ÇEPUR: BACA TEMİZLİĞİNİZİ YAPTIRIN

Bu haber 05 Aralık 2022 saat 11:20 'de eklendi.

Polatlı Sobacılar, Kalaycılar, Tenekeciler, Nalbantlar ve Benzeri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cabbar Çepur, vatandaşlara baca temizliklerini mutlaka yaptırmaları uyarısında bulundu.

Havaların soğuması ve yaklaşan kış ayları nedeniyle sobalarını yakmaya başlayan vatandaşları baca temizliğini yaptırmaları konusunda Polatlı Sobacılar, Kalaycılar, Tenekeciler, Nalbantlar ve Benzeri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cabbar Çepur uyarılarda bulundu. Baca yangınlarını önlemek, bacaların tıkanması ve çekmemesinden kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmek için uyarılarda bulunan Çepur, sanayi ve iş yeri bacalarının ise yılda iki kez temizletilmesi gerektiğine dikkat çekti.

BACA TEMİZLİĞİ HAYAT KURTARIR

Baca temizliğinin önemine dikkat çeken Polatlı Sobacılar, Kalaycılar, Tenekeciler, Nalbantlar ve Benzeri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cabbar Çepur, “Bütün yangınlar küçük bir kıvılcımla başlar büyüyerek çok büyük felaketlere sebep olabilir. Baca yangınları tehlikeli yangınlardır. Baca içindeki kurum yanmaya elverişli bir haldedir. Vatandaşlarımız evlerinde ya da işyerlerinde baca temizliğini yaptırması gerekiyor. Çünkü yangın çıkabilir. Her yıl mutlaka bacalarını temizletmek gerekiyor. Sobayı kurarken boruları çok uzatmadan, en fazla 2 dirseklerle bacaya ulaştırmalarını tavsiye ediyoruz. Böylece sobanın içindeki yakıtın daha verimli yanmasını sağlayacaklardır. Sobanın içindeki yakıt tam yanmayınca içeride kalan gazlar ortama sızarak zehirlenmelere neden oluyor. Çünkü soba karbon monoksit denilen kokusuz, renksiz, insanların zor hissedebileceği zehirli gaz ortaya çıkarıyor, renksiz ve kokusuz bir gaz, erken zehirlenmeye sebep olabiliyor. Evlerimizde ya da iş yerlerimizde baca temizliğini yaptırarak kışa hazırlanmamız gerekiyor. Baca temizliği hayat kurtarır.” ifadelerini kullandı.

SOBA KURARKEN DİKKAT

Soba kurulurken dikkat edilmesi gerekenlerden bahseden Polatlı Sobacılar, Kalaycılar, Tenekeciler, Nalbantlar ve Benzeri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cabbar Çepur, “Kurulacak sobanın yeri çok önemli. Soba bacaya yakın olmalı. Bacaya çok uzak olmamalı. Sobayı kurarken mümkün olduğunca az boru kullanılması gerekiyor. Boru bağlantı noktaları alüminyum folyo ile kapatılmalıdır. Sızıntı olabilir ve bu sızıntı da ölümlere sebep olabilir. Soba kurulduktan sonra içerisine konulan kova 3’te 2 oranında doldurulmalı, çok fazla da doldurulmamalıdır. Kova sadece odunla tutuşturulmalı, herhangi bir patlayıcı madde kullanılmamalıdır. Gaz yağı, tiner gibi ürünlerle kova tutuşturulmamalıdır. Soba bacaları yılda bir kere temizletilmelidir. Soba yandığı için oluşan kurum hem sobanın yanma kalitesini düşürür hem de ölümlere sebep olabiliyor. Lodoslu havalarda soba yakılmamalıdır. Bu havalarda bacalar iyi çekmediği için içeriye zehirli gaz salınımı olabilir. Sobalar uyumadan en az bir saat öncesinden söndürülmelidir.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.