Prof. Dr. Karatay, evde, işte ve dışarıda sıklıkla tüketilen filtre kahvenin yapımında kullanılan materyallerin sağlık açısından bazı sakıncalar barındırdığına vurgu yaptı. Filtre kahvenin, yapımında kullanılan kağıtların yoğun miktarda bromür ve çeşitli kimyasallar içerdiğini belirten Karatay, bu maddelerin sağlık için zararlı olabileceğini söyledi. Bu nedenle, kahve severlere filtre kahve yerine Türk kahvesini tercih etmelerini önerdi.

UYKU PROBLEMLERİNE YOL AÇIYOR

Kene vakalarının yoğun olduğu o ilde uzmanından uyarı! Kene vakalarının yoğun olduğu o ilde uzmanından uyarı!

Filtre kahvenin yapımının kolaylığı sebebiyle sıkça tercih edilmesine rağmen, içeriğindeki bu zararlı maddeler nedeniyle dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Karatay, özellikle sinir uçlarını uyarması nedeniyle uyku problemlerine yol açabileceğini de ekledi. Aşırı filtre kahve tüketenlerin %80'inde uykusuzluk problemi yaşandığı biliniyor.

Canan Karatay Filtre Kahve Sevenleri Uyardı! Filtre Kahve Içerken Bir Kez Daha Düşünün… (2)

Türk kahvesinin, yapımında herhangi bir kimyasal madde kullanılmaması ve doğal bir içecek olması nedeniyle daha sağlıklı bir alternatif olduğunu belirten Karatay, kahve severlerin sağlıklı tercihler yapması gerektiğinin altını çizdi. Bu uyarılarla birlikte, kahve tüketiminde daha bilinçli olunması gerektiği bir kez daha gündeme gelmiş oldu.

BROMÜR TEHLİKELİDİR, BROMAT ÇOK TEHLİKELİDİR

Karatay ise filtre kahve tüketimi hakkında yaptığı uyarısında, "Kendimiz filtre kahve yapabiliriz. Yalnız filtresi kağıtsa tehlikelidir. O kağıtlardaki bromür ve kimyasallar sıcak su içinden geçtiği zaman kahveye ve vücuda geçer. Bromür tehlikelidir, bromat çok tehlikelidir.

Ama french press olabilir. Kendimiz basıyoruz. Kahveye süt de katabilirsiniz ama taze olacak. Yani günlük olacak. Atalarımızdan bize yadigar olan Türk kahvesini için. Filtre kahve içenlerin yüzde 80'inde uyku sorunları oluyor. Türk kahvesinin böyle bir etkisi yok." İfadelerini kullandı.

Editör: Kardelen Çıkmaz