ÇAVUŞ: HÜKÜMETİMİZDEN ACİL ÇÖZÜM BEKLİYORUZ!

Bu haber 25 Temmuz 2020 saat 8:59 'de eklendi.

Türkiye kahveciler kıraathaneciler büfeciler federasyonu tarafından, federasyon nezlin de tüm odaların katıldığı istişare toplantısında, yurt genelindeki tüm odalardan Hükümete yönelik ortak talepler açıklandı. Federasyon başkanı Murat Ağaoğlu’nun düzenlediği istişare toplantısına katılan Polatlı kahveciler lokantacılar pastacılar ve fırıncılar odası başkanı Hıdır Çavuş’da katıldı virüs dönemi boyunca esnafın büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Çavuş toplantıda, yaşanan sorunlara çare bulunması için esnafların hükümetten beklentileri olduğunu ve bu beklentilerin karşılanabilmesi noktasında federasyon olarak çalışmaların başladığını söyledi.

ÇAVUŞ: ZORLU SÜRECİ ATLATMAK İÇİN HÜKÜMETTEN DESTEK BEKLİYORUZ

Türkiye kahveciler kıraathaneciler büfeciler federasyonunun düzenlediği toplantıda konuşan, Polatlı kahveciler lokantacılar pastacılar ve fırıncılar odası başkanı Hıdır Çavuş, “Virüs ile mücadele başladığı günden bu yana kepenk kapatan esnafımız çok ciddi ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşadı. Normalleşme süreci ile birlikte yeniden dükkanlarını açan Esnaflarımız, ağır olan hijyen kurallarını tüm maliyetlere rağmen bir fiil yerine getirdi. Ancak kahvehanelerin oyundan mahrum bırakılması sebebiyle, esnafın işleri neredeyse virüs süresindeki hale döndü. Federasyonumuz nezlinde hükümetimizin tüm sektörlerde olduğu gibi, kahvehane kıraathane ve diğer işletmelerimizde virüs öncesi kurallara geri dönülmesini talep ediyoruz. Çünkü zaten biz devletimizin koyduğu tüm hijyen kurallarına uyuyoruz. Umuyorum bu toplantı ile beraber esnafımız için hükümetimiz yeni kararlar alacaktı.

ALINAN TEDBİRLERE SAYGI DUYUYORUZ

 Türkiye kahveciler kıraathaneciler büfeciler federasyon Başkanı Murat Ağaoğlu “ insan sağlığı konusunda hükümetin almış olduğu kararları saygı ile karşılıyoruz” diyen Ağaoğlu şunları söyledi. Ağaoğlu, “Hepimize bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla milletimizce alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 il Valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kahvehane, kıraathane. kafe. Kafeterya, çay bahçesi. Internet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş, normalleşme adımlar doğrultusunda da 1Haziran tarihin de kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerimiz oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başlamış olup internet Kafe ve Playstation Salonları ise 01 Temmuz tarihinde faaliyete geçti. İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz” dedi.

KAHVEHANELERİMİZ 500 YILLIK BİR KÜLTÜRDEN GELMEKTEDİR

 Ağaoğlu, “Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerinizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerinize gelmemekle bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz. Elektrik, su, personel, doğal, giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderleri ödenmesi mümkün bulunmamaktadır” dedi.

ESNAF KEPENK KAPATMA NOKTASINA GELDİ

 Ağaoğlu, “Anayasamızın 173. Maddesine göre Devlet, Esnaf ve Sanatkarların koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür. Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyeme ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir ” dedi.

DEVLETİMİZDEN TALEBİMİZ VAR

 Ağaoğlu, “Devletimizden talebimiz, Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir. Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması, Esnafınızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi, Birikmiş olan elektrik, su. doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesi, Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödenekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin Devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz ” dedi.

KAHVEHANELERİMİZDE HİJYEN KURALLARINA UYULUYOR

 Ağaoğlu, “Kahvehanelerimizde hijyen koşullan ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde Devletimizde öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz ” dedi.

 SORUNLARIMIZA ÇARE BULUNMASINI İSTİYORUZ

 Ağaoğlu, “Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı. Bilardo vb. oyunların halen oynatılmasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle Kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, ilgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.