Yerel seçimlerde Ankara’nın tüm ilçelerinde partilerin adayları açıklandığında, Çamlıdere’de bağımsız olarak aday olan Adem Ceylan dikkatleri üzerine çekmişti.

Sandığa giden seçmenler, Çamlıdere’de belediye başkanı olarak Ceylan’ı seçti.

Çamlıdere’de Değişim Başlıyor! Ankara’nın ‘Saklı Cenneti’ Turizm Noktası Olacak (1)

(Çamlıdere Belediye Başkanı Adem Ceylan)

Ankara’nın tek bağımsız belediye başkanı olan Adem Ceylan, hızlı bir şekilde ilçenin gelişimi ve dönüşümü için çalışmalarına başladı. Bir yandan kendisine hayırlı olsun dileklerini iletmek için gelen ziyaretçilerini ağırlarken, bir yandan ise kurum ve kuruluşlarla görüşmelerini sürdüyor.

Ankara İl Özel İdaresi zamanında uzun yıllar genel sekreterlik görevini yapan Adem Ceylan, Çamlıdere’de tanınan bir isim olarak ön plana çıkarken, Çamlıdereli vatandaşlar Ceylan’ın hizmetlerini eskiden beri bildiklerini ziyaretleri sırasında dile getiriyor.

Keçiören Başkanı Özarslan, Samsun’dan gelen bayrak ve toprağı teslim aldı Keçiören Başkanı Özarslan, Samsun’dan gelen bayrak ve toprağı teslim aldı

Çamlıdere’de Değişim Başlıyor! Ankara’nın ‘Saklı Cenneti’ Turizm Noktası Olacak (3)

(Şeyh Ali Semerkandi Hazretleri Türbesi)

Çamlıdere Belediye Başkanı Adem Ceylan, 25 yıl süresince kamu kurumlarında yapmış olduğu yerel yönetim çalışmalarında sırasında edindiği tüm birikimlerini, Çamlıdere’nin turizm potansiyelini ortaya çıkarmak için kullanacak.

Polatlipostasi.com’a özel açıklamalarda bulunan Başkan Ceylan, “Çamlıdere aslında Ankara’nın en güzide ilçelerinden birisi, belki de birincisi. Çamlıdere’nin belki de hiçbir ilçede olmayan, şu ana kadar hiç açığa çıkmamış, ekonomiye kazandırılmamış, doğasıyla, termal kaynaklarıyla, yaylalarıyla çok ciddi bir potansiyeli var. Pandemide başlayan kişilerin şehirden uzaklaşma, merkeze yakın tabiat ortamında bulunma, dinlenme ihtiyacını karşılayabilecek bir yer” dedi.

BELEDİYE İLE VATANDAŞIN ARASI AÇILMIŞ

Geçtiğimiz senelerde Çamlıdere’nin yerel yönetimi ile vatandaşlar arasında mesafeden kaynaklanan bazı sıkıntılar yaşandığını söyleyen Başkan Ceylan, “Çamlıdere’de yaklaşık 20 yıl devam eden belediye başkanlık döneminde, özellikle son 10 yılda Çamlıdere halkı ile belediye yönetimi arasında çok ciddi mesafe açılmış. Vatandaşların talepleri, istekleri görülmemiş ve ortak akıl ve katılımcı yönetim anlayışı neredeyse hiç olmamış.  Bu sebeple ilçede bir huzursuzluk olmuş” ifadelerini kullandı.

Çamlıdere’de Değişim Başlıyor! Ankara’nın ‘Saklı Cenneti’ Turizm Noktası Olacak (5)

GELENİ MİLYON OLAN İLÇEDE EKONOMİ KÜÇÜLDÜ

Başkan Ceylan, Çamlıdere’de Şeyh Ali Semerkandi Türbesi’nin bulunması hem de doğasından kaynaklı birçok farklı kolda turizm potansiyeli barındırdığını belirtti. Hem doğa hem inanç turizmi vesilesiyle sene boyunca yaklaşık 1 buçuk milyon kişinin Çamlıdere’ye geldiğini belirten Ceylan, “Bu 20 yıl boyunca bu kadar insanın ziyaret ettiği ilçede ne yazık ki ekonomi, nüfus küçüldü. Burada yaşamak isteyen hemşehrilerimiz konut, iş yapmak isteyen esnafımız iş yeri bulamıyor. Bu potansiyelin açığa çıkartılıp, ekonomiye kazandırılması gerekiyor. Vatandaşlar, hem hükümetle hem de büyükşehir belediyesi ile entegre bir şekilde çalışarak huzur içinde bir yönetim anlayışı görmek istiyor” şeklinde anlattı.

Çamlıdere’de Değişim Başlıyor! Ankara’nın ‘Saklı Cenneti’ Turizm Noktası Olacak (2)

(Şeyh Ali Semerkandi Hazretleri Türbesi)

HEM DOĞA HEM İNANÇ TURİZMİ

Çamlıdere’nin turizm potansiyeli ile ilgili detaylı bilgi veren Başkan Adem Ceylan, “Çamlıdere Ankara’nın turizm potansiyeli açısından en önemli ilçesi. Burada herkesin bildiği bir Çamkoru Milli Parkımız var. Aynı zamanda Aluçdağı Festivali, güreş festivallilerinin yapıldığı Aluçdağı Tabiat Parkımız bulunuyor. Çamlıdere Yaylası, Benli Yaylası ve birçok köyümüzün yaylası ile burası bir cennet. Kapasitesi arzu ettiğimiz seviyede olmasa da halihazırda bir termal tesisimiz var. Şu anda kullanabileceğimiz iki tane kuyumuz var. Ayrıca ilçemizin manevi mimarı Şeyh Ali Semerkandi Hazretlerinin türbesi burada bulunuyor” diye sıraladı.

Çamlıdere’de Değişim Başlıyor! Ankara’nın ‘Saklı Cenneti’ Turizm Noktası Olacak (7)

KONAKLAMA TESİSLERİ HAYATA GEÇECEK

Çamlıdere’ye termal, doğa ve inanç turizmi için gelen birçok kişinin yaşadığı en büyük problemin konaklama olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Adem Ceylan, “İlçemize çeşitli turizm sebepleri ile gelenlerin konaklayacağı, yöresel ürünlerin üretiminin yapılıp, sergilenebileceği alanlara ihtiyacımız var. Birçok kişinin tanıdığı milli parklarımızda günübirlik tesisler, bungolov evler ve özellikle hafta sonları ağırlıklı olarak kullanılabilecek konaklama tesisleri düşünüyoruz. Bunların hepsini ilgili kamu kuruluşları ve özel sektörlerle iş birliği çerçevesinde hayata geçireceğiz. Çamlıdere’nin ekonomisine tamamen kendi potansiyelini kullanarak katkı sağlayacağız” dedi.

“GÜZEL OLAN HİÇBİR ŞEY SAKLI KALMAMALI”

“Çamlıdere cennet vatan. Ben ‘saklı cennet’ cümlesine karşıyım, güzel olan hiçbir şey saklı kalmamalı” diyen Başkan Ceylan, son olarak şunları paylaştı:

“Güzel olan kaliteli olan her şeyin açık, şeffaf olarak milletin yararına sunulması gerekiyor. Çamlıdere’nin sahip olduğu bu potansiyeli hem ilgili kamu kurum ve kuruluşları hem de ilçemizde yaşayan sanayici, iş adamı, esnaf ve bürokratlarımızla hem de Ankara Büyükşehir Belediyesi ile beraber geliştirmek ve aynı zamanda büyütmek amacımız.”

Haber: Gizem Tuğçe BAYHAN