BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ 100. YILDA POLATLI’DA

Bu haber 13 Eylül 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı 4. Birleşimi 11 Eylül Cumartesi Günü Polatlı’da gerçekleştirildi. Sakarya Zaferinin 100. Yılı münasebeti ile Polatlı’da gerçekleştirilen meclis toplantısına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Başkanlık etti. Polatlı’da gerçekleştirilen 4. Birleşimde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, CHP, İYİ Parti, AK Parti ve MHP gruplarından meclis üyeleri zaferin 100. Yılı ilgili konuşmalar gerçekleştirdi. meclis toplantısı ardından Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç Eşliğinde Duatepe’de Sakarya Meydan Muharebesi ile ilgili anlatım gerçekleştirildi. Heyetin ikinci durağı Polatlı Şehitliği oldu. Polatlı Şehitliği’ne gerçekleştirilen ziyarette POTA Koordinatörü Kadim Koç’un anlatımı arıdan dualar ile şehitler anıldı.

POLATLI’DA BİZİM TARİHİMİZ HÜRRİYETİMİZ VE GELECEĞİMİZ YATIYOR

Mansur Yavaş, Sakarya zaferinin 100. Yılı ile ilgili gerçekleştirildiği konuşmasında, “Sakarya Zaferinin 100. Yılını ve ardından gelen zaferimizin ruhunu burada 100 yıl sonra hep birlikte yaşamaya devam ediyoruz. Sakarya zaferinde de milletimiz yokluklar içerisinde var olmuş küllerinden yeniden doğarak tüm dünyaya bağımsızlık ve istiklal mesajını net bir şekilde vermiştir. Bağımsızlığın son kale mücadelesi Sakarya nehrinden vatanımıza yayılmıştır. Polatlı’dan, Ankara’dan tüm vatan topraklarımıza yayılan bu ışık bu zafer milletimizin viyana kapılarından başlayan 238 yıllık gerileyişinin son bulduğu zaferdir. Başta Ankaralı hemşehrilerimiz olmak üzere halkımızı tıpkı Çanakkale ruhunun yerinde yaşandığı gibi Sakarya ruhunu da yerinde yaşamak için bu topraklara davet ediyorum. Haymana ve Polatlı’da bizim tarihimiz hürriyetimiz ve geleceğimiz yatıyor. Bu hazineyi bu değerleri bütün dünyaya anlatmak zorundayız. “dedi.

VATANIMIZI, BAYRAĞIMIZI VE DEVLETİMİZ İLE BİRLİKTE EN KUTSAL BİR DEĞER OLARAK TUTUYORUZ

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanı Murat Köse Mecliste gerçekleştirdiği konuşmasında, “ Sakarya zaferinin 100. Yılında şehitlerimizin aziz anısına Ankara Büyükşehir Belediye Meclisini Polatlı’da yaparak şehitlerimizin kanı ile yazılan bu destanı anıyor başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize rahmet diliyor aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz. Kadını genci, çocuğu, yaşlısı ile şehit kanları ile sulanan bu vatanın kıymetini biliyor ecdada yakışır bir şekilde bizde vatanımızı, bayrağımızı ve devletimiz ile birlikte en kutsal bir değer olarak tutuyoruz. Sakarya meydan muharebesinin gençlere daha iyi anlatılması için Ankaralılar tarafından ziyaret edilmesi son derece önemli. başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize rahmet diliyor saygı ile anıyorum.” dedi.

VATAN O TEPEDİR, O SİPERDİR

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Meclis üyesi Selami Ovacık, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Sakarya Zaferi’nin 100. Yıl dönümü nedeniyle Polatlı’da gerçekleşen toplantısında da CHP Grubu adına konuşma gerçekleştirdi. ovacık konuşmasında, “Ecdadın, Viyana önlerinden başlayan geri çekilişi 2 bin kilometre sonra Polatlı’da sona erdi. Atatürk’ümüzün önderliğinde Türk Milleti’nin Ayağa kalkmasıyla, sırtına Sakarya’nın Türk tarihi vuruldu. O Melhame-i Kübra ki tarihimize en fazla subay şehidin verildiği savaş olarak kazınacaktır. Atatürk, ün Cephe elbette önemlidir fakat her bir siper her bir tepe savunulmalıdır; vatan o tepedir, o siperdir. Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Ve o satıh her bir tepesi her bir siperi ile vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça, terk olunamaz kararlılığıdır Sakarya. Yüzüncü onur yılımızda katılımlarınızla bizleri onurlandırdığınız için saygıdeğer Mansur Başkanımıza ve siz değerli belediye meclis üyelerimize tekrar teşekkür ediyor, Sakarya Zaferi’nin yüzüncü onur yılında Vatanımızın Kurucusu ebedi Başkomutanımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm Milli Mücadele kahramanları, aziz şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla anıyorum.” dedi.

