CENGİZ ÜNVER: ŞEHİR YENİDEN PLANLANIYOR

Bu haber 23 Temmuz 2020 saat 8:04 'de eklendi.

Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver, Korana virüs sebebiyle oluşan ev fiyatları ve yeni imar düzenlemeleri çerçevesinde, mahallelerde oluşacak projeler hakkında bilgiler vererek şu açıklamalarda bulundu. Ünver, “Ülkemizde korona virüs süreciyle birlikte bir pandemi süreci yaşandı. İnşallah sonuçlanacak az da bir süreci kaldı. Sektörümüzün etkilenmesine baktığımız zamanda pandemi sürecine girerken bir miktar inşaat sektörü etkilenmişti. Ülkenin genel durumuyla da alakalı etkilenme olmuştu. Ama pandemi süreci ile birlikte inşaat sektörümüz en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Satış ve yapım anlamında oldukça sıkıntılı dönemlerden geçti. Hatta o dönemde yeni projeler başlamadı denilecek kadar az sayıdaydı. Daire satışlarıyla ilgili de arkadaşlarımız oldukça sıkıntılı dönemler yaşıyordu. Daireleri satamıyorduk hatta zararına satışlar yapıyorduk” dedi.

DAİRE ALMANIN TAM SIRASI

 Ünver, “O dönemlerde ben bir duyuru yapmıştım, “ daire almanın tam sırası” diye Çünkü yeni maliyetler eklenmemişti eski maliyetlerle daireler satılıyordu. Bu şekilde insanlarımızın daire almalarını hem müteahhitlerimizin yolu açılsın anlamında hem de vatandaşlarımızın hesaplı daireler alsınlar diye önermiştim tabii önerimize uyanlar oldu uymayanlar oldu. Sonuçlar buraya kadar geldi. Devlet gördü ki inşaat sektörü durma noktasına geldi. İnşaat sektörü lokomotif bir sektördür. 400-450 kalem ve hatta tip sektörle biz birlikteyiz. Dolayısıyla inşaat sektörü durduğu zaman her yer durur. İnşaat sektöründe bir hareketlilik olacak ki çarşı da hareketlik olsun” dedi. 0,64

ORANI İLE DEVLET BANKALARI KREDİ VERİYOR

 Ünver, “Devlet bu yönü kaldırabilmek için pandeminin etkisini yok etmek için bir kampanya başlattı. 0,64 oranı ile devlet bankalarıyla kredi verme kampanya başlattı. 1 yıl ödemesiz 5 yıl 10 yıl vadeli bir süreç başladı. Buna da halkımız çok büyük ilgi gösterdi. Müthiş bir biçimde daire almaya başladılar. Zaten sınırlıydı bitmiş dairelerimiz çünkü yeni projede yoktu, elimizde ki daireler bitmeye başlayınca vatandaşlarımız da şu var fiyatlar çok yükseldi diyorlar ama işin gerçeği o değil. Pandemi sürecinden önce benim açıklama yaptığım dönemlerde zararına satışlar yapıyorduk maliyetleri biz dairelere eklememiştik, bu satışlar olmaya başlayınca müteahhit arkadaşlarımız veya uygulamacı arkadaşlarımız dairelerin gerçek maliyetlerini yansıtmaya başladılar” dedi.

ŞEHİTLİK BÖLGESİ ANKARA’NIN ÇUKURAMBARI

 Ünver, “Yeni daire olmadığı için yani satılacak daire olmadığı için inşaatlar olmuyor. Projelere yeni başlandı eski dairelerde zaten bitmek üzere o noktalara doğru geldik. Dolayısıyla fiyatlar bu yönde birazcık yükseldi. Yalnız Polatlı’mızın şehitlik bölgesi biraz özel bir bölge Ankara’nın Çukurambarı gibi. Bizim Çukurambarımız da şehitlik. Burada daireler biraz yüksek. Çünkü güzel bir şehir kuruluyor orada. Gelecekte göreceksiniz çok güzel bir yaşam alanı oluşacak orada ev fiyatları yüksek ama kullanılan teknoloji kullanılan malzemeler ve kullanılan sistem gerçekten o paraya değer kılıyor. Ve maliyetler arada çok daha yüksek. O satılan rakamları gerçekte hepsini kar olarak görmeyin o rakamlara yakın maliyetler yapılıyor. Müteahitlerimiz de tabii ki bu emeğinin karşılıklarını almalılar diye düşünüyoruz ” dedi.

