Ticaret Bakanlığı resmi sosyal medya hesaplarından Türkiye’de e-ticaret Görünümü raporunu yayımladı. Rapora göre, e-ticaret faaliyetinde bulunan işletmelerin en yoğun olduğu ilk beş il İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olarak belirlendi. E-ticaret harcamalarının yaş dağılımına bakıldığında ise en fazla alışveriş yapan yaş grubunun 25-36 aralığında olduğu, en fazla harcamayı yapan yaşın ise 29 olduğu görüldü. 

Çankaya E Ticaretin Zirvesinde Türkiye'nin En Çok Kargo Alan Ilçesi Oldu  (1)

ÇANKAYA KARGO ALIMINDA ZİRVEDE 

Bakanlık tarafından paylaşılan rapora göre, en yüksek sayıda kargo gönderimi yapan iller sırayla İstanbul, Kocaeli, Ankara, İzmir, Bursa ve Kayseri oldu. En fazla kargo gönderimi yapan ilçelere bakıldığında ise İstanbul’un bağlı Bağcılar ilçesi kargo gönderiminde birinci sıradayken, en fazla kargo alan ilçe ise Ankara’nın Çankaya ilçesi oldu. 

Çankaya E Ticaretin Zirvesinde Türkiye'nin En Çok Kargo Alan Ilçesi Oldu8

Raporda yayımlanan verilere göre sektörel olarak en çok satılan ürünler ise şunlar; 

Bayramın son günü Ankara'da sıkı denetim sürüyor! Bayramın son günü Ankara'da sıkı denetim sürüyor!

Giyim, ayakkabı ve aksesuar sektörüne bakıldığında en fazla rağbet görenler; ayakkabı, gömlek, mont ve ceket, pantolon, elbise. Elektronik sektörüne bakıldığında; cep telefonu, dizüstü bilgisayar, televizyon, ağ sistemleri, masaüstü bilgisayar en fazla tercih edilen grup oldu. Beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektöründe ise airfryer ve fritöz, klima, mutfak ve yemek aletleri, çamaşır makinesi, buzdolabı ürünleri tercih sebebi oldu. Gıda ve süpermarket sektörüne bakıldığında ise meyve ve sebze, çay ve demleme içecek, et, deniz ürünleri ve yumurta, kahve ürünleri tercih sebebiyken son olarak yemek sektöründe ise; hamburger, kebap, pizza, pide, döner, tatlı, dondurma tercih sebebi oldu. 

Editör: Sema Türkel