SAKARYA MUHAREBESİ ANADOLU TOPRAKLARININ TÜRK ULUSUNUN ELİNDEN ÇIKMAYACAĞININ GARANTİSİDİR

Ankara büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı 4. Toplantısında İYİ Parti Grubu adına İYİ Parti Meclis Üyesi Selim Çırpanoğlu söz alarak, “Bir asır önce bizlere bu güzel vatanın sahibi olma garantisi veren vatan evlatlarının aziz hatıraları ışığında meclis toplantısı gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Sakarya meydan muharebesi asırlar boyu verilen mücadeleler sonucunda kazanılmış olunan Anadolu topraklarının Türk ulusunun elinden çıkmayacağının nişanesi olmuştur. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, minnet ve şükran ile anıyorum. ” dedi.

KANLA YOĞRULMUŞ BU TOPRAKLARI HIFZEDİLMEK MAKSADI İLE BURDAYIZ

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkan Vekili Murat Ilıkan, grubu adına söz alarak bir konuşma gerçekleştirdi. Ilıkan konuşmasında, Sakarya zaferinin kazanılması küllerinden yeniden doğan bir milletin istikbale ve istiklale olan inancının perçinlenmesini sağlamıştır. İşgalden zafere uzanan uzun bir yolun ilk adımlarının ilk adımlarının burada atılmasını sağlamıştır. Bu coğrafyayı keşfedebilmek, kanla yoğrulmuş bu toprakları hıfzedebilmek milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’unun bastığın yerleri toprak diyerek geçme ikazını tam anlamıyla kavrayabilmek maksadı ile buradayız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet, minnetle yad ediyorum.” dedi.

AMAÇ SAKARYA RUHUNU DİRİ TUTMAK

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Sakarya Zaferinin 100. Yılı münasebeti ile Polatlı’da gerçekleşen Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı 4. Birleşiminde bir konuşma gerçekleştirdi. Yıldızkaya konuşmasında, “Sakarya Türk milletinin viyana önlerinden başlayan ve sürekli toprak kaybederek geri çekilmesinin durdurulduğu zaferin adıdır. Tam da bu topraklarda bu salonun olduğu yerde Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ki Türk milleti her türlü yoksulluk kıtlığa rağmen yeniden Duatepe’de Kartaltepe’de ayağa kalkmış ve bu geri çekilmeyi durdurmuştur. Bu zafer çok kıymetlidir. Bu büyük zafere hak ettiği değeri verebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Şehrimize bu mübarek topraklara şüheda torunu hemşehrilerimize, hizmet etmeye Polatlı’yı yeniden imar ve inşa etmeye gayret gösteriyoruz. Bunu bir ibadet necdi ile gerçekleştiriyoruz. Amaç Sakarya ruhunu diri tutmak. Bence bu gün yaptığımız bu toplantının çok büyük önemi var. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimiz rahmetle minnetle şükranla anıyorum.” dedi.

SATHI MÜDAFAA BU TOPRAKLARDA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Zekai Kaya Ankara Büyükşehir Belediye meclisinde bir konuşma gerçekleştirdi. Kaya konuşmasında, “ 75 kilometrelik bir sathı müdafaa bu topraklarda gerçekleştirilmiştir. Sakarya zaferi Polatlı ve Haymana topraklarında geçmiştir. Duatepe’nin bir günde 7 defa alınıp verildiğini biliyoruz. Rütbeler savaşı olarak tarihte yerini alır. 85 kilometrelik bir alanda Haymana ve Polatlı topraklarında Türk milletinin tüm zor şartlara rağmen kenetlenerek hiçbir gücün hangi amaçla ve şekille olursa olsun birliğinin ve bağımsızlığının elinden alınmasına fırsat verilmeyeceğinin simgesi olmuştur. Sakarya Zaferinin 100. Yılını kutluyor yüce meclisimizi saygı ile selamlıyorum.” Haber/İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.