CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI PROGRAMI BELLİ OLDU

Bu haber 01 Ekim 2021 saat 5:00 'de eklendi.

Polatlı Müftülüğü tarafından düzenlenen 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası programı belli oldu. Çeşitli etkinliklerin olacağı Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri de yazılı bir mesaj yayımladı. Cihangeri, “Camilerimiz insanı manevi huzura kavuşturmanın yanı sıra dini ve milli değerlerimizin kendisinde buluştuğu kutsal mekanlar, din görevlilerimiz ise halkımızın aydınlatılması, dinimizin en doğru şekilde idrak edilmesi, yaşanması, yaşatılması ve geleceğe aktarılması yönünde ulvi bir görev üstlenmişlerdir” dedi.

1-7 EKİM CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI PROGRAMI

2021 yılı teması olan “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” konusunda farkındalık oluşturmak için Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak’a bugün saat 09.45’te ziyaret gerçekleştirilecek. 1-7 Ekim tarihleri boyunca vatandaşlarımız ile ilçedeki okullarda ve Kur’an kurslarında eğitim gören öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı Yayınlarından ücretsiz dağıtılacak. İlk ve ortaöğretim kurumları ile Kur’an kurslarında eğitim gören öğrenciler arasında “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” konulu şiir, makale ve resim yarışması düzenlecek. Dereceye giren öğrencilere Polatlı Müftülüğü tarafından çeşitli hediyeler verilecek. Tüm Cami ve Kur’an Kurslarında merhum din görevlileri, dernek ve vakıf yöneticileri, hayırsever vatandaşlar ve aziz şehitlerin ruhlarına bağışlanmak üzere tüm cami ve kurslarımızda hatmi şerifler okunarak dua programı yapılacak. 4-5 Ekim tarihlerinde 2021 yılı teması olan “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” konusunda farkındalık oluşturmak için ilçedeki esnaflar ziyaret edilecek ve Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınlarından ücretsiz dağıtılacak. 6 Ekim saat 12.00’da ilçemizde emekli olmuş din görevlilerine yemek ikram edilerek plaket takdim edilecek. : 7 Ekim Saat 12.00’da Çarşı Camii’nde merhum din görevlileri, dernek ve vakıf yöneticileri, hayırsever vatandaşlar ve aziz şehitlerimiz için program düzenlenecek. Son olarak. 15 Ekim Saat 11.00’da İlçede yapımı tamamlanan Veysel Karani Camii ile alt katında hizmete açılan 4-6 yaş Kur’an kursunun açılış merasimi yapılacak.

CAMİLERİMİZ İNSANI MANEVİ HUZURA KAVUŞTURUR

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle yazılı mesaj yayımlayan Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri mesajında şu ifadelere yer verdi; “İslam medeniyeti, cami merkezli bir medeniyet olmakla beraber, Camilerimiz insanı manevi huzura kavuşturmanın yanı sıra dini ve milli değerlerimizin kendisinde buluştuğu kutsal mekanlar olup, ayrıca da eğitim ve öğretimin yapıldığı birer ilim ve irfan yuvalarıdır. Din görevlilerimiz ise; aydınlatıcı, uzlaştırıcı, bütünleştirici görev anlayışıyla dini konularda halkımızın aydınlatılması, dinimizin en doğru şekilde idrak edilmesi, yaşanması, yaşatılması ve geleceğe aktarılması yönünde ulvi bir görev üstlenmişlerdir. İslam medeniyeti cami merkezli bir medeniyettir. Kur’an-ı Kerim’de, yeryüzünde inşa edilen ilk mescit olarak Kâbe’den bahseden ayeti kerime, aynı zamanda insanoğlu için hayatın başlangıcıyla caminin tarihinin kesiştiği gerçeğini beyan ederek önemli bir hakikate ve büyük bir hikmete dikkat çekmektedir. Nübüvvetin son ve evrensel temsilcisi Peygamber efendimiz de Mekke’de İslam’ın tebliğ merkezi, müminlerin sığınağı ve mescit olarak Erkam’ın evini belirlemiş, Medine’ye hicret ettiğinde ise ilk işlerden birisi olarak Mescid-i Nebi’yi inşa etmiştir.”

HAFTANIN BU YILKİ TEMASI “CAMİ, DİN GÖREVLİLERİ VE VEFA”

“Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen haftanın bu yılki teması “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” oldu. Vefa, başta Cenab-ı Hak olmak üzere aile, akraba, yakınlar, dostlar, arkadaşlar ve bütün varlık âlemiyle emanet ve sadakat temelli bir münasebet kurmaktır. Vefa, sözüne sadık kalmak ve onu muhafaza etmek için cehd ü gayret göstermektir. Söz ile özün doğru ve birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmektir. Vefa doğrunun, doğruluğun ve adaletin kardeşidir. Vefanın zıddı olan ‘ğadr’ ise yalanın, yalancılığın ve zulmün kardeşidir.”

GÜNÜMÜZDE MAALESEF AHLAKÎ DEĞERLER ADETA HAYATIN DIŞINA İTİLMİŞTİR

“Günümüzde maalesef ahlakî değerler ciddi bir şekilde yara almış, adeta hayatın dışına itilmiştir. Ahlakî bir değer erozyonunun yaşandığı ve değerlerin yozlaştığı modern zamanlarda, vefa duygusu da bu durumdan nasibini almıştır. Zira vefasızlık kol gezmektedir günümüz dünyasında ve insanında. En başta da bu vefasızlık, Yüce Yaratıcı’ya karşı kulluk görevinin ihmal edilmesinde kendisini göstermektedir. Cenab-ı Hakka karşı vefasızlık yaygınlaşınca, yalnızlığa terk edilen anne-babalara, eşlere, çocuklara her geçen gün üzülerek şahit olunmaktadır. Sözün insana bir sorumluluk yüklediği gerçeği göz ardı edilerek sadık kalınmayan nice söz ve yeminlerle ahde vefa duygusu zayıflamaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle; “1 – 7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftasının” güzide ülkemiz ve necip milletimiz adına hayırlara vesile olmasını temenni ederken, bu müstesna gün vesilesiyle camilerimizi yapan, yaptıran, yapımında ve yaşatılmasında emeği geçen tüm hayırsever vatandaşlarımızdan, din görevlilerimizden hayatta olanlara sağlıklı ve huzurlu bir ömür, vefat etmiş olanlara ise Rabbimizden rahmet ve mağfiret diliyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.