BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE POLATLI GÜNDEMİ OLDUKÇA YOĞUNDU

Bu haber 25 Ocak 2021 saat 8:01 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Beledi Meclisi’nin Ocak ayı görüşmelerinde Polaklı’ya dair pek çok gündem maddesi görüşüldü. Sakarya Zaferi’nin 100b yılında yapılacak desteklerden, mahallelerin sorunhlarının giderilmesine kadar pekç ok maddenin görüşüldüü Polatlı gündeminin tüm maddeleri onaylandı ve çalışmaların başlaması için ilgili müdürlüklere talimat verildi. Polatlı İlçesinde ikamet eden ve evi yanan vatandaşa Belediye tarafından yardım yapılmasına ilişkin Meclis Üyeleri Fatma Erten Ve Zekayi Kaya’nın verdiği önergesi Büyükşehir Belediye meclisinin toplantısında okundu. Konunun Komisyona gönderilmeden görüşülüp karara bağlanmasını isteyen Meclis Başkanı Mansur Yavaş’ın şifahi önerisinin kabulü ile konu üzerinde yapılan görüşmelerden sonra; Polatlı İlçesi Esertepe Mahallesinde ikamet eden vatandaşın evinde çıkan yangın sonucu mağdur olduğu bu nedenle vatandaşa Büyükşehir Belediyesi tarafından mağduriyetinin giderilmesi için yardım yapılmasına ilişkin önerge oylanarak oybirliğiyle kabul edildi.

İLÇE SERVİS ARAÇLARININ İZİN BELGESİ SÜRELERİ UZATILDI

Tahditli ilçe servis araçlarının izin belgesi sürelerinin 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmasına ilişkin Ulaşım Dairesi Başkanlığının E.24872 sayılı yazısı Büyükşehir Belediye Meclisinin 11 ocak 2021 tarihli toplantısında okundu. Konunun Komisyona gönderilmeden görüşülüp karara bağlanmasını isteyen Meclis Başkanı Mansur Yavaş’ın şifahi önerisinin kabulü ile konu üzerinde yapılan görüşmelerden sonra 31 aralık 2020 tarihi itibariyle bitecek olan ruhsatlandırma ve uygunluk işlemlerinin pandemi nedeniyle yetişemeyeceğinden uygunluk işlemlerinin 31 Ocak 20121 tarihine kadar uzatılması istenildiği bu kapsamda Belediyemiz Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen süresi 31 Aralık 2020 tarihinde bitecek olan tahditli ilçe servis araçlarının izin belgesi sürelerinin, 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmasına ilişkin teklifi oylanarak oy birliğiyle kabul edildi.

 BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDEN KADINLARA DESTEK

Aile bütçesine katkıda bulunan kadınlara destek verilmesine ilişkin Aile Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisinin 13 ocak 2021 tarihli toplantısında okundu. Konu üzerinde yapılan görüşmelerden sonra; Üretime yarar sağlayan ve aile bütçesine katkıda bulunan kadınların pandemi döneminde ürettikleri ürünlerini pazarlayamamaları ve yeni üretim yapmalarına engel teşkil etmektedir. Üreten ellerin tekrar üretimde yerini alabilmesi için kendilerine destek verilmesi konusunda gerekli inceleme ve çalışmaların başlatılması konusunun Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca değerlendirmeye alınmasına ilişkin Aile Komisyon Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

ASKİ TARAFINDAN KAZILAN YOLLAR YENİDEN YAPILIYOR

 Polatlı İlçesi İnönü, Eti, Turan, Ankara ve Atatürk Caddelerinin asfaltlanmasına ilişkin Altyapı Hizmetleri Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisinin 13 ocak 2021 tarihli toplantısında okundu. Konu üzerinde yapılan görüşmelerden sonra; Polatlı ilçesinde Büyükşehir Belediyesine ait ASKİ Genel Müdürlüğü çalışmalarından dolayı yollar kazı sonucu kötü duruma gelmesi, çok kişinin kullandığı İnönü Caddesi, Eti Caddesi, Turan Caddesi, Ankara Caddesi, Atatürk Caddesi ve ASKİ tarafından kazılan diğer cadde ve sokakların asfaltının atılması konusunun Fen İşleri Dairesi Başkanlığınca değerlendirmeye alınmasına ilişkin Altyapı Hizmetleri Komisyon Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

