Gelinim Mutfakta Yeşim Öksüz Kaç Yaşında Kimdir? Yeşim Öksüz Aslen Nereli? Gelinim Mutfakta Yeşim Öksüz Kaç Yaşında Kimdir? Yeşim Öksüz Aslen Nereli?

Celalettin Can kimdirCelalettin Can kaç yaşında? Celalettin Can nereli? Celalettin Can ne iş yapıyor? Celalettin Can neden gündemde? Celalettin Can'ın hayatı merak konusu oldu. Celalettin Can hakkında merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz...

Celalettin Can kimdir?

Celalettin Can Tuncelilidir. 1975 yılında öğrenimine devam etmek üzere İstanbul'a taşındı. Kısa sürede eğitim aldığı İstanbul'da devrimci gençliğin liderlerinden biri oldu ve Dev-Genç'in başkanlığına seçildi. Devrimci-Sol Devrimci Rota tercihini Devrimci Sol'dan yana yaptı, ardından bu hareket 1977'de Doğu'da örgütlenmek üzere İstanbul'dan ayrıldı.

1981 yılında Malatya'da tutuklandı ve bir yıl sonra yanlışlıkla tünelden atıldı. İstanbul'da yeniden tutuklandı.

78 neslinin Giant-Road lideri. 12 Eylül'de teslim alındı. 19,5 yıl yattıktan sonra 1999 yılı sonuna doğru cezasını çekti ve serbest bırakıldı. Bir zamanlar kardeşinin olduğu neslin durumunu gören Celalettin Can, 78'liler Vakfı adında bir kuruluş kurdu.

78'ler Vakfı'nı kurarak kendi kuşağının haklarını geri almaya çalıştı. 2004 yılında amacına ulaştı. Hak-İŞ Genel Başkanı Salim Uslu ve AKP Milletvekili Eyüp Fatsa'nın ortak çalışmasıyla 78 yıllık kamu yasakları ve vatandaşlık hakları Meclis kararıyla yeniden sağlandı.

78'liler Vakfı, 1987 yılına kadar işlenen suçlar nedeniyle kamu hakları kısıtlanan kişilerin haklarının iadesini öngören yasa tasarısının Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edilmesini sağladı.

Celalettin Can, 78'ler Vakfı'nın başkanıdır. Aynı zamanda kitaplar da yazıyor.

3 Nisan 2013'te AKP partisinin liderliğini üstleneceği ve barış sürecine liderlik edecek olan İç Anadolu bölgesinin 63 bilgesi listesine dahil edildi.