BÜYÜKŞEHİR HİBESİ VAR AMA SU YOK!

Bu haber 24 Ağustos 2021 saat 7:00 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in kırsal mahallelerine sulama suyu sağlamak için yüzde 100 hibeyle tarımsal sulama borusu desteğinde bulunuyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in kırsal mahallelerine sulama suyu sağlamak için yüzde 100 hibeyle tarımsal sulama borusu desteğinde bulunuyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından 25 ilçede başlatılan uygulama için çiftçiler Başkent 153, Muhtar Ankara uygulaması veya dilekçe yazarak başvuruda bulunabiliyor.

SU YOK ÇİFTÇİ HİBEYİ NE YAPSIN?

Polatlı’da Sakarya Nehri, Porsuk Çayı ve Ankara Çayı’ndan faydalanarak yüzbinlerce dekar arazide sulama yapıyor. Ancak 2007 yılından bu yana kuruyan Sakara Nehri küresel iklim değişikliğinin yanı sıra aşırı sulama ve yukarı bölümlerdeki birlik ve bentlerle kesilen sular yüzünden adeta her yıl yılın 3 ayı tamamen kuruyor. DSİ bu konuda topu sürekli taca atarken, son dönemlerde ortaya atılan bir proje de, Sakarya Nehri’nin eski yataklarının temizlenerek su tutulmasına imkan sağlamak. Çünkü eski yataklar doğal bir bent görevi görüyor ve suyun akışı da bir hayli yavaş durumda. Bu sebeple de su tutma ve arazilerin sulanmasında önemli bir etken ve orta vadede çiftçinin elini bir hayli rahatlatacak bir çalışma olabilir.

BÜYÜKŞEHİR VE DSİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRSİN

Çok büyük imkanlara sahip Ankara Büyükşehir Belediyesi ve DSİ güçlerini birleştirdiği takdirde eski yatakların açılması ve yüzbinlerce dekar sulama arazisinin Sakarya Nehri kuruduğunda çiftçilerin su kullanmasını sağlamaya yönelik önemli bir rezerv olarak öne çıkabilir. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Ankaralıya hizmet noktasında her sorunun çözümü için büyük gayret gösterdiği biliniyor. Bu konuda DSİ ile yapılacak bir görüşme sayesinde 10 yılı aşkın süredir tarlalarında ürünleri kuruyan ve her yıl tarımsal ekonominin 100 milyon lira kayba uğraması engellenebilir ve yüzde 50 oranında susuzluk riski ortadan kalkabilir. Gökpınar Barajn’nın da da devreye girmesiyle birlikte Polatlı’nın ve komşu bölgelerin susuzluk sorunu ortadan kalkar.

25 İLÇEYE DESTEK

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı geliştirecek projelerle yerli üreticilerin ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 25 ilçede kuraklıkla mücadele eden Başkentli çiftçilere ücretsiz tarımsal sulama borusu desteğinde bulunuyor. Çiftçilerin arazilerine sulama hattı döşemesi için yüzde 100 hibeyle tarımsal sulama boruları dağıtan Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te yaşanan kuraklığın çiftçilere yönelik etkilerinin en aza indirilmesini amaçlıyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, gelen talepler doğrultusunda tarımsal su hattı borularını kent genelinde çiftçilere ulaştırıyor.

BAŞVURULAR 153 YADA MUHTAR ANKARA UYGULAMASINDAN ALINIYOR

Arazilerine sulama hattı döşemek isteyen çiftçiler, ücretsiz olarak temin edebilecekleri su boruları için Başkent 153, Muhtar Ankara uygulaması ya da dilekçeyle başvuruda bulunabiliyor. Çiftçilerin tarımsal amaçlı sulama borusu taleplerini değerlendirerek yerinde teknik inceleme yaptıklarını belirten Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Tarımsal Sulama Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Sezai Okçu, şu bilgileri verdi: “Mansur başkanımızın talebi doğrultusunda köylülerimizin, çiftçilerimizin mağduriyetlerini ve de ihtiyaçlarını giderecek şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Uygunluk durumuna göre tamamen yüzde 100 hibeyle değişik çaplardaki boruları muhtarlarımıza ve çiftçilerimize ulaştırıyoruz. Ankara’nın toplam 25 ilçesini kapsayan destek uygulamamızı devam ettiriyoruz. Bu yıl kuraklık aşırı derecede kendini hissettiriyor. Su kaynakları da kıt olduğu için çiftçilerimiz için sulama çok önem arz eden bir durum. Çiftçimize verdiğimiz desteklerden dolayı çiftçilerden ve muhtarlarımızdan çok olumlu dönüşler oluyor.” Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.