DUATEPE ANITI YOLU ASFALTLANIYOR

Polatlı İlçesi Üçpınar Çekirdeksiz Mahallesinde bulunan Duatepe Anıtı yolunun asfaltlanmasına ilişkin Altyapı Hizmetleri Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisinin 13 ocak 2021 tarihli toplantısında okundu. Konu üzerinde yapılan görüşmelerden sonra; Sakarya zaferinin 100 üncü yılı münasebetiyle Üçpınar Çekirdeksiz mahallesinde bulunan Duatepe anıtı Yolunun BSK sıcak asfalt yapılması konusunun Fen İşleri Dairesi Başkanlığınca değerlendirmeye alınmasına ilişkin Altyapı Hizmetleri Komisyon Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE SÜRÜ YÖNETİMİ “ÇOBANLIK” KURSU

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İş-Kur gibi kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak, Belediyede çobanlık kursu açılmasına ilişkin Tarım ve Hayvancılık Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisinin 13 ocak 2021 tarihli toplantısında okundu. Konu üzerinde yapılan görüşmelerden sonra; Çobanlık mesleğine gerekli özen ve farkındalığı yaratmak, yetiştirici ve üreticilerimizin aile işletmeciliği ve yetiştirici koşullarında iyi bir sürü yönetimi bilgi sahibi olmaları, büyük sürüler kurmalarını sağlamak küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde önemli unsurlardan bazıları olduğundan; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İşkur gibi kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak Büyükşehir Belediyesinde Sürü Yönetimi “Çobanlık” kursu açılması için gerekli çalışmaların başlatılmasına ilişkin Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

ESNAFIN PANDEMİ MAĞDURİYETİ ARAŞTIRILACAK

Pandemi döneminin esnaflar üzerindeki zararlarının araştırılmasına ilişkin Tüketiciyi Koruma Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisinin 13 Ocak 2021 tarihli toplantısında okundu. Konu üzerinde yapılan görüşmelerden sonra; Pandemi döneminde vaka artışlarının çoğalmasının esnafımıza verdiği zararlar araştırılarak, esnafımıza ne gibi yardımların yapılabileceğinin araştırılması konusunun Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca değerlendirmeye alınmasına ilişkin Tüketiciyi Koruma Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

 BÜYÜKŞEHİRDEN 100.YIL DESTEĞİ

Sakarya Meydan Savaşının 100.Yılı nedeniyle etkinlikler düzenlenmesine ilişkin ATAK Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisinin 13 Ocak 2021 tarihli toplantısında okundu. Bu itibarla, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Haymana Belediyemizce düzenlenecek olan 4.Uuluslararası Sakarya Meydan Muharebesi Sempozyumu ile birlikte yapacakları etkinliklere maddi ve manevi katkı sunulması, Polatlı Belediyemizce organize edilen 13 Eylül zafer haftası etkinliklerine yine maddi ve manevi destek sağlanması, Sakarya Meydan Muharebesine katılmak üzere gönüllü askere giden kahramanlarımızın Ankaralılar tarafından dualarla uğurlandıkları ve savaşta yaralanıp Ankara Guraba Hastanesine kaldırılmasına rağmen Şehit olan kahramanlarımızın cenaze namazlarının kılındığı Namazgâh Tepesi’nin yanında bulunan (THK, TRT Ankara Radyosu, Zübeyde Hanım Meslek Lisesi, Türk Tarih Kurumu ve Ankara Lisesi arasında kalan ve Sakarya Meydan Muharebesi Şehitlerinin meftun bulunduğu, halen Aydın Otopark tarafından işletilen alanda peyzaj çalışması yapılarak orasının bir şehitlik olarak tefrik edilmesi, bu alının görünür bir yerine Büyükşehir Belediyesi tarafından şehitler abidesi yapılması, Ankara Büyükşehir Belediyesinin zaferin yıldönümü olan 13 Eylül 2021 tarihine kadar gerekli hazırlıklar ile iş ve işlemlerin önceden planlanarak yapılması konusunun Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, Kent Estetiği Dairesi ve Fen İşleri Dairesi Başkanlıklarınca değerlendirmeye alınmasına ilişkin ATAK Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

SULAMA İÇİN KULLANILAN AÇIK SU KANALLARI TESPİT EDİLECEK

Ankara İl sınırları içerisinde sulama için kullanılan açık su kanallarının tespit edilmesine ilişkin Baraj, Gölet, Sulama Kanallarını Değerlendirme Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisinin 13 Ocak 2021 tarihli toplantısında okundu. Konu üzerinde yapılan görüşmelerden sonra; İl sınırlarımız içerisinde sulama için kullanılan açık su kanallarının tespit edilmesi için gerekli incelemelerin ve araştırmaların başlatılmasına ilişkin Baraj, Gölet, Sulama Kanallarını Değerlendirme Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

