak için yoğun bir başvuru olduğunu belirtti.

69 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ OLMAK GEREKİYOR

Başvurular için 69 yaşından gün alınmamış olması gerektiğini belirten Çevikoğlu, “Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği’nde karayoluyla ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin mesleki yeterlilik belgeleri ile çalışabilecekleri sürelere ilişkin yaş sınırlaması bulunmaktaydı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü koronavirüs tedbirleri geçici/süreli düzenleme tedbirlerini bakanlık bölge müdürlüklerini gönderdi. Bu kapsamda karayolu taşımacılık sektöründen gelen talepler de dikkate alınarak ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan, mesleki yeterlilik belgesi sürücüler için, her iki yönetmelikte yer alan yaş sınırlamasının 31.12.2023 tarihine kadar 69 yaşından gün almamış olmak şeklinde uygulanması hususunda düzenleme yapılmıştır.” dedi.

BAŞVURULAR BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİNE YAPILACAK

SRC-5 hariç SRC Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi süresi biten veya bitimine 3 ay süre kalan sürücülerin şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psiko-teknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren, başvuru tarihi itibariyle son bir ayda alınmış; sürücü Adayları Ve sürücülerde aranacak sağlık şartları İle muayenelerine dair yönetmelik kapsamında şoförlük mesleğini icra edebileceğine dair Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri, aile sağlığı merkezleri ve Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan (muayenehane hariç) özel sağlık kuruluşlarınca düzenlenen Sağlık Raporu ve, Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilen Psikoteknik Değerlendirme Merkezlerince düzenlenen Psikoteknik Değerlendirme Raporu ile birlikte Bölge Müdürlüklerine başvurularını yapabiliyor.

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDIKTAN SONRA KULLANIMA AÇILACAK

Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra kullanıma açılacağını belirten Çevikoğlu, “Bölge Müdürlükleri tarafından yapılacak inceleme neticesinde uygun bulunan başvurular için; başvuru barihi (sisteme başvurunun alındığı tarih), başvuru sahibi tc kimlik no, güncel cep telefonu, sürücü sağlık raporu (taranmış hali pdf dosyası olarak), psikoteknik raporu (taranmış halde pdf dosyası olarak) Bakanlığın U-Net Otomasyor Sistemine Bölge Müdürlükleri ile yüklenecek olup, sistemde bu girişler için gerekli çalışmalar tamamlanacak ve kullanıma açılacaktır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.