Çankaya Belediyesi Semt Tiyatroları, Yeni Tiyatro Dergisi tarafından düzenlenen 11. Emek ve Başarı Ödülleri'nde "Yılın Projesi" kategorisinde ödül kazandı. Türkiye genelindeki tiyatro çalışmalarını akademik olarak izleyen dergi, bu yıl birçok kategoride kazananları açıkladı.

Değerlendirmeler, Dr. Öğr. Üyesi Erbil Göktaş ve genel koordinatör Mustafa İri önderliğinde, Prof. Dr. Erhan Tuna, Prof. Dr. Ayşe Didem Uslu, jüri koordinatörü Şule Kazgan, jüri üyeleri Dalya Uçankuş, Birce Semercioğlu, Oğuz K. Oğuz, Sibel Tomaç, Yavuz Yılmaz ve Ezgi Özcan'dan oluşan ekip tarafından gerçekleştirildi. Ekip, 300'den fazla oyun izleyerek Çankaya Belediyesi Semt Tiyatroları'nı "Yılın Projesi" ödülüne layık gördü.

Polatlı yeni güzellik merkezine kavuştu Polatlı yeni güzellik merkezine kavuştu

UZMAN İSİMLER DERS VERİYOR

Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Dr. Serhan Sarıkaya ve sanatçı, yazar ve yönetmen Yeşim Eyüboğlu'nun destekleriyle 2022 yılından bu yana geliştirilen Semt Tiyatroları projesi, ilçenin birçok semtindeki Çankaya Evlerinde gönüllü katılımcılar tarafından büyütüldü.

Çayyolu, Maltepe, Oran, 100. Yıl ve Yıldız'da faaliyet gösteren semt tiyatrolarında, kursiyerler deneyimli öğretmenler ve Çankaya İlçe Halk Eğitim Merkezi'nin uzman öğreticileri tarafından eğitiliyor.

Kursiyerler, yaratıcı drama, diksiyon, senaryo, oyun metni çözümleme ve uygulama, makyaj, kostüm-aksesuar, dekor hazırlama, sahne ışığı ve ses, sahneleme teknikleri gibi konularda eğitim alıyor. Ayrıca akademisyenlerin katkılarıyla ortaoyunu, karagöz, batı tiyatrosu, pandomim, çağdaş tiyatro akımları ve doğaçlama tiyatro gibi başlıklarda düzenlenen konferans ve atölyelere katılarak yeteneklerini keşfetme imkanı buluyor.

Kaynak: BÜLTEN