İLÇELERE DAĞITILAN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN CİNSLERİNİN ARAŞTIRILMASI YAPILACAK

Belediye tarafından son 10 yıldır çevre ilçelere dağıtılan küçükbaş hayvan cinslerinin araştırılmasına ilişkin Çevre İlçeleri Yatırım ve İzleme Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisinin 13 ocak 2021 tarihli toplantısında okundu. Konu üzerinde yapılan görüşmelerden sonra; Belediyemiz tarafından son 10 yıl içerisinde çevre ilçelerimize dağıtılan küçükbaş hayvan cinslerinin tespitinin yapılması için gerekli incelemelerin ve araştırmaların yapılmasına ilişkin Çevre İlçeleri Yatırım ve İzleme Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

ŞEHİTLİK ANITINA GİDEN YOLUN KALDIRIM VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILACAK

Polatlı İlçesi Gazi Mahallesi, Adnan Menderes Caddesi ve Şehitlik Anıtına giden yolun kaldırım ve çevre düzenlemesinin yapılmasına ilişkin Kent Estetiği Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisimizin 14 Ocak 2021 tarihli toplantısında okundu. Konu üzerinde yapılan görüşmelerden sonra; Polatlı İlçesi Gazi Mahallesi Adnan Menderes Cad. Şehitlik Anıtına giden yolun kaldırım ve çevre düzenlenmesinin yapılması konusunun Fen İşleri Dairesi ve Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlıklarınca değerlendirmeye alınmasına ilişkin Kent Estetiği Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

ESKİ KARSAK VE KABAK MAHALLELERİNDEKİ CAMİNİN İHTİYAÇLARI GİDERİLECEK

Polatlı İlçesi Eski Karsak ve Kabak Mahallelerindeki caminin ihtiyaçlarının giderilmesine ilişkin Kent Estetiği Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisinin 14 Ocak 2021 tarihli toplantısında okundu. Polatlı İlçesi Eskikarsak ve Kabak Mahallelerine cami iç ve dış ses sistemi çalışmamakta olduğu, bu nedenle iç ve dış ses sisteminin yenilenmesi için gerekli çalışmaların başlatılması konusunun Kent Estetiği Dairesi Başkanlığınca değerlendirmeye alınmasına ilişkin Kent Estetiği Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

BEYCEĞİZ MAHALLESİNE SELEKTÖR ALINMASI VE KURULMASI KABUL EDİLDİ

Polatlı Beyceğiz Mahallesine selektör alınması ve kurulmasına ilişkin Kırsal Kalkınma Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisinde okundu. Meclis üyesi Adnan Sezgin tarafından verilen 07 Aralık 2020 tarihli önergede “ Polatlı Beyceğiz mahallesinde mahalle sakinlerinin kendi imkanları ile selektör binasının yapıldığı, Belediyenin imkanları dahilinde selektör alınması ve kurulması”nın istendiği, konunun Ankara Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimlerince merii mevzuat çerçevesinde değerlendirilmesine müteakip ihtiyaç olduğu belirtilen, istenilen vasıflardaki selektörün satın alınarak uygun görülecek yere kurulması hususunda mağduriyetin giderilmesi için gereğinin yapılmasına ilişkin Kırsal Kalkınma Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE YAŞLILARA DESTEK

Yaşlı vatandaşların pandemi döneminde yaşadıkları zorlukların araştırılmasına ilişkin Yaşlılar ve Kimsesizler Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisinin toplantısında okundu. Yaşlı vatandaşların pandemi döneminde yaşadığı zorluklar ve bu vatandaşlarımıza ne gibi yardımlar yapıldığının araştırılmasına ilişkin Yaşlılar ve Kimsesizler Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

JEOTERMAL KAYNAKLAR VE DEVAM EDEN PROJELER A RAŞTIRILACAK

 Belediyemiz bünyesinde yürütülen jeotermal kaynaklar ve devam eden projelerin araştırılmasına ilişkin Jeotermal Suları Değerlendirme Komisyonunun raporu Büyükşehir Belediye Meclisinin toplantısında okundu. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yürütülen Jeotermal kaynakların tespit edilmesi için devam eden projelerin neler olduğunun araştırılmasına ilişkin Jeotermal Suları Değerlendirme Komisyonu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.