Emekli vatandaşlar Temmuz zammını merakla beklerken, kulislerde en düşük emekli maaşı ile ilgili iddialar dolaşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 3 Temmuz'da açıklayacağı enflasyon rakamları, SSK, Bağ-Kur emeklileri ve memur emeklilerinin maaş zamlarını belirleyecek.

Milyonlarca Emekliye Kira Ve Market Desteği

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Güray Bülbül, CNBC-e'ye yaptığı açıklamada, 10 bin TL'nin altında maaş alan 3,7 milyon emekli için zammın iç açıcı olmayabileceğini belirtti. Uzmanların tahminlerine göre, 5 aylık enflasyon farkı yüzde 22,72 olarak gerçekleşti ve Haziran ayı TÜFE rakamları açıklandıktan sonra zam oranının yüzde 25 ile 27 arasında olması bekleniyor.

Evine gelen su faturasını gören vatandaş şoke oldu! Evine gelen su faturasını gören vatandaş şoke oldu!

Zamlı Emekli Maaşı Ödeme Tarihi Belli Oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın asgari ücrete ara zam ve refah payı konusunda kapıları kapattığını hatırlatan Bülbül, edindiği kulis bilgisine göre en düşük emekli maaşının 12.500 TL'ye çıkarılabileceği iddiasını dile getirdi.

Emeklilere Kurban Bayramı Ikramiyesi Ödemeleri Bugün Başlıyor 

Emekli maaşlarıyla ilgili beklentiler, kök maaş üzerinden yapılan hesaplamalarla şekilleniyor. Örneğin, kök maaşı 7.500 TL olan bir emekliye yüzde 26 zam yapıldığında kök maaşı 9.450 TL'ye yükseliyor. Ek ödemelerle birlikte 9.828 TL maaş alması beklenen emeklinin, 6 ay boyunca 10 bin TL'ye yakın maaş alabileceği düşünülüyor.

Emekli (1)

Doç. Dr. Bülbül, öncelikle 10 bin TL altında aylık alan emeklilerin seyyanen zamla 10 bin TL'ye tamamlanması gerektiğini, ardından enflasyon oranında zam yapılmasının daha doğru olacağını ifade etti. Böylece zam alamama ihtimalinin ortadan kalkacağını belirten Bülbül, uzun vadede emekli aylık bağlama oranının artırılması ve 2000 sonrası döneme intibak getirilmesinin sorunları çözeceğini vurguladı.

Memur Ve Emeklinin Yeni Zam Oranları Belli Oldu

Emekli maaş zammı ile ilgili gelişmeler yakından takip edilirken, TÜİK'in 3 Temmuz'daki enflasyon açıklaması merakla bekleniyor

Kaynak: CNBC-e