ÇELİK: BUĞDAYDA FİYAT İSTİKRARI SAĞLANMALI

Bu haber 15 Kasım 2021 saat 10:02 'de eklendi.

Buğday tarımının özellikle gelişmekte olan ülkelerin beslenme stratejileri açısından büyük önem arz ettiğini belirten Yüksek Ziraat Mühendisi Yaşar Murat Çelik, “Buğdayın cazip hale gelebilmesi için fiyat istikrarının sağlanması özellikle zor yıllarda ekolojik olarak kuraklığın ve mevsimsel sıkıntıların olduğu yıllarda buğday çiftçisinin refah seviyesini aşağıya götürmeyecek rakamların yakalanması elzemdir.” dedi.

BUĞDAY TİCARETİ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER İÇİN ÖNEMLİ

Polatlı’nın buğday ticareti açısından ülkenin en önemli bölgesi olduğunu söyleyen Çelik, “Polatlı’mız Türkiye’de buğday tarımının en yoğun yapıldığı alan olarak belki Konya’dan daha küçük anca buğdayı ticareti açısından en önemli yerdir. Çünkü Polatlı borasına çok değişik yerlerden değerlendirmek maksadıyla buğday geldiğinden bir nevi buğdayın başkenti konumundadır. Buğday tarımı özellikle gelişmekte olan ülkelerin beslenme stratejileri açısından daha büyük bir önem arz etmektedir çünkü beslenmekte kullanılan karbonhidrat kökenli gıdaların temelini buğday oluşturmaktadır. Son yıllarda her ne kadar ihracata dayalı buğday ithalatı yapılmış olsa da son iki yılda çok derin kuraklık buğday tarımında verimi oldukça aşağılara çekmiştir. Türkiye ortalamasının 324-325 kilo olduğunu düşünürsek son iki yılda kuraklığın etkisi ile ortalamanın 100 ila 150 kilogramın altına dahi ortalama verimler düşmektedir. Sulu alanlarda da suyun azalması veya akarsuların yer altı sularının kaynak olarak kuruması neticesinde verim düşüklükleri meydana gelmiştir. Pandemi döneminde dünyada gıda üretimi ile alakalı olan sıkıntıları kat be kat artırmış Türkiye’nin de buğday ithalatını zora sokmuştur. Şuan itibari ile de buğday fiyatları biraz daha yüksek seviyelere doğru hareket etmektedir.” dedi.

BUĞDAYIN TEKRAR CAZİP HALE GELMESİ İÇİN İSTİKRAR ŞART

Buğdayın tekrar cazip hale gelmesi için fiyat istikrarı sağlanması gerektiğini vurgulayan Çelik, “Polatlı’mız iklim ve toprak özellikleri dolayısı ile buğday tarımında özellikle kırmızı sert ve kaliteli buğday üretiminin yapılması gerektiği bir bölgedir. Bu bölgede çok fazla su harcayan ürünlerin ekilmesi ekolojik olarak bölgeyi sıkıntıya sokacaktır. Bölgemizin uygun buğday çeşitlerinin özellikle kıraç alanlarda susuzluğa dayanıklı sulu alanlarda da daha az su ile daha fazla verim alınan buğday çeşitlerinin seçimi bölgemiz için stratejik bir öneme sahip değerdir.  Bölgemizde buğdayın son 5-6 yılıdır gerçek fiyatını bulamamasında kaynaklı buğday üretiminden bir kaçış mevcuttur. Özellikle sudan sıkıntı duyulması nedeniyle az su istemesi nedeniyle arpa üretimine son zamanlarda buğday alanlarında belli bir kayış meydana gelmiştir. Tekrar buğdayın cazip hale gelebilmesi için fiyat istikrarının sağlanması özellikle zor yıllarda ekolojik olarak kuraklığın ve mevsimsel sıkıntıların olduğu yıllarda buğday çiftçisinin refah seviyesini aşağıya götürmeyecek rakamların yakalanması elzemdir.” dedi.

FİYAT POLİTİKALARI POLATLI DİKKATE ALINARAK YAPILMALI

Fiyat politikaları belirlenirken İç Anadolu bölgesinde Polatlı ve Konya havzası dikkate alınarak yapılması gerektiğini ifade eden Çelik, “Türkiye’de buğday tarımında yapılması gereken fiyat politikaları mutlaka İç Anadolu bölgesinde Polatlı ve Konya havzası dikkate alınarak yapılmalıdır ki ülkemizde buğday üretiminin sürekliliği ve devamlılığı olabilsin. Yakın komşularımızdan ithal ettiğimiz buğdaylarda da yakın örneklerde görüyoruz ki örneğin Rusya bize buğday satmaktan ziyade işleyip un haline getirdikten sonra bize un ihraç etmek istemektedir. Bu bakımından kendi gıda güveliğimizi sağlamaktan kendimize yeterli buğdayı üretmemiz yakın gelecekte Türkiye tarımının özellikle buğday tarımının en önemli sorunudur. Bu sorunu aşmazsak başka ülkelere muhtaç kalırız, bu takdirde de buğday fiyatının oluşumunda başka ülkelere muhtaç kalırız bu takdirde de buğday fiyatının oluşumunda da başka ülkelerin insafına terk edilmiş oluruz. Özellikle bölgemizde sulu alanlarda da başka ürünler ekilse bile ekim rotasyonu açısından buğday ekimine fevkalade ihtiyaç vardır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.