BÜTÜN ŞEHİRLER BATIYA DOĞRU GİDER

 Ünver, “Bir Mehmet Akif bölgesi vardı. O bölge şuanda durma noktasında bir Şentepe vardı durma noktasında İstiklal de yine bir hareketlenme var ama İstiklal de büyük bir bölümünde uygulama var. Yani imar düzenlemesi var. Bunu için yeteri kadar bir aktivite göremiyoruz. Bu Gülveren tarafında da yeni uygulamalar var, yeni imar düzenlemeleri var. Onlarda bitmediği için yeni yapılaşma olmuyor. Tek bir şehitlik kaldı, insanlarda şehitliğe doğru akın ediyorlar. İnşallah bu yapılaşma Polatlı’nın her yerine doğru yayılırsa arsa sahipleri vatandaş ve Polatlı’mızın gelişmesi açısından inşallah Mehmet Akif’e de, Şentepe ve İstiklale de, şehitliği de her yöne doğru aynı şekilde açılmayı bekliyoruz. Şu da bir gerçek bütün şehirler batıya doğru gider. Şehitliğinde şansı bu diye düşünüyorum ” dedi.

YENİ PROJELER PAHALI OLACAK

Ünver, “Vatandaşlarımız şunu beklemesinler, fiyat düşecek diye bekliyorlar. Arkadaşlar oluşmuş fiyat geri gelmez. Özellikle inşaat sektöründe bu fiyatlar geri gelmez, çünkü bir malzemenin fiyatı belirlenmiş bizim kullandığımız malzemenin de fiyatı belirlenmiş Dolayısıyla beton, demir belirli bir fiyata gelmiş bu çok geriye gitmez. Küçük küçük ileri geri oynamalar olur ancak inşaatın bitmiş maliyetini etkilemez. Ev almak isteyen arkadaşlarımız varsa kalan evlerden evlerini almaya çalışsınlar çünkü yeni yapılan projeler çok daha pahalı olacak ” dedi.

YENİMAHALLE’ DE İMAR ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Ünver, “Hala ev anlamında tam sırası devletin açıklamış olduğu faiz oranları veya bankaların kredi oranları tarihinde görülmemiş oranlardır. Vatandaşımız bunu iyi değerlendirsin. Şehitlikte açılmış imar yeri çok fazla üç pınar’a kadar gidecek orada yapılacak çok bina var. Gülveren de imar çalışmaları devam ediyor. Yenimahalle’ de imar çalışmaları devam ediyor. İstiklalin bir bölümünde imar çalışmaları devam ediyor. Düzenlemeler yapılıyor. Şehir yeniden planlanıyor. Bu planlama bittikten sonra yıkımlar olacak ve çok geniş yerler yapılacak” dedi.

BELEDİYEDE BİR DEVLET

 Ünver, “Şehitlik kapalıydı. Rant ve yapılaşma Şentepe’ye açıldı. Yapılaşma açılınca bütün müteahhitler oraya kaydılar ve orada bir yoğunluk oluştu. Sonra Mehmet Akif açıldı,insanların bir kısmı oraya yöneldi. Biz müteahhitler olarak bize açılan yerlere biz binamızı yaparız. Yalnız bizim sıkıntımız şu; Bina yaptığımız yerlerde alt yapı, telefon, kanalizasyon, su vs. bunlar gitmeden imar açılıyor. Bizde oralara bina yapıyoruz. Sonra insanlarımız sıkıntı yaşıyor. İşte su geç geliyor internet telefon geç geliyor. Bu bizim sıkıntımız hep de söylüyoruz. İmara açılmadan önce Belediye de bir devlet toplasın Telekom, doğalgaz, ASKİ bunlarla konuşsun ben buraları imara açacağım buranın bu alt yapısını ne zaman getireceksiniz diye söylesin bizde o tarihi bilerek bina yapalım ki insanlarımız mağdur olmasın” dedi.

POLATLI’DA KALİTELİ EVLER YAPILIYOR

 Ünver, “Vatandaşlarımıza da söyleyeceğim şudur; evlerini alırken lütfen sorsunlar araba alırken bile her şeyi soruyorlar ev alırken de sorsunlar özellikleri nelerdir. Neler kullanılmış nasıl yapılmış, nedir? ne değildir? Diye sorsunlar. Ona göre evlerini alsınlar. Polatlı da ki arkadaşlarımızın yaptığı binalar gerçekten güvenilirdir. Güvenle insanlarımız ev alabilirler kaliteli işler yapılıyor Polatlı’da” dedi. HABER/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.