Büyükşehir Meclisi’nin gündeminde halk otobüsleri ve sıkıntıları vardı

Bu haber 22 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin Olağanüstü Toplantısında alınan karar gereği yapılması planlanan akaryakıt destek ödemeleri yapılmaya başlanmış ve bugün itibariyle birinci ödemesi tamamlanmıştır. Diğer iki akaryakıt destek ödemesi Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Özel Halk Otobüsleri esnaflarına gönderilecektir. Temmuz 2020 hizmet döneminden başlayarak 12 ay süreyle Ankara Merkez ve çevre ilçelerden vatandaşlarımıza hizmet vermek üzere EGO Genel Müdürlüğü ile sözleşme imzalamış olan taşıma birlik veya kooperatiflerine toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlananlara ilişkin gelir desteğinin her ay için verilmesine karar verildi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN HER TAKVİM GÜNÜ İÇİN 120 TL

Çevre İlçelerde hizmet veren ve gelir desteği ödenecek taşıma birlik veya kooperatiflerinin ilgili aylar içinde EGO Genel Müdürlüğü tarafından geçerli olan uygunluk belgesi sahibi Özel Halk Otobüslerine (ÖTA) Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından her takvim günü için 120 TL. Ödeme yapılmasına ilişkin Hukuk ve Tarifeler Komisyonu Raporu oylanarak oyçokluğu ile kabul edildi. Ankara’nın çevre ilçelerinde hizmet veren toplu taşım araçlarına ilişkin Hukuk ve Tarifeler Komisyonu Komisyonunun 18 Eylül gün ve 33 sayılı raporu Büyükşehir Belediye Meclisimizin 13 Ekim tarihli toplantısında okundu.

KOOPERATİFLERİNDEN TEMİN EDİLMESİNE KARAR VEREBİLİR

Konu üzerinde yapılan incelemeler neticesinde; 5 bin 216 Numaralı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, üçüncü bölüm ( Büyükşehir Belediyesinin Görev, Yetki ve Sorumlulukları)’na, 16 Mayıs 2018 tarih ve 7bin 44 sayılı Kanunun 14. Maddesiyle eklenen üç cümlede belirtildiği üzere; “Büyükşehir Belediyeleri, birinci fıkranın (p) bendinin ikinci cümlesinde yer alan kriterler esas alınarak Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla belirlenen yerlerdeki toplu taşıma hatlarının işletmesinin o bölgede kurulu taşıma birlik veya kooperatiflerinden temin edilmesine karar verebilir. Bu durum da ihaleye katılacaklar da ve kullanılacak taşıma araçlarına aranacak belediyelerce belirlenir. Taşıma birlik veya kooperatiflerine, belediye bütçelerinden toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanacaklara ilişkin gelir desteği ödemeleri yapılabilir” denildi.

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNİN MALİYETLERİ YÜKSELEREK ARTMIŞTIR

2020 yılının, Mart ayından itibaren Dünya genelinde Yaşanan Covid-l9 salgını sebebiyle, Özel Halk Otobüsü İşletmecilerinin faaliyetleri büyük sekteye uğramıştır. Gerek merkez gerekse çevre ilçelerden vatandaşlarımıza hizmet veren Özel Halk Otobüslerinden faydalanan yolcu sayısının azalmasına rağmen kamu hizmeti esasıyla çalışan Özel Halk Otobüslerinin sefer sayılarında azalma olmadığı için maliyetleri yükselerek artmıştır. Aynı süreçte yolcu azalmazıyla birlikte Özel Halk Otobüslerinden ücretsiz veya indirimli faydalanan vatandaşlarımızın oranı da, genel yolcu sayısı içinde en yüksek sayıya çıkmıştır.

DİĞER İKİ AKARYAKIT DESTEK ÖDEMESİ HALK OTOBÜSLERİ ESNAFLARINA GÖNDERİLECEK

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin Olağanüstü Toplantısında alınan karar gereği yapılması planlanan akaryakıt destek ödemeleri yapılmaya başlanmış ve bugün itibariyle birinci ödemesi tamamlanmıştır. Diğer iki akaryakıt destek ödemesi Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Özel Halk Otobüsleri esnaflarına gönderilecektir. Temmuz 2020 hizmet döneminden başlayarak 12 ay süreyle Ankara Merkez ve çevre ilçelerden vatandaşlarımıza hizmet vermek üzere EGO Genel Müdürlüğü ile sözleşme imzalamış olan taşıma birlik veya kooperatiflerine toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlananlara ilişkin gelir desteğinin her ay için verilmesini, Merkezde hizmet veren ve gelir desteği ödenecek taşıma birlik veya kooperatiflerinin ilgili aylar içinde EGO Genel Müdürlüğü tarafından geçerli olan uygunluk belgesi sahibi Özel Halk Otobüslerine (ÖTA) Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından her takvim günü için 400 TL. (yalnız dörtyüz türklirası);Çevre İlçelerde hizmet veren ve gelir desteği ödenecek taşıma birlik veya kooperatiflerinin ilgili aylar içinde EGO Genel Müdürlüğü tarafından geçerli olan uygunluk belgesi sahibi Özel Halk Otobüslerine (ÖTA) Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından her takvim günü için 120 TL. Ödeme yapılmasına ilişkin Hukuk ve Tarifeler Komisyonu Raporu oylanarak oyçokluğu ile kabul edildi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.