ÇELİK: İLAÇLAMA KONUSUNDA BİLİNÇLENECEĞİZ

Bu haber 12 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

İklim değişikliğinde arazilerin ve kaynakların bilinçsizce kullanılması büyük rol oynuyor. Konuyla ilgili konuşan Çelik Tarım Ticaret Firması Ziraat Yüksek Mühendisi Yaşar Murat Çelik, yağış azlığının bitkilere ve hububata negatif yönde etkisinin olduğunu vurguladı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BİTKİLERİ KURUTUYOR

Yaşar Murat Çelik ,yağışların az olmasının iklim değişikliğinden kaynaklandığını belirtti. Çelik ”İlçemiz özelinde son sekiz aydır yaşadığımız kuraklığın hububat verimine negatif etkisi oldu. Bugünlerde yeni yağmaya başlayan yağışlar çapa bitkilerinin avantajı oldu. İklim değişikliğinde arazilerin ve suyun kötü kullanımı ,sanayileşmenin getirdiği kötü etkiler ,ozon tabakasının karbon gazlarıyla sürekli tahriş edilmesi , yeraltı kaynaklarının dengeli bir şekilde kullanılmaması gibi nedenler yatıyor. Yağış azlığının birinci derecedeki etkisi bu yöreye ait bitkilerin çabuk kuruyor ve soluyor olmasıdır. “dedi.

BÖCEK İLAÇLARIYLA MÜCADELE ETMEMİZ GEREKİYOR

Çelik, yapraklara verilen zararların ağaçların gelişimini negatif yönde etkilediğini vurgulayarak ”Böcek popülasyonun yaşam alanları yağışsızlık yüzünden kuruduğu için yeşil alanlara hücum ediyorlar. Çünkü yaşamsal alanlarını karşılayabilecek yerler yeşil alanlardır. Özellikle bahçelerimizde bulunan yeşil alanlarımıza gelen yaprakları emici ve delici etki gösteren böcekler zarar vermektedir. Bir ağacın en canlı noktası yapraklardır. Meyvelerin küçük kalmasına ve zamanında önce olgunlaşmasına sebep olur. Bu yüzden böcek ilaçlarıyla mücadele yapmamız gerekir. Bu ilaçlamalar zaman içerisinde tamamen organik ilaca da dönecektir.” dedi.

YAĞIŞLAR HASAT ZAMANINI YAKINLAŞTIRIR

Murat Çelik, bu mevsimlerden yağan yağışların tehlikeli yağışlar olduğunu kaydederek “Polatlı’mız içme suyunu en uzaktan temin eden bir yerleşim birimi durumunu şu an korumakta . Yaklaşık 90 km mesafeden ilçemize su geliyor. Özellikle yağmur oluşumu meydana geldikten sonra yeraltındaki su rezervlerinin de varlığı gereklilik arz ediyor. Yağmur bulutları çekirdeklerle yeryüzüne yağış bırakırken yağmur bulutlarını tutacak yeraltı sularına ihtiyacımız bulunmakta. Yeraltı su kaynaklarını hunharca kullandığımız takdirde o bölgelere yıllar içerisinde yağışlar daha az yağacaktır. Bu yönden çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yeraltı sularında özellikle 250 metreden çekilen sular bizim için yakın gelecekte felaket haline gelmektedir, bunları çok orantılı kullanmak durumundayız. Yeraltı suları yerüstü sularının da bir varlık sebebidir. Suyun doğal döngüsünü dikkate aldığımızda buharlaşan suların tekrar yağmur olarak yer üstüne gelmesi gerekir. Ama bizler toprak ve su kaynaklarımızı dikkatli kullanmazsak yağacak olan yağmurlar bizim bölgemize değil başka bölgelere düşecektir. Uzun bir süre yağış olmadığı için özellikle Haziran ayında meydana gelen yağışlar hejyan şeklinde yağışlar olabilmektedir. Birkaç bölgemizde dolu felaketi yaşandı. Buz parçaları yer yüzüne inerken buğday başakları ve yapraklarını parçalayarak zarar vermektedir. 23 Haziran tarihine kadar bölgemizde gün dönümü diye adlandırdığımız zamanlar yaz havalarına dönecektir. Yağışı arzuluyoruz fakat bu mevsimlerde yağan yağışlar tehlikeli yağışlardır. “ dedi. Haber/GİZEM UÇAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.